
Nie może zabraknąć w tym programie aktywnych mieszkańców Tyńca Małego przy współdziałaniu Stowarzyszenia „Nasz Tyniec Mały” .
W zeszłym roku wieś startowała po raz pierwszy w konkursie Piękna Wieś Dolnośląska 2012 i zastała wyróżniona.
Od wielu lat powiększa się grono ludzi aktywnych, którzy chcą coś robić dla swojego środowiska. Wiele jest podjętych działań, by nowi mieszkańcy integrowali się z mieszkającymi tu od pokoleń.
Wieś jest rozwojowa, obecnie posiada 60 ulic, na których w każdym roku przybywają nowe domy i nowi mieszkańcy. Przybywa dzieci w szkole, potrzebne jest przedszkole, w związku z tym od września ubiegłego roku gmina podjęła wysiłek i trwają intensywne prace przy budowie rozległego obiektu szkolno przedszkolnego z infrastrukturą. Termin oddania nowej szkoły dla 360 uczniów i 150 przedszkolaków, to rozpoczynający się rok szkolny 2014.
Tyniec Mały dzięki dobremu prowadzeniu integruje i mobilizuje mieszkańców do wspólnej pracy i zabawy, zrealizowano w ostatnim roku wiele przedsięwzięć na ogólną kwotę 80 425 PLN.
Wieś posiada piękną i dobrze wyposażoną technicznie świetlicę gdzie wiele prac wykonano społecznie przy wsparciu materiałowym gminy i sponsorów.
Przy organizowaniu imprez i wykonywanych pracach bierze udział wielu mieszkańców wsi wspierając działania sołtysa Janusza Gargały i prezesa Stowarzyszenia nasz Tyniec Mały panią profesor Ludmiłę Dziewięcką - Bokun. Liderem Odnowy Wsi jest Marcin Cały.
Tyniec Mały ma strony www, swoje logo, system powiadamiania sms, swój hejnał i gazetę wiejską wydawaną przez Stowarzyszenie Nasz Tyniec Mały. Wiele tych tematów doszło w ostatnich latach dzięki ludziom aktywnym dla środowiska.
Bogata jest lista prac już zrealizowanych, jak też zamierzeń na kolejne lata. W wielu działaniach pomagają sponsorzy widząc efekty pracy mieszkańców. Ludzie są chętni do pracy jak widzą różnice w wyglądzie wsi.
Ostatnio w podróży studyjnej w ramach Odnowy Dolnośląskiej Wsi odwiedziła wieś grupa mieszkańców innych wsi województwa dolnośląskiego, by wymienić się doświadczeniami
jak udało się zrealizować wiele prac. Program Odnowa Wsi – jest metodą rozwoju obszarów wiejskich, które często zatracają charakter czysto rolniczy.
W objazdowej wycieczce po wsi sołtys Janusz Gargała omówił historię i wykazał zrealizowane prace.
Prezes stowarzyszenia profesor Ludmiła Dziewięcka - Bokun podczas prezentacji multimedialnej przedstawiła działania poszczególnych grup, zrealizowane prace i plany Stowarzyszenia „Nasz Tyniec Mały”.
Wójt gminy Kobierzyce Ryszard Pacholik omówił osiągnięcia gminy. Były pytania z sali, na które pan wójt i prowadzący spotkanie odpowiadali.
Goście podjęci byli poczęstunkiem i otrzymali materiały dotyczące wsi i gminy. Młodzi mieszkańcy wykonali kilka utworów i otrzymali gromkie brawa.
Jedna z osób zapytała: - Jak wam się to wszystko udało?
To jest chyba największa satysfakcja dla mieszkańców wsi.