Na czele delegacji stanął starosta Andrzej Szawan. Towarzyszyli mu również radni, członkowie tzw. Komisji Mieszanej ds. współpracy polsko-francuskiej: wicestarosta - Jerzy Fitek, członek Zarządu Powiatu Wrocławskiego - Dorota Galant oraz przewodniczący Komisji Promocji, Rozwoju i Współpracy Zagranicznej – Andrzej Sobolak. Z zaproszenia do udziału w wizycie skorzystał również Stanisław Dobrowolski - burmistrz miasta i gminy Sobótka oraz Piotr Śnigucki – dyrektor Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych.
Gospodarka odpadami po francusku
Nie ulega wątpliwości, że gospodarka odpadami jest w tym roku jednym z najbardziej komentowanych tematów wśród samorządowców, zwłaszcza po ostatnich, wręcz rewolucyjnych, zmianach legislacyjnych. Nie dziwi zatem fakt, że prezentacja doświadczeń francuskich w tym obszarze podczas wizyty w Górnym Renie wzbudziła duży entuzjazm wśród członków delegacji Powiatu Wrocławskiego. Szczególne zainteresowanie w tym zakresie wykazywał radny Andrzej Sobolak, na co dzień prezes Zarządu Zakładu Gospodarowania Odpadami w Gać. Jego wiedza i doświadczenia związane z gospodarką odpadami okazały się bardzo przydatne zarówno podczas prezentacji zagadnień teoretycznych, jak i w trakcie zwiedzania obiektów utylizacji odpadów na obszarze Departamentu Górnego Renu.
Region turystyką słynący
Malownicze pejzaże górskie, liczne akweny wodne, bogactwo produktów lokalnych – Departament Górnego Renu ma bez wątpienia olbrzymi potencjał turystyczny. Co więcej potrafi go skutecznie wykorzystywać, angażując w tym celu odpowiednie instytucje, zrzeszenia producentów i rozbudowany system informacji turystycznej. Swojego podziwu dla tak świetnie zorganizowanej promocji turystycznej nie ukrywał burmistrz miasta i gminy Sobótka Stanisław Dobrowolski.
– Chcielibyśmy skorzystać z doświadczeń francuskich, dlatego planujemy aktywnie współpracować ze Wspólnotą Gmin Doliny Munster, z którą w 2004 r. gmina Sobótka podpisała list intencyjny o współpracy. Jeszcze w tym roku chcielibyśmy zaprosić delegację francuską do Sobótki – mówi burmistrz.
Plany na przyszłość
Wszystko wskazuje na to, że najbliższe miesiące będą bardzo owocne dla współpracy pomiędzy Powiatem Wrocławskim i Departamentem Górnego Renu. Jeszcze w czerwcu do Sobótki przyjedzie zespół folklorystyczny z Francji, aby wziąć udział w imprezie „Pod Ślężą śpiewanie”. W sierpniu kilkuosobowa grupa dzieci wraz z opiekunkami wyjedzie do Francji na warsztaty ekologiczne w ramach nagrody za zajęcie I miejsca w konkursie ekologicznym, zorganizowanym przez Powiat Wrocławski i Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych. W planach w tym roku jest jeszcze wyjazd artystów z powiatu na Kiermasz Bożonarodzeniowy w Ensisheim. Starosta Andrzej Szawan nie kryje zadowolenia z tak owocnej i intensywnej współpracy partnerskiej.
– Pomysłów na dalszą współpracę nam nie brakuje. W przyszłym roku myślimy na przykład o zorganizowaniu wspólnych polsko-francuskich zawodów sportowych. Pomimo, że wszystkie projekty wymagają dużego zaangażowania organizacyjnego z naszej strony, nie brakuje nam entuzjazmu i sił do ich realizacji. W końcu robimy to dla mieszkańców naszego powiatu – dodaje z entuzjazmem starosta.