

Na festiwalu sprzedawano produkty spożywcze, książki z przepisami kulinarnymi, stroiki bożonarodzeniowe i inne rzeczy na święta. W trakcie odbył się również jarmark bożonarodzeniowy. Wzięły w nim udział szkoły z gminy Sobótka. Blisko 300 zł uzbierało przedszkole ze sprzedaży ciast i ozdób świątecznych. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup tablic korkowych i zabawek. Powodzeniem cieszyła się również sprzedaż małych choinek z makaronu.
- Produkcja w zależności od wielkości drzewka trwa od pół do 2 godzin. Warstwę makaronu pokrywa się klejem i maluje farbą w sprayu. Następnie przystraja w różne dodatki – tłumaczy Małgorzata Witkowska, nauczycielka z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Sobótce.
Nowością na festiwalu był papierowy łańcuch szczęścia, którym uczestnicy opletli budynek hali gimnazjum. Każdy z uczestników był proszony o doklejenie kilku ogniw.
Tradycyjnie odbyły się jasełka przygotowane przez klasy artystyczne z gimnazjum i wigilia z seniorami, w której udział wzięło ok. 200 osób. Trzeci raz zorganizowano konkurs na najładniejsze drzewko bożonarodzeniowe, w którym wygrały Siechnice. W trakcie odbył się również Festiwal Stołów Wigilijnych. Jurorzy oceniali smak potraw przygotowanych przez zespoły Rozmaryn i Strzegomianki z gminy Sobótka, Akacjowe Śpiewule z Marcinowic, stół seniorów z Mietkowa oraz Uciechowa i Owiesna w gminie Dzierżoniów. Wygrał zespół ze Strzegomian.
- Jaki jest cel festiwalu? Głównie kultywowanie tradycji oraz przeciwstawianie się zalewowi komercji i tandety z Chin. Jeśli mamy działać przeciw kryzysowi to ceńmy to, co mamy na swoim terenie i dajmy zarabiać naszym producentom – podkreśla Elżbieta Pasławska, prezes stowarzyszenia „Ślężanie – Lokalna Grupa Działań”.
Na festiwalu promowano najlepiej oceniane produkty lokalne m.in. miody, pstrąg wędzony, produkty z masarni Galicja oraz susz owocowy ze wsi Sady. Był też smalec czarownic.
- Jako prezes Lidera zazdroszczę Ślężanom. Cały następny rok będę wspominała wszystkie wydarzenia na festiwalu. Gratuluję, że posiadacie taki potencjał ludzki – podziękowała uczestnikom Maria Banach, prezes Lidera A4.
Organizatorzy: Urząd Miasta i Gminy w Sobótce, Gimnazjum Gminne im. Piotra Włostowica w Sobótce, Stowarzyszenie „Ślężanie – LGD” oraz Starostwo Powiatowe we Wrocławiu.