Współpraca z czeską gminą kwitnie nie tylko na szczeblu urzędowym, dwa razy w roku odbywają się spotkania dwustronne. Wymieniają się również doświadczeniami dyrektorzy szkół i strażacy. Często też różne imprezy wspierają lokalni artyści.
Sobótczańscy artyści odwiedzają miasto partnerskie głównie podczas dwóch ważnych wydarzeń, Šramkovej Sobotki – lipcowego festiwalu języka czeskiego oraz Świętego Bartłomieja, 24 sierpnia. Na pierwszą imprezę jeździł przede wszystkim wielbiciel języka czeskiego, mieszkaniec Sobótki Marek Dąbrowski, jak i studenci bohemistyki. Z kolei na jarmark związany z świętem patrona pojechały lokalne zespoły Strzegomianki, Olbrachtowiczanki czy Chór Otwartych Serc. Swoje prace po czeskiej stronie prezentował również Władysław Dzielnicki.
Polscy partnerzy często odwiedzają czeską stronę. Natomiast Czesi rzadko pojawia się w Sobótce. Wynika to po części z niskiej populacji Sobotki. Sobótczańskie muzeum tylko raz gościło dzieła czeskiego artysty z tego rejonu. Wystawa pod tytułem „Bez jednej kreski” prezentowała zdjęcia i obrazy autorstwa ojca Ivana Kavki z Towarzystwa Przyjaciół Miasta. Syn malarza jest lekarzem w czeskiej Sobotce, a jednocześnie zajmuje się organizowaniem imprez.
Gminy współpracują również na poziomie szkół. Czescy uczniowie razem z polskimi gimnazjalistami wyjechali na zieloną szkołę. W ramach rewanżu młodzież z Sobótki spędziła przedostatni tydzień marca razem z rówieśnikami zza granicy na nartach.
Doświadczeniem wymieniają się również strażacy. Bycie ”hasiczem” to dla Czechów ogromny zaszczyt. W niedługim czasie, 16 maja będą obchodzili 130-lecie istnienia straży na terenie gminy. Odbędzie się parada i zawody na które pojadą strażacy z polskiej gminy.
Najbliższe spotkanie z sobotczańską delegacją jak i pozostałym gminami partnerskimi będzie miało miejsce podczas corocznej imprezy „Na styku kultur”w kwietniu.