Program wizyty obfitował w wiele merytorycznych spotkań i rozmów na tematy związane m.in. z rozwojem turystyki, kulturą, ochroną środowiska i Unią Europejską.
Była to pierwsza wizyta delegacji Powiatu Wrocławskiego w kraju partnera, po zmianach administracyjnych we Francji, na skutek których Departament Górnego Renu, dotychczasowy partner Powiatu Wrocławskiego, połączył się z Departamentem Dolnego Renu, tworząc razem europejską Wspólnotę Alzacji (eWA). Tym samym, na mocy następstwa prawnego, Powiat Wrocławski i europejska Wspólnota Alzacji utrzymali dotychczasowy status partnerstwa.
Nowe pomysły na współpracę
Jednym z najważniejszych punktów programu wizyty we Francji było spotkanie Komisji Mieszanej w Colmar, składającej się z radnych eWA i Powiatu Wrocławskiego. Podczas wizyty Komisję Mieszaną po stronie polskiej reprezentowali: wicestarosta Marcin Korytko i radna Barbara Kosterska. Delegacji towarzyszył również przewodniczący Rady Powiatu Wrocławskiego Andrzej Jamrozik, radna Julita Ignatowicz, a także przedstawicielki starostwa – Joanna Brodowska i Aleksandra Grzeżułkowska.
Radni Komisji Mieszanej podsumowali bilans współpracy w roku 2023, na który złożyła się wizyta delegacji eWA w powiecie (lipiec), organizacja transportu darów dla Ukrainy (marzec) oraz udział delegacji Powiatu Wrocławskiego (m.in. artyści, koła gospodyń wiejskich) w Kiermaszu Bożonarodzeniowym w Ensisheim (grudzień).
Spotkanie było również doskonałą okazją do nawiązania kontaktu z kierownictwem ADT (Agence Destination Tourisme), wspierającej rozwój i promocję turystyki w Alzacji, której przewodnicząca – Natalie Kaltenbach jest jednocześnie radną eWA i członkiem Komisji Mieszanej. Radni Komisji zgodnie uznali, że temat zrównoważonego rozwoju turystyki w Alzacji, przedstawiony podczas spotkania, mógłby zostać przedstawiony podczas przyszłorocznego Forum Małych i Średnich Przedsiębiorstw Powiatu Wrocławskiego. W ramach pozostałych propozycji pojawiły się m.in. pomysły związane z organizacją wspólnych projektów w obszarze kultury (projekt ERASMUS+, udział w Kiermaszu Bożonarodzeniowym w Ensisheim) oraz promocją turystyki (również na szczeblu regionalnym).
Europejskie wyzwania
Podczas wizyty w Strasbourgu w siedzibie Parlamentu Europejskiego odbyło się spotkanie delegacji Powiatu Wrocławskiego z europosłem Bogdanem Zdrojewskim. W trakcie spotkania rozmawiano o nadchodzącej polskiej prezydencji w Radzie UE oraz o przebiegu i konsekwencjach ostatniej powodzi w Polsce.
Zwieńczeniem wizyty w Strasburgu było spotkanie z przewodniczącym europejskiej Wspólnoty Alzacji Frédéricem Bierry. Blisko dwugodzinna rozmowa przebiegła w bardzo przyjaznej atmosferze, wskazując na wiele podobieństw pomiędzy obydwoma samorządami, zarówno w kwestii kompetencji, potencjału, jak i kluczowych wyzwań, przed którymi stoi obecnie Europa.