
Pierwsze spotkanie odbyło się w piątek, 6 września o godz. 18.00 w Regionalnej Izbie Pamięci. Agata Ciastoń, autorka książki „Na środkowym pasie latem trawa była wysoka” opowiedziała o swojej publikacji, która powstała w oparciu o zebrane przez autorkę archiwalia, między innymi ze zbiorów Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Kąckiej. Powstała książka niezwykła, w której autostrada jest postrzegana nie tylko jako droga, ale przede wszystkim miejsce, które nieodłącznie wiąże się z ludźmi – tymi, którzy autostradę budowali, tymi którzy bili rekordy prędkości, ale i tymi, którzy na środkowym pasie latem łapali motyle.
Całość zobrazowana została archiwalnymi fotografiami, które są tłem, do budowanych przez autorkę opowieści.
Spotkanie poprowadził Karol Machi, pasjonat starych aut, historyk, któremu poruszane w książce Agaty tematy są bardzo bliskie.
W sobotni wieczór, 7 września o godz. 19.00 odbyło się spotkanie z tłumaczem „Kroniki Pełcznicy”.
Gości przywitała w tym dniu sołtyska wsi Beata Czuchrowska, a członkowie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Kąckiej opowiedzieli o tym, jak kronika z rąk Jana Cisły trafiła do Izby Pamięci, a później jak wspólnymi siłami stowarzyszenia i sołectwa wsi Pełcznica została przetłumaczona i wydana. Mieszkańcy wsi mogli otrzymać swój egzemplarz kroniki z rąk burmistrz Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie Katarzyny Sebzdy-Sztul, która wraz z wiceburmistrzami – Anna Krawczyk-Herbut oraz Tomaszem Giniewskim swą obecnością uświetniła spotkanie.
Spotkanie było jedyną okazją, aby otrzymać egzemplarz kroniki z dedykacją tłumacza Waldemara Jankowskiego.
Kronikę Pełcznicy można otrzymać w Regionalnej Izbie Pamięci lub z rąk sołtyski wsi.
W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa będziemy mieli przyjemność zaprosić Państwa na jedyną w swoim rodzaju wystawę lamp kolejowych, która od 16 września 2024 r. zagości w Regionalnej Izbie Pamięci w Kątach Wrocławskich. Wstęp wolny, zapraszamy!