
Przedwojenne biurko księdza Adolfa Moeperta podarowali nam bracia Leonik i to skłoniło mnie do przedstawienia sylwetki tego kapłana. Na biurku tym zapisywano chrzty, śluby, pogrzeby i inne, aż do roku 2019, kiedy mebel pozyskany został do ich kolekcji.
Święcenia kapłańskie ks. A. Moepert przyjął w katedrze wrocławskiej 28 czerwca 1908 r. W trudnych czasach znalazł czas na dokształcanie się na Uniwersytecie w Greifswaldzie, gdzie w roku 1918 uzyskał promocję doktorską z filozofii. Po obronie doktorskiej wydawał swoje prace, będąc proboszczem w Świnoujściu.
Do parafii w Canth (Kąty Wrocławskie) przybył w listopadzie 1928 r. i tu pozostał do śmierci. Obok funkcji proboszcza z ogromnym zapałem pracował nad dziejami kościoła na Śląsku i w Kątach, napisał jeszcze dwadzieścia jeden bardzo wartościowych prac.
3 kwietnia 1930 roku na uroczystej sesji radni podjęli uchwałę o zmianie pisowni nazwy miasta. Dotychczasową nazwę miasta Canth zastąpiono na Kanth.
W czasie sprawowania posługi proboszcza na terenie Kątów ks. Moepert wykazał się zdolnościami organizacyjnymi, w kościele pod wezwaniem św. Piotra i Pawła wykonano m.in. ogrzewanie gazowe, wybudowano też kostnicę i dom grabarza oraz wiele innych prac.
Znanych jest wiele opracowań naukowych opublikowanych przez ks. A. Moeperta, zestawienie tytułów podaje ks. prof. Mieczysław Kogut W książce KĄTY WROCŁAWSKIE tom II, skąd czerpałem informacje.
Z chwilą wejścia wojsk Armii Czerwonej do Kątów Wrocławskich 9 lutego 1945 roku życie niemieckiej ludności stało się ciężkie, pijani żołnierze zachowywali się wobec kobiet podle. 17 lutego 1945r. zamordowany został ks. A. Moepert, który usiłował pospieszyć na pomoc siostrom zakonnych przed napastującym pijanym żołdakiem rosyjskim. Pochowany został na cmentarzu przykościelnym w dniu 20 lutego 1945 roku.