
- Ostatnio dokonał Pan przeglądu najważniejszych inwestycji Gminy Kobierzyce w 2020 roku. Teraz czas porozmawiać o planach na rok bieżący. Czego mogą oczekiwać mieszkańcy naszej gminy?
Ryszard Pacholik, Wójt Gminy Kobierzyce - Plany są bardzo śmiałe. Jeżeli tylko potwierdzą się prognozy Ministerstwa Finansów, to te dane , zawarte w budżecie pozwolą na realizację wielu ważnych przedsięwzięć. Przez dwa ostatnie lata podstawowym tematem poruszanym w trakcie podobnych wywiadów była budowa kanalizacji w 11 miejscowościach naszej gminy. W tej chwili nastąpiły odbiory techniczne w Pełczycach i Kuklicach, a mieszkańcy tych miejscowości już mogą się wpinać do sieci kanalizacyjnej. W dalszej kolejności nastąpią odbiory w takich miejscowościach jak Nowiny, Racławice Wielkie, Księginice i kolejne. Największym problemem jest fakt, że nie wszędzie pompownie są uzbrojone w energię elektryczną, a powstałe opóźnienia są niejako pochodną istniejącej pandemii koronawirusa. Niemiej jednak przymierzamy się powoli do zakończenia całego projektu (bez względu na ostatni atak zimy). Chcemy odbudować nawierzchnię dróg, chodników i zadbać o oświetlenie. Szczególnie dużo pracy z tym związanej czeka nas w Żernikach Małych i Racławicach Wielkich.
- Istotną sprawą, głównie jeśli chodzi o bezpieczeństwo użytkowników dróg i chodników, jest ich oświetlenie. Jakie są plany w tym zakresie?
Ryszard Pacholik - Rozstrzygnęliśmy już przetarg na budowę różnych odcinków oświetlenia i tylko w tym roku powstanie około 300 punktów świetlnych, a jest to duża ilość. Projektujemy oczywiście kolejne, gdyż nasza gmina się rozwija, przychodzą nowi mieszkańcy, powstają nowe osiedla, więc tych potrzeb jest naprawdę dużo.
- Jednym ze sztandarowych projektów Gminy Kobierzyce od wielu lat jest budowa świetlic wiejskich. Czy te właśnie inwestycje (nawet biorąc pod uwagę ograniczenia spowodowane obostrzeniami sanitarnymi) będą kontynuowane?
Ryszard Pacholik - Oczywiście, że tak. Nie ukrywam, że do projektu budowy świetlic w każdej miejscowości naszej gminy mam bardzo osobisty stosunek i jest to, jak to się popularnie mówi, takie moje "oczko w głowie". Uważam, że świetlice wiejskie powinny być w każdej miejscowości, gdyż pełnią bardzo wiele istotnych funkcji w życiu mieszkańców naszej gminy. Po pierwsze są miejscem, gdzie można się spotykać i rozwijać swoje zainteresowania, pasje, czy też podnosić umiejętności w wielu dziedzinach na różnego rodzaju kursach i szkoleniach. W świetlicach wiejskich odbywają się uroczystości rodzinne, różnego rodzaju zabawy, a każdy niezależnie od wieku, może miło spędzić czas. Poza tym, są miejscami, które integrują mieszkańców i kształtują poczucie wspólnoty. Dlatego też powoli, ale bardzo konsekwentnie zmierzamy do zakończenia tego programu. Ostatnio nasza gmina wzbogaciła się o kolejne cztery takie obiekty w Żernikach Małych, Krzyżowicach, Ślęzie i Księginicach, a w tym roku planujemy remont świetlicy w Rolantowicach i przymierzamy się do budowy obiektu w Nowinach. Mam nadzieję, że świat, w którym obecnie przyszło nam żyć powróci do " normalności" i takie obiekty będą mogły służyć mieszkańcom zgodnie ze swoim przeznaczeniem, tak, jak to było przed pandemią koronawirusa. Wiele zależeć będzie od aktywności radnych, sołtysów i samych mieszkańców. Mnie osobiście bardzo brakuje spotkań z ludźmi na zebraniach wiejskich, rozmów i wymiany poglądów niemal na każdy temat. Szczerze mówiąc, mam dość tych spotkań "on line" za pomocą komputerów, czy tabletów, po prostu tęsknię za rozmową " w cztery oczy", bez konieczności zachowania stosownego dystansu i zakładania maseczek. Miejmy nadzieję, że dawne czasy powrócą i wtedy jeszcze bardziej docenimy takie miejsca spotkań, jakimi są świetlice wiejskie w naszej gminie.
- Kolejnym projektem, którym możemy się pochwalić w kraju, to budowa obiektów sportowych wraz z placami zabaw i miejscami do rekreacji i aktywnego wypoczynku. Czy i tu planowane są kolejne obiekty?
Ryszard Pacholik - W tym roku zaplanowaliśmy m.in. wykonanie oświetlenia boiska w Domasławiu. Szkoda, że ze zrozumiałych względów (obostrzenia i zakazy związane z pandemią) nie możemy w pełni korzystać z takich miejsc jak: Ślęzańsko-Bielański Obiekt Sportowo Rekreacyjny, stadion w Kobierzycach z murawą naturalną i sztuczną, boiska piłkarskie w Jaszowicach, Solnej czy Wierzbicach, orliki, hale sportowe w Kobierzycach, Wysokiej czy Tyńcu Małym, czy też innych obiektów rekreacyjnych w naszej gminie.
- Dziękuję za rozmowę.