
– Dziedzictwo Solidarności Walczącej długo było przykryte kurzem. W latach odzyskiwania wolności ojciec był marginalizowany, bo jego hasła były uważane za zbyt radykalne. Trzeba patrzeć na dziedzictwo tamtych czasów w perspektywie szerszej. Trzeba patrzeć na Solidarność Walczącą jako na wielotysięczną grupę działaczy, którzy przyczynili się do powstania innej perspektywy - perspektywy tu i teraz. To tworzyło przestrzeń dla Solidarności i do skutecznych negocjacji – mówił obecny na uroczystości prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki i dodał: – Dziękuję wszystkim, którzy tutaj na tym kawałku przestrzeni publicznej w mieście, z którym związał swoje życie mój ojciec, upamiętnili jego życie. Ta spuścizna, dziedzictwo Solidarności Walczącej jest tak bogate i tak głębokie. Wiele z tego, co się dzieje dobrego w Polsce zawdzięczamy wytrwałości ojca, uporowi i walce o Polskę wolną i solidarną, dlatego trzeba jego dzieło upamiętniać.
– Jedną z ważnych wrocławskich i polskich postaci tamtych dni był Kornel Morawiecki, twórca i przywódca Solidarności Walczącej. Człowiek, który potrafił zebrać wokół siebie oddanych ludzi i zbudować jedną z najważniejszych komórek ruchu społecznego, który zmienił nasz kraj – mówił z kolei prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
Po uroczystych wystąpieniach przyszedł czas na odsłonięcie pamiątkowej tablicy.
– Chylę czoła przed Kornelem Morawieckim, jedną z legend Solidarności. Chylę czoła przed wszystkimi członkami Solidarności Walczącej i chylę czoła przed wszystkimi tymi, których imion być może nigdy nie poznamy, a którym zawdzięczamy wolną Polskę – dodał prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
Wniosek i uchwałę w sprawie nadania skwerowi imienia Kornela Morawieckiego skierował do Rady Miejskiej prezydent Wrocławia. RMW podjęła tę uchwałę podczas XXV sesji 23 lipca 2020 r.
Przypomnijmy, dr Kornel Morawiecki - Honorowy Obywatel Wrocławia, wybitna postać opozycji antykomunistycznej, założyciel i przywódca Solidarności Walczącej, kawaler Orderu Orła Białego i Marszałek Senior Sejmu VIII kadencji zmarł 30 września 2019 r. w wieku 78 lat.
Kornel Morawiecki, chociaż urodził się w Warszawie, przez lata był związany z Wrocławiem, gdzie oprócz działalności politycznej pracował m.in., w latach 1973-2009, na Politechnice Wrocławskiej.
Wrocławianie godnie pożegnali swojego Honorowego Obywatela. W czasie żałoby została wyłożona księga kondolencyjna w Ratuszu, w której nasi mieszkańcy i goście dzielili się wspomnieniami, związanymi z Kornelem Morawieckim.
Dziś chcemy podziękować ś.p. Kornelowi Morawieckiemu za Jego aktywność i zaangażowanie w codzienne życie Wrocławia i całej Polski; za odwagę, połączoną z głębokim, przenikliwym i niezależnym myśleniem.