
Dalsze szczegóły dotyczące tego plemienia podaje kronikarz niemiecki Thietmar, biskup merseburski, przy okazji oblężenia grodu niemczańskiego w 1017 r. Podał on: gród ten leży w kraju śląskim (in pago SILENSI), który nazwę tę otrzymał niegdyś od pewnej wielkiej i bardzo wysokiej góry.
Owa góra wielkiej doznawała czci u wszystkich mieszkańców z powodu swego ogromu oraz przeznaczenia jako, że odprawiano na niej przeklęte, pogańskie obrzędy (Kronika Thietmara, wyd. M. Z. Jedlicki, Poznań 1953, s. 554-555). Tak więc Ślężanie zamieszkiwali między innymi obszary wokół góry Ślęży i posiadali 15 grodów. Jednym z nich jest gród w Będkowicach, u stóp świętej góry Słowian, na stoku wschodnim Ślęży, około 0,7 km na północny zachód od wsi na wysokości 230 m n.p.m. na skraju lasu Nadleśnictwa Miękinia.
Zapraszamy na mini rekonstrukcję „życia w grodzie Ślężan”, 29 sierpnia 2020 r., w godzinach 12:00-16:00 (pamiętając o maseczkach na twarzy), we współpracy z reprezentantami drużyn słowiańskich „ŚLĘG”, „RYCZYNIANIE”, „RUJEWIT”, „BIESY” (w przypadku opadów deszczu spotkanie nie odbędzie się).
Do zobaczenia w grodzie Będkowice przy szlaku archeologicznym „czerwonego i czarnego niedźwiadka”.