
Spotkanie odbyło się z inicjatywy Beaty Pierzchały, dyrektora Wydziału Organizacyjno-Prawnego, który na co dzień współpracuje z organizacjami pozarządowymi m.in. w ramach otwartych konkursów ofert, projektów edukacyjnych i szkoleniowych oraz innych, cennych przedsięwzięć, realizowanych w obszarze szeroko rozumianej edukacji prawnej i wsparcia inicjatyw społecznych.
- Dzisiejsze spotkanie doskonale wpisuje się w jeden z kluczowych celów strategicznych Powiatu Wrocławskiego, jakim jest budowa społeczeństwa obywatelskiego i wielosektorowej współpracy w powiecie - powiedział podczas inauguracji starosta Powiatu Wrocławskiego Roman Potocki.
- Bardzo cenimy sobie współpracę z organizacjami pozarządowymi, dlatego staramy się wychodzić do Was zawsze z szeroką ofertą – dodał starosta.
Szczegóły tegorocznej oferty zdradziła pokrótce dyrektor Beata Pierzchała, informując, że w tym roku na działania realizowane przez organizacje pozarządowe w obszarze edukacji prawnej i społecznej, Powiat przeznaczył kwotę 175 tys. zł.
- Co roku staramy się zwiększać pulę środków na ten cel, motywowani wzrostem efektywności realizowanych projektów, o którym świadczy coraz większa liczba beneficjentów naszych wspólnych działań – mówiła dyrektor Wydziału Organizacyjno-Prawnego.
- W tym roku pragniemy zaprosić Was w szczególności do realizacji innowacyjnych i nowatorskich pomysłów, stanowiących odpowiedź na zapotrzebowanie społeczne i wyzwania rozwojowe naszych czasów, m.in. w takich obszarach jak polityka senioralna, nowe technologie, czy mediacje – wymieniała podczas spotkania dyrektor Beata Pierzchała.
Z kolei do składania ofert z zakresu upowszechniania i ochrony praw konsumentów zachęcał podczas spotkania Powiatowy Rzecznik Konsumentów – Grzegorz Miś, który już od dłuższego czasu prowadzi w tym temacie szeroko zakrojoną akcję informacyjną wśród mieszkańców powiatu wrocławskiego.
Uczestnicy spotkania otrzymali również zaproszenie do współpracy w obszarze turystyki i wolontariatu, które podczas spotkania przedstawiła Edyta Ostrowska, dyrektor Wydziału Promocji i Wsparcia Społecznego, promując przy okazji sztandarowe projekty promocyjne Powiatu Wrocławskiego, takie jak cykl Białych Niedziel, Konkurs kulinarny, czy Konkurs wiedzy o powiecie wrocławskim.
Wypowiedzi przedstawicieli starostwa spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony uczestników, stanowiąc dla tych ostatnich źródło inspiracji dla nowych pomysłów i ciekawych inicjatyw. Poza silną motywacją i nową energią do działania, przedstawiciele trzeciego sektora wynieśli jeszcze z niego sporą dawkę wiedzy z zakresu prawidłowego przygotowywania oferty i rozliczania dotacji. Przez gąszcz przepisów i chwilami zawiłych procedur w tym obszarze przeprowadził ich podczas spotkania Artur Gliziński, uznany autorytet i doświadczony praktyk w zakresie współpracy z organizacjami pozarządowymi.
Warto podkreślić również integracyjną wartość spotkania. Po jego zakończeniu, już w mniej oficjalnej atmosferze, organizacje jeszcze długo prowadziły między sobą ożywioną dyskusję, starając się znaleźć jak najlepszą płaszczyznę do realizacji wspólnych projektów. Padły pierwsze pomysły oraz zawiązały się pierwsze nieformalne partnerstwa, co szczególnie ucieszyło organizatorów spotkania.
- Najważniejsze, że ziarno zostało zasiane – powiedział starosta Roman Potocki podsumowując spotkanie. - O tym, jaki przyniesie plon, dowiemy się już wkrótce, po rozstrzygnięciu otwartych konkursów ofert oraz analizie ofert organizacji pozarządowych składanych w innych trybach i procedurach – dodał starosta, nie kryjąc swojego zadowolenia z przebiegu i efektów spotkania.