
Wzorem ubiegłego roku, rozpoczął się kolejny cykl "Czwartków z kulturą". Zaproszonych zostało 468 pierwszoklasistów ze wszystkich gminnych szkół podstawowych. Tym razem maluchy miały możliwość zobaczyć spektakl "Cyrk bez przemocy" w Teatrze Polskim we Wrocławiu.
- Takie spotkania są niebywale ważne, zwłaszcza w okresie dorastania młodych ludzi, kształtują bowiem wyobraźnię, rozwijają wrażliwość – tłumaczy pomysłodawczyni wydarzenia, wójt Iwona Agnieszka Łebek. Gmina w pełni pokrywa koszty biletów i zapewnia dzieciom darmowy transport na wszystkie spektakle. W październiku pierwszoroczniacy obchodzą również pasowania na ucznia, podczas których otrzymują od wójta zestawy kolorowych flamastrów w ciekawych, ekologicznych pudełkach.
Nowe przedszkole już w przyszłym roku
Wraz z prężnym rozwojem gminy i wzrostem liczby mieszkańców w kolejnej gminnej miejscowości - Borowej rozpoczęła się budowa nowego przedszkola. Prace obejmują budowę nowego budynku z siedmioma oddziałami przedszkolnymi, zapleczem sanitarnym, szatniowym i administracyjnym oraz zagospodarowaniem przyległego terenu. Całość inwestycji to koszt ponad 10 mln zł. Planowana jest też rozbudowa placu zabaw.
- Chcę stworzyć nie tylko nowoczesne, wyposażone na najwyższym poziomie miejsce wychowania przedszkolnego, ale też kolorową, ale też kolorową i przyjazną dla dzieci przestrzeń, w której będą czuć się, jak w domu – komentuje Łebek. Gmina jest obecnie w trakcie dwóch dużych inwestycji – rozbudowy gminnych szkół w Długołęce i Mirkowie. Tam prace zakończą się z początkiem przyszłego roku, tj. w terminie pozwalającym na rozpoczęcie zajęć lekcyjnych od II semestru aktualnego roku szkolnego.
Kolejne miejsca w przedszkolach i żłobku
Dzięki staraniom władz gminy Długołęka we wrześniu otworzono sto nowych miejsc wychowania przedszkolnego w Borowej, Siedlcu i Wilczycach. Gmina, złożyła też, z sukcesem, wniosek na dofinansowanie nowych miejsc w gminnym żłobku.
- W ramach projektu „Dolnośląskie żłobki” otrzymaliśmy wsparcie finansowe w wysokości ponad 249 tys. zł ze środków unijnych, dzięki którym uruchomiliśmy6 dwadzieścia cztery nowe miejsca w żłobku w Długołęce – mówi Iwona Agnieszka Łebek. Celem projektu jest aktywizacja zawodowa mieszkańców Dolnego Śląska, powracających na rynek pracy po przerwie związanej z narodzinami dziecka, dzięki utworzeniu i wsparciu funkcjonowania nowych miejsc opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.