
Kryzys ten może wywołać wiele czynników - kariera zawodowa któregoś z partnerów, podział obowiązków, inne normy co do wychowania dzieci czy też zwykłe narzucanie swoich racji. Bywają też cięższe przypadki, kiedy to jedna ze stron wnosi do związku 'zaplecze problematyczne' związane na przykład z jego trudnym okresem dorastania. Jak sobie z tym radzić? Najważniejsze jest jak najszybsze działanie. Jeżeli w miarę szybko zauważysz zaistnienie kryzysu i jesteś w pełni zmotywowany - możesz na własną rękę próbować naprawić związek. Jednak w wielu przypadkach jest na to zdecydowanie za późno. Z pomocą przychodzi wtedy terapia dla par. Kiedy obydwie strony związku nie są w stanie uporać się z problemami warto udać się na konsultacje. Wiadomo - najlepiej aby było to jak najszybciej. Najważniejsze aby udać się do specjalisty zanim będzie za późno. Kiedy chociaż jedna ze stron związku poczuje się całkowicie 'wypalona' wtedy nawet pomoc samego terapeuty może być bezużyteczna.
Wybierając odpowiedniego specjalistę
Jest to bardzo ważny aspekt terapii dla par. Na pierwszy miejscu najlepiej będzie popytać znajomych o jakiegoś zaufanego specjalistę w tej dziedzinie. W dzisiejszych czasach wiele osób korzysta z pomocy psychologów, dlatego istnieje ogromna szansa, że ktoś doradzi Ci odpowiednią osobę. W innym przypadku na pewno odradzam wybierania terapii pod względem opinii w internecie. Takie opinie i komentarze bywają fałszywe, a sam terapeuta okazuje się być osobą niewykwalifikowaną. Najlepszym wyborem będzie postawienie na dużą placówkę, który dysponuje wieloma specjalistami w dziedzinie zdrowia psychicznego i emocjonalnego. Prowadzą one często superwizje, dzięki którym udzielona zostanie Ci jak najbardziej optymalna pomoc.
Przebieg terapii
Terapia dla par przebiega w niezwykle prosty sposób i w zasadzie polega na tym samym co zwykła psychoterapia. Partnerzy spotykają się na konsultacjach u terapeuty, gdzie omówione zostaną zaistniałe problemy i zaproponowana zostanie forma solucji. Z reguły trwa to 2-3 spotkania. Potem lekarz decyduje czy terapia będzie odbywała się razem, czy dla każdego partnera indywidualnie. Dzieje się tak w przypadku, gdy któryś z partnerów nie jest w stanie omawiać swoje problemy w obecności drugiego. Jest to związane na przykład z wcześniej już wspomnianym 'zapleczem problematycznym' wyniesionym z okresu dzieciństwa. Bardzo ważne jest w terapii samo nastawienie partnerów. Należy pamiętać, że sam terapeuta nie rozwiąże za nas problemów. On jest w stanie tylko odpowiednio nas nakierować i uświadomić nam nasze zachowania i emocje. Decydując się na taką terapię obydwie strony związku muszą być w pełni zmotywowane do działania i pracy nad samym sobą. Z odrobiną chęci i determinacji terapia dla par jest w stanie odświeżyć związek w niesamowity sposób.