Mieszkanie w uporządkowanym otoczeniu zadbanych budynków, parków, bulwarów robi gigantyczną różnicę w stosunku do sąsiedztwa ruder, dzikich wysypisk śmieci czy obszarów zdegradowanych. Dodatkowo liczy się infrastruktura, która powinna zmieścić się w ograniczonej przecież przestrzeni: szerokie drogi, parkingi, wydzielone miejsca na odpady, przepompownie, usługi czy szpalery drzew.
W Gminie Mietków mamy ponad 90% pokrycie planami miejscowymi. Inwestor planujący budowę powinien zapoznać się z treścią uchwały Rady Gminy w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miejscowości. Plan reguluje podstawowe parametry zabudowy, takie jak maksymalna wysokość, intensywność zabudowy czy kształt i kolor dachu.
Plan miejscowy to obowiązujący zbiór przepisów, a jednak dla wielu to tylko hipoteza, która częsta bywa samowolnie interpretowana i zmieniana. Jeśli więc zadajecie sobie czasem pytanie, dlaczego nasze otoczenie jest takie, nie szukamy problemu w przepisach, a raczej w braku dobrego smaku i gustu, pewnej mentalności oraz ograniczonych finansach.
Aby przekonać się, jak przestrzeń oddziaływuje na nasze funkcjonowanie, wystarczy przeprowadzić krótki badanie na samym sobie. Wyobraźmy sobie miejsce, w którym chcielibyśmy spędzić miło popołudnie, nacieszyć oczy, odetchnąć pełną piersią. Może przenieśmy się do uroczej wsi, w której zadbane domki położone są w pięknym krajobrazie, w ogrodach kwitną krzewy bzu, a przyzwoicie zaprojektowane domki wtapiają się w malowniczy krajobraz?
Przenieśmy się teraz do naszej przestrzeni, którą odwiedzamy każdego dnia i która jest nam najbliższa. Czy czy budzą się w nas podobne uczucia? Czy są w niej elementy, które przytłaczają nas swoją formą, kolorem? Czy otoczenie jest czyste i uporządkowane?
Nieco prostych refleksji, na które każdy może się zdobyć, pomoże nam odkryć, jak ważną jest dla nas forma i jakość naszej przestrzeni.