
Parch jabłoni - objawy i zapobieganie
Grzyb Venturia inaequalis objawia się ciemnymi plamami, które w miarę rozwoju grzyba zmieniają barwę na ciemnobrązową. Ciemne plamy zaczynają się wykruszać. Choroba powoduje obniżenie jakości plonów, a zakażone owoce nie nadają się do przechowywania. Środek zapobiegawczy i zwalczający to Chorus 50 WG. Działa w szerokim zakresie temperatur, szybko wnika w roślinę i nie powoduje ordzawień. Można wykonać maksymalnie 3 zabiegi w ciągu jednego sezonu. Przy stosowaniu zapobiegawczym co 7-10 dni, a przy stosowaniu interwencyjnym do 48 godzin po infekcji w terminie do BBCH 65. Chorus dobrze współgra z innymi preparatami. Innym preparatem wspomagającym walkę z grzybem jest Score 250 EC. Stosowany zapobiegawczo i interwencyjnie do 120 godzin. Przeznaczony do stosowania od fazy pąka kwiatowego 2-3 razy w sezonie. Przy wyniszczeniu plam parcha stosować dwukrotnie co 5 dni.
Mączniak jabłoni - objawy i zapobieganie
Objawy są łatwe do rozpoznania, liście zaczyna pokrywać biały nalot. W kolejnych etapach rozwoju grzyba drzewo słabiej się rozwija, liście zaczynają się deformować i opadają. W zwalczaniu i zapobieganiu pomocny będzie środek Topas. Substancja aktywna - penkonazol hamuje rozwój grzyba wewnątrz rośliny. Rozwój choroby odbywa się bez wody, dlatego przetrwa on suche i gorące lata. Okres karencji to 14 dni. Środek należy stosować maksymalnie 3 razy w sezonie co 10 dni.
Gorzka zgnilizna - objawy i zapobieganie
Wywoływana przez grzyby Pezicula malicorticis i Pezicula alba. Objawia się przy przechowywaniu owoców, najlepiej rozwija się w chłodniach. Pojawiają się charakterystyczne brązowe plamy, które powodują zapadanie się miąższu. Grzyb zmienia smak jabłek na gorzki, które w konsekwencji nie nadają się do spożycia. Przy zapobieganiu pomocne będa preparaty Switch i Geoxe. Okres karencji w obu wypadkach wynosi 3 dni. Geoxe należy stosować 14-10 dni i 7-3 dni przed planowanym zbiorem. Maksymalnie można wykonać 2 opryski w sezonie. Geoxe zawiera substancję aktywną fludioksonil. Switch należy stosować 7 dni przed zbiorem lub 7-14 dni (dwukrotnie). W sezonie można wykonać maksymalnie 3 zabiegi.
Mokra zgnilizna jabłek- objawy i zapobieganie
Choroba występuje w warunkach przechowalniczych. Charakteryzuje się wilgotnymi plamami, które w miarę rozwoju grzyba obejmują całe owoce. Wraz z rozwojem choroby jabłkom towarzyszy gnijący zapach, który przenosi się na zdrowe zbiory. Najczęstszą przyczyną, prowadzącą do rozwoju grzyba, są złe warunki w przechowalniach, zbyt długie trzymanie owoców w chłodniach i nieodpowiednia technika zbiorów (urywanie szypułek, kaleczenie owców). Geoxe - zwalcza choroby jabłoni i popomoże w ich zapobieganiu!