Drapieżnikowi, który w Polsce jest objęty ścisłą ochroną gatunkową, dobrze służą inwestycje w czyste środowisko. W gminie Siechnice, dzięki pomocy finansowej z UE i z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu modernizuje się oczyszczalnię ścieków.
Zakład Gospodarki Komunalnej w Siechnicach pozyskał spore środki europejskie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego - blisko 10 mln złotych dotacji. Nie byłoby to jednak możliwe bez naszych, krajowych pieniędzy z WFOŚiGW we Wrocławiu.
Fundusz udzielił pożyczki w kwocie ponad 9 mln złotych. Wartość całego zadania to około 24 mln złotych. Beneficjenci, którzy sięgają po środki unijne muszą spełnić surowe wymagania, m.in. wykazać niebagatelny wkład własny. - Tym beneficjentom z pomocą przychodzi nasz regionalny Fundusz, który oferuje nisko oprocentowane pożyczki - mówi Łukasz Kasztelowicz, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu. Z takiej oferty skorzystała samorządowa spółka z Siechnic.
Dzięki unijnej i krajowej pomocy w zakładzie zostaną wymienione m.in. pompy ścieków i osadu, mieszadła, dyfuzory, armatura, elektryka oraz automatyka. Prace, które rozpoczęły się w październiku ubiegłego roku potrwają do października 2018 r. Już wykonano płytę denną, zbrojenie ścian i częściowo wymurowano ściany zbiorników. Wylano także fundamenty, a aktualnie wznoszone są ściany stacji dmuchaw i odwadniania osadu. Wyburzono stary budynek krat. Wykonano także częściowo montaż nowych rurociągów technologicznych i zdemontowano wyeksploatowane instalacje. Zlikwidowano również stare poletka do odwadniania osadu oraz zbiornik nieczystości płynnych.
Po zrealizowaniu wszystkich zaplanowanych prac obiekt zyska większą wydajność: z aktualnej 1,8 tys. m3 do 3,6 tys. m3 na dobę. A jest co obsługiwać. Długości sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej w gminie wynoszą odpowiednio około 245 km i 105 km. Procent skanalizowania aglomeracji wynosi już ok. 92.
Do gminy Siechnice sprowadzają się wciąż nowi mieszkańcy, którzy budują nowe domy. - Jednak, mimo rozbudowy, rozwój musi być zrównoważony, tak aby pogodzić potrzeby mieszkańców z ochroną środowiska - mówi Kasztelowicz.
Na terenie gminy są cenne przyrodniczo obszary europejskiej sieci ekologicznej NATURA 2000 "Grądy Odrzańskie" (fragment o powierzchni 2,5 tys. hektarów). Tam właśnie jest dom kani rudej. "Grądy", które obejmują prawie 20 tys. hektarów doliny Odry to jeden z najcenniejszych przyrodniczo jej fragmentów z zachowanymi naturalnymi fragmentami krajobrazu, m.in. piaszczysto-żwirowatymi wyspami, starorzeczami, pozostałościami rozlewisk oraz cennymi kompleksami lasów liściastych. To prawdziwy raj dla dzikiego ptactwa.
To nie jedyna enklawa przyrodnicza. Ponad tysiąc hektarów, leżących w dużej części na terenie gminy Siechnice zostało zagospodarowane na tereny wodonośne dla Wrocławia.