Grupa Oto:     Bolesławiec Brzeg Dzierzoniów Głogów Góra Śl. Jawor Jelenia Góra Kamienna Góra Kłodzko Legnica Lubań Lubin Lwówek Milicz Nowogrodziec Nysa Oława Oleśnica Paczków Polkowice
Środa Śl. Strzelin Świdnica Trzebnica Wałbrzych WielkaWyspa Wołów Wrocław Powiat Wrocławski Ząbkowice Śl. Zgorzelec Ziębice Złotoryja Nieruchomości Ogłoszenia Dobre Miejsca Dolny Śląsk

Nasze archiwum
Znaleziono 475 informacji. Wszystkie poniżej.

Jarmark bożonarodzeniowy »
Tekst opublikowany 2006-12-26, opracowanie BOM
Dzieci przedstawiły program artystyczny i sprzedawały wyroby świąteczne. Za złotówkę można było kupić unikatowe płyty winylowe.

Była pikieta »
Tekst opublikowany 2006-12-25, opracowanie Monika Dubec
Sporo pracy miała w piątek ochrona Selgrosa w Długołęce. Przez godzinę broniła wejścia do sklepu przed pikietujacymi związkowcami "Solidarności".

Liczba szczepień zależna od mediów »
Tekst opublikowany 2006-12-22, opracowanie BOM
W tym roku niewiele osób zaszczepiło się przeciwko grypie. Według sanepidu powinniśmy to robić raz w roku, najlepiej jesienią.

Pamiętać o historii »
Tekst opublikowany 2006-12-22, opracowanie AS
19 grudnia w sali Gminnego Ośrodka Kultury odbyła się konferencja naukowa z okazji 25. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Imprezę przygotowali uczniowie gimnazjum im. M. Kopernika w Kątach Wrocławskich pod czujnym okiem opiekunów.

Bombowy telefon »
Tekst opublikowany 2006-12-22, opracowanie AS
Do domu rodzinnego pani pedagog z kąteckiego gimnazjum w Wojtkowicach zadzwonił anonimowy telefon. Głos w słuchawce powiedział tylko: „jest podłożona bomba”. Okazało się, że był to głupi kawał szóstoklasistów z podstawówki w Mietkowie.

Dla mnie bomba! »
Tekst opublikowany 2006-12-21, opracowanie red.
17 grudnia w Kobierzycach odbyły się III Eliminacje Pucharu Polski oraz II E-18 Sudety Cup w modelarstwie samochodowym. W zawodach wzięło udział 120 osób.

Zakręt śmierci »
Tekst opublikowany 2006-12-21, opracowanie red.
10 grudnia na drodze powiatowej 1939 między Smardzowem a Świętą Katarzyną został potrącony mężczyzna przez samochód renault megane. W wyniku obrażeń pieszy zmarł na miejscu.

Alkohol na wiecach? »
Tekst opublikowany 2006-12-20, opracowanie Radio Wrocław
Wrocławskie organy ścigania zajęły się sprawą rzekomego częstowania wyborców alkoholem podczas ostatnich wyborów samorządowych w gminie Święta Katarzyna.

Zablokował szeroką ulicę »
Tekst opublikowany 2006-12-20, opracowanie BOM
Tir załadowany nowiutkimi biurkami i krzesłami dla Powiatowego Zespołu Szkół nr 3 w Sobótce miał problemy z zawróceniem i zaparkowaniem przy szkole.

Czas suszy »
Tekst opublikowany 2006-12-20, opracowanie BOM
Zachód słońca z widokiem na drogę i pola w pobliżu miejscowości Tyniec Mały w gminie Kobierzyce. Zdjęcie zrobiono w okresie upałów i tegorocznej suszy, która spustoszyła uprawy. Zapraszamy do naszych galerii.

Pożar i szerszenie »
Tekst opublikowany 2006-12-19, opracowanie red.
Dwukrotnie wybuchł pożar w opuszczonych zabudowaniach niedaleko osiedla robotniczego w Sobótce Górce. Podczas gaszenia strażacy natknęli się na gniazdo szerszeni.

Szopki z kory i papieru  »
Tekst opublikowany 2006-12-19, opracowanie BOM
Chodzi o zasady. Budulcem bożonarodzeniowej szopki nie może być np. kartonowe pudełko po butach – tłumaczy Teresa Bednarek, nauczycielka plastyki.

Promile pod napięciem »
Tekst opublikowany 2006-12-18, opracowanie BOM
O dużym szczęściu może mówić 22-latka, która Mercedesem wjechała w transformator wysokiego napięcia. Pękła jedna z lin zabezpieczających urządzenie.

Zachód na Bielanach »
Tekst opublikowany 2006-12-18, opracowanie BOM
10 września 2006, godzina 19.42. Widok z wiaduktu w miejscowości Ślęza (gmina Kobierzyce) na węzeł bielański i autostradę A-4.

Wybór zgodny z prawem »
Tekst opublikowany 2006-12-15, opracowanie Sylwia Jurgiel
Starosta powiatu wrocławskiego Andrzej Wąsik został powołany bez naruszenia prawa - ustalił wydział nadzoru i kontroli dolnośląskiego urzędu wojewódzkiego.

Gwiazdkowa magia »
Tekst opublikowany 2006-12-15, opracowanie Ewa Mastalska
Już po raz piąty mieszkańcy gminy Długołęka mogli spędzić weekend na bożonarodzeniowym jarmarku. Początkowo odbywał się on w szkole, od dwóch lat organizowany jest w Gminnym Ośrodku Kultury.

"Słupy" do prokuratury »
Tekst opublikowany 2006-12-15, opracowanie AS
Rolnicy z gminy Kobierzyce znów zaczynają walczyć w obronie ziemi. Grunty z Agencji Nieruchomości Rolnych, które miały zwiększać ich gospodarstwa domowe, kupują podstawione osoby.

Zabytki regionu. Kościół w Łozinie »
Tekst opublikowany 2006-12-14, opracowanie red.
Zapraszamy do nadsyłania własnych zdjęć interesujących obiektów naszego powiatu. Może znają Państwo ciekawe historie związane z dolnośląskimi zabytkami?

Co za głupota! »
Tekst opublikowany 2006-12-14, opracowanie AS
W ostatnim czasie niemal w centrum Kątów Wrocławskich ktoś wyrzucił odpady pochodzące z remontu domu. Policja ustaliła sprawców, ukarała mandatami i kazała posprzątać teren.

Stan Wojenny - jak wspominamy? »
Tekst opublikowany 2006-12-13, opracowanie red.
25 lat temu wprowadzono w Polsce Stan Wojenny. Zapraszamy do dzielenia się swoimi wspomnieniami i opiniami na temat minionych wydarzeń. Zachęcamy do nadsyłania zdjęć z tego okresu.

Wystawa Maryli Tryby w GOK-u  »
Tekst opublikowany 2006-12-12, opracowanie E.M.
Fantazyjne kompozycje z konarów i fotografie zdjęć drzew z całego świata zostały zaprezentowane 2 grudnia w Gminnym Centrum Kultury. Ukazują one niezwykłą pasję mieszkanki Wilczyc Maryli Tryby.

Wycieńczona i chora »
Tekst opublikowany 2006-12-12, opracowanie red.
Dwa dni przeleżała w swym mieszkaniu 65-letnia mieszkanka gminy Długołęka, która po upadku nie była w stanie się podnieść. Policjanci znaleźli kobietę półprzytomną.

Śmierć w fabryce LG »
Tekst opublikowany 2006-12-11, opracowanie red / Radio Wrocław
Zmarł mężczyzna przejechany po poludniu przez samochód na terenie fabryki LG w Biskupicach Podgórnych. Do wypadku doszlo gdy 49-latek naprawiał w ciężarówce rozrusznik, poprosił kolegę o włączenie stacyjki.

85 drzew przy drodze Smolec – Jaszkotle »
Tekst opublikowany 2006-12-11, opracowanie AS
Pod koniec listopada przy drodze gminnej Smolec – Jaszkotle stanęło 85 platanów klonolistnych. W ten sposób Stowarzyszenie Ogrody Dolnośląskie i gmina Kąty Wrocławskie uczciły życie i pontyfikat papieża Jana Pawła II.

Niecodzienny problem drużyny  »
Tekst opublikowany 2006-12-11, opracowanie Jacek Bomersbach
Piłkarze z Wojnowic muszą szczególnie ostrożnie grać na swoim boisku. Powód? Piłkę, które wpadnie na teren pobliskiej posesji przegryza pies lub rekwiruje ją właścicielka terenu.

Obcy w terrarium »
Tekst opublikowany 2006-12-08, opracowanie Jacek Bomersbach
Trzech mieszkańców Sobótki hoduje w domach ponad 200 niebezpiecznych, jadowitych pająków. Łukasz Wrzesiński ma Lasidorę – jednego z największych ptaszników na świecie.

Duma i zaskoczenie »
Tekst opublikowany 2006-12-08, opracowanie AS
Piotr Kopeć zastąpił na stanowisku zastępcy wójta gminy Kobierzyce Zygmunta Krajewskiego, który zrezygnował ze stanowiska. Dotychczas był on kierownikiem referatu budownictwa.

Olimpijczyk i wychowanie »
Tekst opublikowany 2006-12-07, opracowanie red.
UKS Tygrysy Kąty Wrocławskie ma już uznaną renomę na Dolnym Śląsku. Młodzi zapaśnicy trenowani przez Hieronima Kurysia z każdej imprezy wracają z medalami.

Policjanci potrzebują pomocy »
Tekst opublikowany 2006-12-07, opracowanie E.M.
Na terenie gminy Święta Katarzyna pracuje obecnie czterech policjantów: kierownik posterunku i trzech dzielnicowych. Coraz bardziej potrzebują oni wsparcia ze strony straży gminnej.

Internetowy dealer zatrzymany »
Tekst opublikowany 2006-12-07, opracowanie red.
Wczoraj policjanci zatrzymali 30-letniego mieszkańca Długołęki, który najpierw uprawiał, potem zaś rozprowadzał marihuanę. Swoją "ofertę" dealer umieszczał w internecie.

Trójki klasowe już w szkołach »
Tekst opublikowany 2006-12-06, opracowanie BOM
W szkołach w gminie Czernica rozpoczęły się inspekcje tzw. trójek klasowych, które mają ocenić bezpieczeństwo i zapobiegać rozprzestrzenianiu się patologii w szkołach.

Tragedia podczas rozbiórki »
Tekst opublikowany 2006-12-06, opracowanie AS
O walącym się byłym zakładzie przetwórstwa owocowego w Pietrzykowicach pisaliśmy niemal dwa lata temu. Pozbawiony dozoru był zagrożeniem dla mieszkańców. W końcu znalazł się właściciel, który rozpoczął prace rozbiórkowe.

Cezary Dąbrowski skończył 100 lat! »
Tekst opublikowany 2006-12-05, opracowanie AS
Mszą świętą i uroczystością w miejscowej świetlicy uczczono jubileusz 100-lecia urodzin Cezarego Dąbrowskiego z Bogdaszowic.

Zapomniana osada »
Tekst opublikowany 2006-12-05, opracowanie E.M.
Na wijącej się wśród pól malowniczej drodze z Siechnic do Wrocławia leżą Blizanowice. Codzienne życie mieszkańców tej wsi jest jednak dalekie od sielskiego spokoju.

Czym powinien zająć się nowy burmistrz? »
Tekst opublikowany 2006-12-04, opracowanie uliczna.php?id=15
Powinien stworzyć nowe miejsca pracy w Sobótce, aby ludzie nie musieli dojeżdżać do oddalonego o kilkanaście kilometrów zakładu LG Phillips - mówi licealistka Ania.

Wielka plantacja marihuany w Św. Katarzynie »
Tekst opublikowany 2006-12-04, opracowanie red.
Hodowlę w Świętej Katarzynie funkcjonariusze odkryli przypadkowo. Na ukrytej plantacji policjanci znaleźli 6 tysięcy doniczek marihuany.

Przed nami nowe zadania »
Tekst opublikowany 2006-12-01, opracowanie Ewa Mastalska
Budżet na rok 2007 będzie rekordowo wysoki - mówi w rozmowie z nami Jerzy Fitek, ponownie wybrany na stanowisko wójta gminy Św. Katarzyna.

Inauguracja z posłem »
Tekst opublikowany 2006-12-01, opracowanie E.M.
27 listopada odbyła się sesja rozpoczynająca V kadencję Rady Gminy Długołęka. Wybrani zostali przewodniczący, dokonano także ustalenia składu poszczególnych komisji.

Po remoncie gorzej »
Tekst opublikowany 2006-11-30, opracowanie Ewa Mastalska
Mieszkańcy bloków w Żernikach Wrocławskich nie są zadowoleni z przeprowadzonego przed paroma miesiącami remontu. Teraz mają jeszcze większe trudności z dotarciem do swoich domów.

Marszałek w GOK-u  »
Tekst opublikowany 2006-11-30, opracowanie Ewa Mastalska
W wigilię Święta Niepodległości do Gminnego Ośrodka Kultury w Długołęce zawitał Józef Piłsudski z drużyną strzelecką. W klimacie legionowej gawędy wspominano wydarzenia sprzed lat.

Menadżerowie nie mają gdzie spać »
Tekst opublikowany 2006-11-30, opracowanie red.
We Wrocławiu i podwrocławskich wsiach brakuje mieszkań do wynajęcia. Taka sytuacja spowodowana jest między innymi inwestycjami w Kobierzycach.

Kto upartyjnia samorząd? »
Tekst opublikowany 2006-11-30, opracowanie AS
Andrzej Wąsik trzynastoma głosami za i przy pięciu wstrzymujących się ponownie został wybrany na starostę powiatu wrocławskiego. Dzień później radni PO ogłosili, że zaskarżą wybór do wojewody, a nawet do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Inkasent orze jak może  »
Tekst opublikowany 2006-11-29, opracowanie Jacek Bomersbach
Zakład wodociągów w Sobótce nalicza kary mieszkańcom spóźniającym się z opłatami za wodę. Spółka zatrudnia jednak tylko dwóch inkasentów na gminę, którzy późno dostarczają rachunki.

Pierwsi umierali mężczyźni »
Tekst opublikowany 2006-11-29, opracowanie Jacek Bomersbach
Gimnazjaliści z Czernicy wysłuchali tragicznych opowieści dwóch kobiet, które w wieku 10 lat wywieziono na Sybir. Przejmujące losy były prawdziwą lekcją patriotyzmu w szkole.

Brzytwa w rękach szachisty  »
Tekst opublikowany 2006-11-28, opracowanie Jacek Bomersbach
Marian Rużyczka z Sobótki Zachodniej marzył o zawodzie fotografa. Został jednak fryzjerem. Strzyże klientów i gra z komputerem w szachy.

Odświeżanie pamięci »
Tekst opublikowany 2006-11-28, opracowanie AS
Msza za ojczyznę z okazji 11 listopada w tym roku w Tyńcu Małym miała wyjątkowy charakter. W dużej mierze poświęcona ona była ofiarom tzw. marszu śmierci, który w 24 stycznia 1945 przeszedł przez miejscowość.

Skłócona Rada? »
Tekst opublikowany 2006-11-28, opracowanie red.
Samorządowcy Platformy Obywatelskiej postanowili zaskarżyć do Wojewody Dolnośląskiego wybór władz Powiatu Wrocławskiego, jakiego dokonano w poniedziałek podczas inauguracyjnej sesji.

Znamy starostę Powiatu »
Tekst opublikowany 2006-11-27, opracowanie red.
Zakończyła się pierwsza sesja nowo wybranej Rady Powiatu Wrocławskiego. Starostą Powiatu po raz kolejny wybrany został Andrzej Wąsik. Przewodniczącym rady został Waldemar Szczykutowicz. Znamy też nazwisko wicestarosty Powiatu.

Fitek, Gali, Kuriata »
Tekst opublikowany 2006-11-26, opracowanie red.
Henryk Kuriata został wójtem gminy Jordanów Śląski - zdobył 744 głosów (50,72%). Na Pawła Filipczaka głosowało 723 mieszkańców gminy (49,28%). W serwisie prezentujemy dokładne wyniki z Sobótki i Św. Katarzyny.

Śmiech i oburzenie »
Tekst opublikowany 2006-11-24, opracowanie Jacek Bomersbach
Czy dobrze wychowane dzieci, uczciwie prowadzony biznes i działalność charytatywna to wada? Otwarta debata kandydatów na burmistrza Sobótki.

Nobliści patronami szkoły »
Tekst opublikowany 2006-11-24, opracowanie Ewa Mastalska
10 listopada Zespół Szkół w Brzeziej Łące otrzymał oficjalnie imię Noblistów Polskich. O wyborze patrona zadecydowali wspólnie nauczyciele, uczniowie i rodzice.

Fotelików nie zniszczą »
Tekst opublikowany 2006-11-24, opracowanie BOM
Dzieci z gminy Czernica będą jeździć nowym i wygodniejszym autobusem. Stary gimbus wyprodukowano na początku lat 90-tych był wysłużony i miał mało miejsc siedzących.

Płot zniknął w noc  »
Tekst opublikowany 2006-11-23, opracowanie AS
Złodziejom wystarczyła jedna listopadowa noc, aby z płotu przy autostradzie skraść przęsła warte 58 tys. zł. Policja apeluje do mieszkańców o zgłaszanie wszelkich informacji, jeśli ktoś zauważy trefny towar.

Do pracy i urzędu  »
Tekst opublikowany 2006-11-23, opracowanie Ewa Mastalska
Po wielu latach oczekiwań mieszkańcy Zacharzyc doczekali się transportu publicznego. Teraz mogą pojechać kilka razy dziennie do Świętej Katarzyny i na wrocławski Brochów.

Jaki wybór dla Sobótki? »
Tekst opublikowany 2006-11-22, opracowanie red.
Dzisiaj bezstronnie, zatroskany o przyszłość Gminy pozwolę sobie zwrócić Waszą uwagę na określone, niepokojące mnie zagrożenia - publikujemy list burmistrza Sobótki, Eugeniusza Cielenia.

Wyciek kontrolowany  »
Tekst opublikowany 2006-11-22, opracowanie AS
13 listopada przed skrzyżowaniem w Solnej samochód osobowy Renault zderzył się z ciężarowym starem z cysterną przewożącym ok. 5 ton oleju opałowego.

Czekając na uzasadnienie »
Tekst opublikowany 2006-11-21, opracowanie qbik
Mimo że miał zostać rozstrzygnięty w ciągu 24 godzin, sprawa protestu wyborczego wójta gminy Święta Katarzyna ciągnie się już drugi tydzień.

Zmiany w radzie, burmistrz bez zmian  »
Tekst opublikowany 2006-11-21, opracowanie AS
Tylko sześciu radnych ze starej rady miasta znalazło się w nowej. Najwięcej mandatów, bo aż 9, uzyskał komitet wyborczy Kontynuacja. Pozostałe mandaty przypadły pojedynczym komitetom.

Zabraknie rąk do pracy? »
Tekst opublikowany 2006-11-20, opracowanie AS
Prace na budowach koncernu LG Philips LCD trwają w najlepsze. Ale od dłuższego czasu trwa również rekrutacja do pracy w tych firmach. Pojawiły się jednak pierwsze problemy z brakiem rąk do pracy.

Jaki jest dojazd do Wrocławia? »
Tekst opublikowany 2006-11-20, opracowanie uliczna.php?id=14
Mamy szczęście, że nie odbywa się na razie żaden remont wymagający zamknięcia ulicy Krakowskiej - mówi Alina Kłosowska z Siechnic. W naszej sondzie pytamy mieszkańców gminy o dojazd do Wrocławia.

Bierzemy się do dalszej pracy  »
Tekst opublikowany 2006-11-20, opracowanie Ewa Mastalska
Zawsze można coś zrobić lepiej, postarać się poprawić czy udoskonalić. To moja zasada, do której staram się stosować także w życiu prywatnym - rozmawiamy z Iwoną Agnieszką Łebek, wójtem gminy Długołęka na kadencję 2006-2010

Nie ma gdzie tańczyć »
Tekst opublikowany 2006-11-17, opracowanie Jacek Bomersbach
Młodzież z Sobótki narzeka, że na terenie całej gminy nie ma lokalu, w którym można potańczyć. Większość z nich bawi się na dyskotece we Wrocławiu.

Bezsensowna tragedia »
Tekst opublikowany 2006-11-17, opracowanie AS
Wracamy do sprawy. 15-letni Jarek z Gniechowic, uczeń gimnazjum w Kątach Wrocławskich, popełnił samobójstwo. Tym razem powodem nie była jednak przemoc w szkole.

Z melodią polskiego serialu »
Tekst opublikowany 2006-11-16, opracowanie BOM
Weterani walk o niepodległość Polski obejrzeli spektakl historyczny przygotowany przez gimnazjalistów z Sobótki. W hali widowiskowo – sportowej recytowano wiersze oraz śpiewano marsze i pieśni legionistów.

Sobótka bez hycla »
Tekst opublikowany 2006-11-16, opracowanie Jacek Bomersbach
Jesienią zwiększa się liczba psów porzucanych przez właścicieli. Zwierzęta przywiązuje się nawet do drzew lub wypuszcza na Rynku w Sobótce.

Porozumienie zwycięskie, 13 nowych radnych »
Tekst opublikowany 2006-11-15, opracowanie AS
Radni z sześciu komitetów wyborczych znajdą się w nowej radzie Powiatu Wrocławskiego. Najwięcej przedstawicieli, bo aż ośmiu, będzie miał KWW Porozumienie dla Powiatu. Sześciu weszło do rady z listy PO, a czterech z PSL.

Sześciu wspaniałych, trzy drugie tury, czerwone kartki »
Tekst opublikowany 2006-11-15, opracowanie AS
Mieszkańcy 6 gmin powiatu wrocławskiego - Kobierzyc, Kątów Wrocławskich, Długołęki, Mietkowa, Żórawiny i Czernicy - znają już swoich nowych-starych wójtów i burmistrzów, którzy zostali wybrani na kolejną kadencję.

Rozpoczęła się budowa fabryki Toshiby w Biskupicach Podgórnych  »
Tekst opublikowany 2006-11-14, opracowanie red.
3 listopada oficjalnie - wbiciem szpadla w ziemię oraz ceremonią "Shihou-barai" – rozpoczęła się budowa fabryki Toshiby w Biskupicach Podgórnych.

Szansa na przejęcie dworca w Kątach Wrocławskich »
Tekst opublikowany 2006-11-14, opracowanie AS
Jakie są wizytówki Kątów Wrocławskich? Starówka, zabytki, główne ulice. Jest nią z pewnością również dworzec PKP. Niestety, ten ostatni jest w opłakanym stanie i ciągle niszczeje.

Mietków – zdecydowany zwycięzca »
Tekst opublikowany 2006-11-13, opracowanie red.
Aż 1216 głosów (66,96%) otrzymał w gminie Mietków Stanisław Susło, i to on będzie sprawował funkcję wójta przez kolejne cztery lata. Jego kontrkandydatka – Grażyna Myszkowska uzyskała 600 głosów, co daje 33,04% poparcia.

Szkole podstawowej nadano imię Jana Pawła  »
Tekst opublikowany 2006-11-13, opracowanie BOM
Czasami kreda lądowała w herbacie, którą popijał nauczyciel albo wysypywano mu pinezki na krzesło. Kilka dni temu uczniowie i pedagodzy z łezką w oku wspominali stare, szkolne czasy.

Apel do młodzieży gminy Jordanów Śląski  »
Tekst opublikowany 2006-11-10, opracowanie red.
Napisał do nas Paweł Filipczak, najmłodszy z kandydatów na wójta gminy Jordanów Śląski: "Koleżanki i Koledzy – apeluję do Was w związku z wyborami samorządowymi, które odbędą się w najbliższą niedzielę"

Głupie żarty z wykorzystaniem specjalnej linii SMS-owej »
Tekst opublikowany 2006-11-10, opracowanie AS
Policjanci sekcji kryminalnej KMP we Wrocławiu przy współpracy z funkcjonariuszami z Długołęki zatrzymali trzech mężczyzn, podejrzanych o wielokrotne wzywanie policji do fikcyjnych zdarzeń. Teraz grozi im nawet do dwóch lat pozbawienia wolności.

Oddajmy niebezpieczny lek! »
Tekst opublikowany 2006-11-10, opracowanie red.
Wojewoda Krzysztof Grzelczyk prosi o niezwłoczne przekazanie informacji o posiadaniu wszystkich serii leku Corhydron 25, Corhydron 100, Corhydron 250 na numery alarmowe: 997, 998, 999, 112.

Śmierć gimnazjalisty »
Tekst opublikowany 2006-11-10, opracowanie red.
29 października 15-letni Jarek Konefał z Gniechowic powiesił się na smyczy swojego psa. Chłopak miał problemy ze wzrokiem, trzy razy rozpoczynał pierwszą klasę w kąteckim gimnazjum. Na problemy z nauką nałożyły się problemy z rówieśnikami - wszystko skończyło się tragicznie.

Chwyty i kalorie. Sześć lat zajęć judo  »
Tekst opublikowany 2006-11-09, opracowanie BOM
Szkoda, że judo w Polsce nie jest tak rozpowszechnione jak we Francji, gdzie sport jest tańszy i dzieci nie muszą płacić za udział w turniejach walk na macie. Szkoła Judo w Sobótce istnieje od 6 lat.

Sukcesy gospodarzy. Turniej tańca w Borowej  »
Tekst opublikowany 2006-11-09, opracowanie E.M.
Ponad 150 par z 40 klubów wzięło udział w III Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyskiego o Puchar Wójta Gminy Długołęka. Niektórzy przyjechali nawet z Krakowa oraz Szczecina.

Sposób na kradzież »
Tekst opublikowany 2006-11-08, opracowanie BOM
Kilkuosobowa grupa Romów chodziła po Mirosławicach oferując mieszkańcom różne wyroby do sprzedaży po atrakcyjnie niskich cenach. Do domu wpuściła ich mieszkanka ulicy Krótkiej.

Podwyżka przez podwyżkę. Nie na uczniowską kieszeń  »
Tekst opublikowany 2006-11-08, opracowanie BOM
Od września uczniowie dojeżdżający autobusem z Sobótki do Wrocławia płacą drożej za bilety miesięczne. Czym przewoźnik uzasadnia podwyżkę?

Ucieczka z cmentarza  »
Tekst opublikowany 2006-11-07, opracowanie BOM
Potężna wichura łamała drzewa, przewracała znicze i wiązanki kwiatów na grobach w Dniu Wszystkich Świętych. Ekipy porządkowe usunęły gałąź która runęła w pobliżu skrzyżowania ulic św. Anny i Mickiewicza w Sobótce.

Aby tętniła życiem. Hala sportowa w Gniechowicach otwarta  »
Tekst opublikowany 2006-11-07, opracowanie AS
Uczniowie, rodzice, nauczyciele i władze gminy oraz wielu zaproszonych gości wzięło 21 października udział w uroczystym otwarciu hali sportowej w Gniechowicach. – Ten dzień przejdzie do historii tej miejscowości – powiedział burmistrz Antoni Kopeć.

Cel osiągnięty. Otwarcie szkoły w Żernikach  »
Tekst opublikowany 2006-11-06, opracowanie Ewa Mastalska
27 października spełniło się wielkie marzenie mieszkańców Żernik Wrocławskich. Po dziesięciu latach starań doczekali się nowej szkoły. Dzieci z Żernik, Smardzowa, Biestrzykowa i Radomierzyc uczyły się dotychczas w budynku który ma ponad 100 lat.

Kałuże i kurz. Kierowco omijaj Poprzeczną  »
Tekst opublikowany 2006-11-06, opracowanie BOM
W suche dni kurz osadza się na meblach, a mieszkańcom trzeszczy w zębach. Po deszczu muszą kluczyć między kałużami. Zimą przewracają się na zamarzniętych dziurach i łamią ręce.

Uchwały i pradzieje. Uroczysta sesja i konferencja w Tyńcu Małym  »
Tekst opublikowany 2006-11-06, opracowanie AS
Uroczysta sesja Rady Gminy Kobierzyce i konferencja popularno-naukowa w Tyńcu Małym. Wszystko to działo się w ramach obchodów 800-lecia miejscowości.

Ostatnie decyzje. Koniec kadencji rady gminy »
Tekst opublikowany 2006-11-03, opracowanie red.
26 października odbyła się ostatnia sesja Rady Gminy Święta Katarzyna. Na zakończenie kadencji radni podjęli jeszcze wiele ważnych uchwał. Do zaopiniowania został przedłożony projekt herbu i flagi gminy zaprezentowany przez heraldyków z Opola.

Medal uznania. Uhonorowanie 25-lecia pracy oświatowej  »
Tekst opublikowany 2006-11-03, opracowanie AS
Sekretarz gminy Kobierzyce Maria Wilka, za wieloletnie zasługi dla oświaty i wychowania, otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej. Uroczyste wręczenie kilkudziesięciu medali i nagród dla zasłużonych ludzi oświaty z naszego regionu odbyło się 14 października w Operze Dolnośląskiej we Wrocławiu.

Pozbądź się kłopotu. Jesienna wystawka na terenie gminy  »
Tekst opublikowany 2006-11-03, opracowanie AS
W listopadzie na terenie miasta i gminy Kąty Wrocławskie po raz kolejny zostanie przeprowadzona wystawka – akcja, w ramach której zabierane będą odpady wielkogabarytowe m.in. stare meble, wersalki, sprzęt AGD, opony, bojlery, grzejniki, wózki itp.

'Kolega' na Halloween »
Tekst opublikowany 2006-11-03, opracowanie BOM
Pomieszczenie klasy biologiczno – chemicznej w Powiatowym Zespole Szkół nr 3 w Sobótce. Na szkielecie z polimerów młodzież poznaje układ kostny człowieka. Kościotrup zwany 'kolegą' służy również do innych celów.

Nie jestem Anglikiem. Wizyta pisarza w bibliotekach  »
Tekst opublikowany 2006-11-02, opracowanie E.M.
26 października pisarz Paweł Beręsewicz był gościem w bibliotekach w Siechnicach i Radwanicach. Najmłodsi czytelnicy mogli osobiście porozmawiać z autorem popularnych książek.

Wał powoli rośnie  »
Tekst opublikowany 2006-11-02, opracowanie E.M.
Trwa budowa wału przeciwpowodziowego za Groblicami zapobiegającego corocznym wylewom rzeki Oławki. Prace powinny potrwać do października 2007 roku. Przed zimą skończy się usypywanie wału, a później będą wykonane prace wykończeniowe.

Film i taniec »
Tekst opublikowany 2006-10-31, opracowanie E.M.
Gminne Centrum Kultury w Siechnicach prowadzi zapisy na kurs tańca towarzyskiego prowadzonego przez szkołę tańca "Tempo". Młodzież w wielu 16-21 lat może także brać udział w warsztatach filmowych odbywających się w GCK i świetlicy w Radwanicach.

Na wycieczkę i zabawę. Aktywni emeryci w Siechnicach  »
Tekst opublikowany 2006-10-31, opracowanie E.M.
Od sierpnia działa nowy zarząd Stowarzyszenia Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Siechnicach. Stara się on stworzyć dużo ciekawych możliwości spędzania czasu dla osób starszych i niepełnosprawnych.

Klasa B, grupa IV - porażka w dziewięciu »
Tekst opublikowany 2006-10-31, opracowanie AS
Nie udał się piłkarzom Ambrozji Bogdaszowice wyjazd do niedalekich Rakoszyc na mecz o mistrzostwo klasy B z Zielonymi. Mimo ambitnej postawy i kilku okazji do strzelenia bramki goście ulegli 0:6.

Dążyć do ideału. Dzień Papieski w 'Jedynce'  »
Tekst opublikowany 2006-10-30, opracowanie AS
17 października dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kątach Wrocławskich zorganizowali uroczysty apel z okazji wyboru Jana Pawła II na stolicę piotrową. Uroczystość, w wypełnionej po brzegi sali gimnastycznej, rozpoczęła się od wniesienia obrazu Ojca Świętego oraz złożenia pod nim kwiatów. Honorową wartę przy wizerunku papieża pełnili harcerze ze świecami.

O przyszłych inwestycjach. Czas na gaz  »
Tekst opublikowany 2006-10-30, opracowanie BOM
Pojawiła się szansa na podciągniecie instalacji gazowej do domów i gospodarstw w gminie Czernica. Obecnie część ludności z powodu braku doprowadzenia gazu musi korzystać z butli gazowych.

Napadł, ale pieniądze oddał  »
Tekst opublikowany 2006-10-30, opracowanie BOM
Adam S. przewrócił na ziemię pracownika LG Philips i ukradł mu portfel z wypłatą. Po kilku dniach w asyście policji oddał pieniądze napadniętemu. To nie pierwszy tak oryginalny wyczyn mieszkańca Sobótki.

Świetlice z wyszynków. Mieszkańcy czekają na remonty  »
Tekst opublikowany 2006-10-26, opracowanie Jacek Bomersbach
Od kilku lat mieszkańcy Wojnowic i Jeszkowic nie mogą urządzać wesel w świetlicach, które czekają na remonty. Gmina właśnie złożyła wnioski o unijne dofinansowanie remontów i konserwacji obiektów.

Kontrowersyjny raport. Dalsza walka przeciw krematorium  »
Tekst opublikowany 2006-10-26, opracowanie Ewa Mastalska
Mieszkańcy Radwanic nie pogodzili się z planami budowy krematorium. Teraz jednak nie opierają się w swoim proteście na emocjach, ale na racjonalnych argumentach.

W złocistym kolorze. Jesienna zabawa maluchów  »
Tekst opublikowany 2006-10-25, opracowanie E.M.
Tradycyjnie już przedszkolaki ze Świętej Katarzyny powitały jesień podczas Święta Pieczonego Ziemniaka. Do wspólnej zabawy zostali także zaproszeni uczniowie klas pierwszych szkoły podstawowej.

Łagodna prokuratura. Rozboje w Kątach Wr. i Pietrzykowicach »
Tekst opublikowany 2006-10-25, opracowanie AS
W ostatnim czasie na terenie gminy doszło do dwóch rozbojów. Mimo że dopuściły się ich osoby, które miały już na koncie podobne przestępstwa, prokuratura zastosowała wobec sprawców jedynie dozór policyjny.

Przed zmianami »
Tekst opublikowany 2006-10-25, opracowanie E.M.
Trwają rozmowy wójta z PKP w sprawie remontu stacji kolejowych w Siechnicach i Kotowicach. Być może zostaną one uwzględnione w przyszłorocznych planach. Zmiany te są związane z planowanym uruchomieniem szybkiej kolei aglomeracyjnej.

Współczesna balsamacja zwłok »
Tekst opublikowany 2006-10-25, opracowanie Jacek Bomersbach
Od czerwca kilkanaście rodzin z gminy Sobótka zabalsamowało ciało swojego bliskiego. Po zabiegu tanatopraksji zmarły wygląda jakby "zasnął". Zakonserwowane ciało nie wydziela przykrych zapachów i zachowuje naturalny wygląd, co jest szczególnie ważne dla rodziny, która żegna bliską osobą.

Delegacja z kapelą »
Tekst opublikowany 2006-10-24, opracowanie E.M.
Grupa licząca około 10 osób reprezentowała 13 października gminę Święta Katarzyna podczas konferencji "Odnowa wsi. Dobre praktyki – dobre inicjatywy" odbywającej się podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich. Przedsięwzięcie zostało zorganizowana przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów.

Kolejna błotna jesień. Potrzebny remont ulicy Cmentarnej  »
Tekst opublikowany 2006-10-24, opracowanie E.M.
Jeśli początek listopada okaże się deszczowy, mieszkańcy Siechnic będą znów brnąć w błocie i kałużach na groby najbliższych. Na ulicy cmentarnej od lat nie przeprowadzono większego remontu.

Drogi przed zimą. Dalsze gminne inwestycje  »
Tekst opublikowany 2006-10-24, opracowanie E.M.
Pogoda sprzyja dalszej realizacji gminnych inwestycji. Część z nich zostanie zrealizowanych w ciągu najbliższych tygodni. W najbliższych miesiącach odbędzie się również modernizacja ośrodka zdrowia w Długołęce.

Niemcy już mają »
Tekst opublikowany 2006-10-24, opracowanie red.
Jak widać na załączonym zdjęciu - w Niemczech jest już ulica naszego starego - nowego wice-premiera. Może więc my również nie powinniśmy się wstydzić? Zapraszamy Państwa do naszych galerii z humorem, zachęcamy do nadsyłania własnych zdjęć. Więcej fotografii w galerii - na tej stronie

W nowej szacie. Święto szkoły w Kotowicach  »
Tekst opublikowany 2006-10-23, opracowanie Ewa Mastalska
Podczas wakacji budynek Katolickiej Szkoły Podstawowej w Kotowicach zmienił się prawie nie do poznania. Gruntowna modernizacja była możliwa dzięki dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego w ramach kontraktu wojewódzkiego.

Praca do końca. Sesja rady gminy  »
Tekst opublikowany 2006-10-23, opracowanie E.M.
20 października podjęto ostatnie uchwały w kadencji 2002-2006 Rady gminy Długołęka. Wójt Iwona Agnieszka Łebek przedstawiła sprawozdanie z postępowań przetargowych rozstrzyganych na terenie gminy.

Rewaloryzacja, czyli nowe oblicze Kobierzyc »
Tekst opublikowany 2006-10-23, opracowanie AS
Rewaloryzacja - słowo kojarzące się raczej z rentami czy emeryturami, niż architekturą - wkrótce odmieni wygląd Kobierzyc. Rada gminy na ostatniej sesji jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia projektu rewaloryzacji miejscowości.

Artystyczny chrzest »
Tekst opublikowany 2006-10-20, opracowanie Ewa Mastalska
Dzięki inicjatywie polonistki Hanny Banaszczyk stowarzyszenie „Semper Avanti” zajęło się w tym roku organizacją otrzęsin dla uczniów pierwszej klasy gimnazjum w Długołęce.

Drzewko pamięci »
Tekst opublikowany 2006-10-20, opracowanie E.M.
Szkoła Podstawowa w Siechnicach uczciła w tym roku inaczej Dzień Papieski. Katechetki Urszula Kawinska i Grażyna Wychowaniec wpadły na pomysł, żeby zamiast organizowania koncertów i wystaw posadzić na wewnętrznym dziedzińcu drzewo.

Nasza rozmowa. Nauczyliśmy się kompromisu »
Tekst opublikowany 2006-10-20, opracowanie Ewa Mastalska
Na początku musieliśmy po prostu się poznać i nauczyć rozmawiać ze sobą. Do Rady trafiły przecież osoby w różnym wieku, o odmiennych poglądach i doświadczeniach w działalności samorządowej - mówi w rozmowie z nami Barbara Kosterska, przewodnicząca Rady Gminy Święta Katarzyna.

Obchody Dnia Nauczyciela. Nagrody i plany  »
Tekst opublikowany 2006-10-19, opracowanie Ewa Mastalska
W większości gminnych szkół Dzień Nauczyciela był w tym roku obchodzony w piątek 13 października. W następny poniedziałek dyrektorzy placówek oświatowych z gminy Święta Katarzyna spotkali się po południu w budynku gimnazjum w Siechnicach.

Dalsze spełnianie marzeń. Trzecia edycja programu dla niepełnosprawnych  »
Tekst opublikowany 2006-10-19, opracowanie Ewa Mastalska
Niektórzy mieszkańcy gminy Długołęka nie mogą doczekać się jesieni. Wiedzą, że przez najbliższe miesiące będą mogli spotykać się ze swoimi przyjaciółmi i choć na chwilę zapomnieć o problemach dnia codziennego.

Przetarg i spór. Walka o ziemię w Sobótce Zachodniej »
Tekst opublikowany 2006-10-18, opracowanie Jacek Bomersbach
Marek Krysiak z Sobótki Zachodniej od lat stara się o kupno działki graniczącej z jego posesją. Niedawno gmina ogłosiła na nią przetarg, ale najbardziej zainteresowanego mieszkańca nie powiadomiła.

Zabójcy z Jordanowa przed sądem »
Tekst opublikowany 2006-10-18, opracowanie Jacek Bomersbach
Każdy z młodych bandytów kopał i masakrował Marcina. 16 - letni Aleksander W. skakał mu po głowie. Gdy mężczyzna jeszcze żył jeden z oprawców załatwił się na niego. Makabrycznych zeznań oskarżonych nie wytrzymała dziewczyna ofiary, która z płaczem wybiegła z sali rozpraw.

Dwustu Królów Maciusiów. Dzień patrona placówki w Sobótce »
Tekst opublikowany 2006-10-17, opracowanie BOM
Prawie dwustu uczniów w przebraniu Króla Maciusia przemaszerowało ulicami Sobótki pod pomnik Janusza Korczaka. Pod pomnikiem złożono kwiaty i zapalono znicze. W ten sposób szkoła podstawowa nr 1 w Sobótce uczciła dzień patrona placówki.

Miniorkiestra dla Sary. Gimnazjaliści pomagają chorej rówieśnicy  »
Tekst opublikowany 2006-10-17, opracowanie E.M.
Piętnastoletnia Sara z Kotowic nie może opuścić domu bez wózka inwalidzkiego. Rówieśnicy dziewczyny chcą pomóc w zebraniu pieniędzy na zakup sprzętu.

Kluby trzech pokoleń. Nowe inicjatywy w Borowej i Bykowie  »
Tekst opublikowany 2006-10-16, opracowanie Ewa Mastalska
W wiejskich świetlicach prowadzone są zazwyczaj zajęcia dla dzieci i młodzieży. Dwie animatorki kultury z gminy Długołęka chcą jednak stworzyć interesującą ofertę również dla dorosłych.

Pisze o tym, o czym inni milczą  »
Tekst opublikowany 2006-10-16, opracowanie BOM
Niemiecka pisarka Heidi Hussenmueller spotkała się z gimnazjalistami z Kobierzyc. Autorka odpowiadała na trudne pytania dotyczące problemów poruszanych w jej książkach.

Wspierać zamiast wyręczać. Nowa polityka społeczna gminy  »
Tekst opublikowany 2006-10-16, opracowanie Ewa Mastalska
'We wnioskach do budżetu gminy na rok 2007 chcemy zgłosić projekt otwarcia punktu konsultacyjnego-informacyjnego związanego z kwestiami uzależnień' - mówi w rozmowie z nami Joanna Bryłkowska-Hehn, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świętej Katarzynie.

Bezpieczniej na Parkowej. Otwarcie nowego chodnika w Długołęce  »
Tekst opublikowany 2006-10-13, opracowanie E.M.
Dzięki wspólnej inicjatywie gminy i powiatu wrocławskiego mieszkańcy ulicy Parkowej w Długołece mogą korzystać z chodnika przy jezdni. Budowa trwała od listopada 2005 do lipca 2006 i kosztowała 723.293 zł. Inwestycją został objęty odcinek około 1 km ulicy Parkowej, od skrzyżowania z ulicą Wrocławską do ulicy Cisowej.

Ulotki u proboszczów. Policja przygotowuje się do święta zmarłych  »
Tekst opublikowany 2006-10-13, opracowanie AS
W komisariacie policji w Kątach Wrocławskich trwają już przygotowania do święta zmarłych. Policjanci planują m.in. wydrukowanie ulotek, które rozkolportują wśród mieszkańców.

Krok w dorosłość. Pasowanie na gimnazjalistów  »
Tekst opublikowany 2006-10-13, opracowanie E.M.
Pasowanie na ucznia to tradycja siechnickiego gimnazjum. Przed poważną ceremonią pierwszoklasiści przechodzą tor przeszkód przygotowany przez starszych kolegów.

Rozpoczął się proces »
Tekst opublikowany 2006-10-12, opracowanie red.
Przed wrocławskim sądem okręgowym rozpoczął się proces w sprawie, którą wielu uważa za najbardziej podłą zbrodnię ostatnich lat w naszym regionie. Rzecz dotyczy wydarzeń, które miały miejsce w ubiegłym roku w Jordanowie Śląskim.

Na końcu świata. Część ulicy Kościuszki tonie w błocie  »
Tekst opublikowany 2006-10-12, opracowanie E.M.
Po większym deszczu droga przypomina jezioro, a zimą zaspy utrudniają wyjazd z domów. Z tymi problemami od lat borykają się mieszkańcy obrzeży Siechnic.

Mieszkaniec Kątów Wr. podwiózł 'na stopa' włamywacza do swojego domu »
Tekst opublikowany 2006-10-11, opracowanie AS
Dwóch nastoletnich mieszkańców Kątów Wrocławskich włamało się do domu jednorodzinnego na ul. Polnej. Mieli jednak pecha. Zostali złapani na gorącym uczynku przez policję, którą wezwał właściciel. Wcześniej mężczyzna podwiózł jednego ze sprawców „na stopa”.

Weto starosty w sprawie budowy krematorium  »
Tekst opublikowany 2006-10-11, opracowanie E.M.
Starosta Andrzej Wąsik wyda negatywną decyzję w sprawie zgody na utworzenie Parku Pamięci Akropolis w Radwanicach. Jego zdaniem na terenie powiatu nie powinny być lokalizowane inwestycje wzbudzające tak duży opór społeczny.

Regularne walki w Jordanowie »
Tekst opublikowany 2006-10-10, opracowanie red.
1 października odbyły się w Jordanowie Śl. zawody judo, które swoją popularnością imponują wszystkim uczestnikom i kibicom tej dyscypliny sportu. Po raz drugi spotkali się zawodnicy województwa dolnośląskiego i lubuskiego, by walczyć o puchar Wójta Gminy Jordanów Śl.

Ślęża wygrywa na wyjeździe »
Tekst opublikowany 2006-10-10, opracowanie red.
W niedzielę Ślęża Sobótka rozgrywała w Malczycach kolejny mecz Klasy A z tamtejszą Odrą. Chociaż gospodarze "stuprocentową" okazję do zdobycia gola mieli już w pierwszej minucie spotkania (świetną interwencją popisał się jednak Marian Szymaniec), zwycięzcami meczu okazali się piłkarze Ślęży.

Podrabiali pieniądze »
Tekst opublikowany 2006-10-10, opracowanie red.
5 października policjanci z Długołęki zatrzymali dwóch nastolatków podejrzanych o podrabianie pieniędzy. Sprawa wyszła na jaw podczas rutynowego patrolu przy ul. Szkolnej.

Niemiecki przez mikrofon. Nowa szkolna pracownia językowa  »
Tekst opublikowany 2006-10-09, opracowanie BOM
Nie tylko uczniowie, ale również rodzice będą mogli uczyć się języków obcych. Około 15 tysięcy złotych kosztował nowoczesny sprzęt do nauki języków obcych w szkole podstawowej przy ulicy Świdnickiej w Sobótce.

Dewastacja przed Świętem Zmarłych »
Tekst opublikowany 2006-10-09, opracowanie BOM
W nocy sprawcy przewracali nagrobki i nikt z mieszkańców nie słyszał hałasu dobiegającego z cmentarza w Sulistrowicach. Na obecnym etapie śledztwa policja nie chce udzielać bliższych informacji, ani mówić o szczegółach sprawy.

Miłość z podstawówki . Kilkaset osób przyjechało na jubileusz szkoły »
Tekst opublikowany 2006-10-06, opracowanie Jacek Bomersbach
Ksiądz, oprócz religii w szkole, nauczał gry w siatkówkę. Janek tak mocno zakochał się w nauczycielce, że powtarzał rok – wspominali absolwenci podczas jubileuszu 60-lecia szkoły podstawowej w Rogowie Sobóckim.

Papierosy w spożywczym . Brakuje chętnych na prowadzenie kiosku »
Tekst opublikowany 2006-10-06, opracowanie BOM
Ruch SA chce zlikwidować jedyny kiosk w Sobótce Zachodniej. Od prawie roku punkt jest nieczynny, bo nie opłaca się go prowadzić.

Przed drukiem  »
Tekst opublikowany 2006-10-06, opracowanie E.M.
Zakończyły się konsultacje z przedstawicielami sołectw i jednostek pomocniczych gmin w sprawie wstępnego projektu przewodnika tras rowerowych przygotowanego przez Wydział Inwestycyjno-Komunikacyjny Urzędu Gminy.

Sportowe inwestycje »
Tekst opublikowany 2006-10-05, opracowanie E.M.
Rada gminy złożyła do Ministerstwa Sportu wniosek o dofinansowanie budowy nawierzchni z trawy syntetycznej na boisku w parku przy szkole w Świętej Katarzynie. Prace na tym terenie już się rozpoczęły i potrwają do końca czerwca 2007 roku. Wykonane zostaną również drenaż i ogrodzenie.

Okręgi dostosowane »
Tekst opublikowany 2006-10-05, opracowanie AS
Granice obwodów i okręgów wyborczych w Kątach Wrocławskich przed wyborami samorządowymi zostały dostosowane do stanu faktycznego. Uchwała rady miejskiej była potrzebna w związku z powstaniem w ostatnim czasie nowych ulic na terenie Kątów Wrocławskich.

Będzie monitoring? »
Tekst opublikowany 2006-10-05, opracowanie AS
Władze gminy rozważają zainstalowanie monitoringu na terenie Kątów Wrocławskich. Między innymi temu tematowi było poświęcono ostatnio zebranie komisji spraw społecznych.

Tożsamość konia »
Tekst opublikowany 2006-10-04, opracowanie BOM
W dowodzie tożsamości konia są informacje m.in. płeć, maść oraz rok urodzenia wierzchowca. Osobną rubryką jest opis znaków szczególnych. Dokument pochodzi z lat 50-tych i musiał go posiadać woźnica lub właściciel wierzchowca.

Wspierać młode talenty »
Tekst opublikowany 2006-10-04, opracowanie AS
15 września uroczyście zostały wręczone Stypendia Rady Powiatu Wrocławskiego. W tym roku wyróżnionych zostało 13 uczniów. To już siódma edycja programu stypendialnego dla najzdolniejszych uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Tradycyjnie stypendia zostały przyznane w trzech kategoriach: naukowej, sportowej i artystycznej.

Ludzki wymiar sybiru »
Tekst opublikowany 2006-10-04, opracowanie AS
"Drzemiąca tajga. Wspomnienia" – taki tytuł nosi książka autorstwa Hieronima Żygadły, mieszkańca Sadkowa, która ukazała się niedawno nakładem wydawnictwa Wektory. Autor opisuje w niej jedną ze swoich wypraw na Syberię, o spotkaniu z tajgą.

Modernizacja stacji uzdatniania wody »
Tekst opublikowany 2006-10-03, opracowanie red.
Choć trudno nazwać inwestycję na Stacji Uzdatniania Wody w Jordanowie Śląskim modernizacją - obecnie trwają roboty budowlane mające na celu przebudowę budynku SUW, rozbudowę ciągu technologicznego do uzdatniania wody surowej - filtry oraz montaż zbiorników popłuczyn.

Koncert organowy w Kątach Wrocławskich »
Tekst opublikowany 2006-10-03, opracowanie red.
14 pażdziernika 2006 roku w kościele parafialnym pod wezwaniem Św. Piotra i Pawła, o godzinie 19:15 odbędzie się koncert z cyklu "Koncertów ziemi wrocławskiej". Będzie to koncert muzyki organowej z udziałem Sylwii Złotowskiej (mezzosopran) oraz Bartosza Sozańskiego (organy). W serwisie prezentujemy planowany repertuar.

Higieniczne sprzątanie »
Tekst opublikowany 2006-10-02, opracowanie AS
Na terenie Kątów Wrocławskich pojawiły się Asiki. Co to takiego? Pojemniki na psie odchody. Ma to ułatwić właścicielom sprzątanie po swoich pupilach. Pojemniki wykonane z laminatu poliestrowego wzmacnianego włóknem szklanym zakończone są pokrywą w kształcie psiej głowy.

Dzieła z dachu »
Tekst opublikowany 2006-10-02, opracowanie BOM
Uczniowie z Autorskiego Liceum Artystycznego we Wrocławiu wzięli udział w plenerze malarskim w Sobótce. Niektóre prace powstały nawet na dachu. Przez tydzień młodzież malowała i rysowała stare kamieniczki w Rynku, kościoły i krajobraze.

Paradoks Brekautów. Blues i pokazy władania ogniem »
Tekst opublikowany 2006-09-27, opracowanie BOM
Koncert poświęcony grupie Breakaut i pamięci Miry Kubasińskiej odbył się na Rynku w Sobótce. 9 września wokalistka zespołu skończyłaby 62 lata. Pół godziny przed koncertem zorganizowano fire show. Specjalnie na tę okazję energetyka wyłączyła latarnie w Rynku.

Przed finiszem »
Tekst opublikowany 2006-09-27, opracowanie EM
Trwają ostatnie prace wykończeniowe okien i drzwi w nowej szkole w Żernikach Wrocławskich. Na uczniów czekają w klasach ławki i tablice, a w pracowni informatycznej kilkanaście komputerów.

Zaczarowane dorożki - pojazdy naszych dziadków »
Tekst opublikowany 2006-09-27, opracowanie BOM
Od 28 lat Stefan Szymański z Rogowa Sobóckiego kolekcjonuje bryczki, karety i lampy od dorożek. Niedawno swoją powozownię udostępnił zwiedzającym.

Będą remonty w Dobrzykowicach  »
Tekst opublikowany 2006-09-26, opracowanie red.
Już 2 października rozpocznie się w Dobrzykowicach (gmina Czernica) remont ulic Ładnej i Krótkiej. Czy prace będą krótkie, a ich efekt ładny? Na razie wójt gminy informuje, że roboty mają potrwać miesiąc. Z utrudnieniami muszą się więc liczyć właściciele posesji przy remontowanych drogach.

Nasza rozmowa. Drogi to priorytet. »
Tekst opublikowany 2006-09-26, opracowanie EM
Moim priorytetem jest modernizacja gminnych dróg ze względu na ich fatalny stan oraz budowa kanalizacji. Nie zapominam jednak także o innych potrzebach - rozmawiamy z wójtem gminy Długołęka Iwoną Agnieszką Łebek.

Pchnęła nożem byłego męża »
Tekst opublikowany 2006-09-25, opracowanie red.
W nocy z 14 na 15 września policjanci z Kątów Wrocławskich powiadomieni zostali o kłótni i bójce, jaka zaszła między byłymi małżonkami, mieszkańcami Pietrzykowic. Będąca pod wpływem alkoholu 52-letnia kobieta ugodziła nożem mężczyznę, który w stanie ciężkim trafił do szpitala.

Historia szkoły w kronikach »
Tekst opublikowany 2006-09-25, opracowanie BOM
- W szkole zaczęłam pracować mając 18 lat. Pierwsza pensja wystarczyła na kupno pończoch. Ale atmosfera panowała rodzinna – opowiada Anna Pustelnik, była nauczycielka. Szkoła Podstawowa w Czernicy ma 60 lat. Pierwsze zajęcia odbywały się w niewielkim budynku przy ulicy Wrocławskiej.

Awantury o krematorium ciąg dalszy »
Tekst opublikowany 2006-09-22, opracowanie red.
Wczoraj, o godzinie 18 w radwanickiej świetlicy odbyło się spotkanie mieszkańców regionu z wójtem gminy Jerzym Fitkiem w sprawie planowanej budowy krematorium "Akropolis". Podczas zebrania mogliśmy się przekonać jak wiele emocji budzi ta sprawa.

Prezent od gminy. Mieszkania socjalne w Kiełczowie »
Tekst opublikowany 2006-09-21, opracowanie Ewa Mastalska
Siedem rodzin mieszkających do tej pory w trudnych warunkach na terenie gminy Długołęka zostało 14 września najemcami mieszkań socjalnych w Kiełczowie.

Górka bez patologii. Co zmieni nowa dyrekcja? »
Tekst opublikowany 2006-09-20, opracowanie BOM
"Tutaj jest inaczej niż Nowej Rudzie, gdzie było trudne środowisko. Inne podejście mają rodzice, dzieci są grzeczniejsze i jest mniej problemów" - mówi w wywiadzie z nami Irena Kamińska, nową dyrektorka szkoły podstawowej w Sobótce Zachodniej.

Maria Wilk nowym sekretarzem gminy Kobierzyce »
Tekst opublikowany 2006-09-20, opracowanie AS
Maria Wilk, radna powiatu wrocławskiego, pełniąca dotychczas funkcję kierownika Referatu Oświaty w Urzędzie Gminy Kobierzyce, została nowym sekretarzem gminy.

Za nami Piknik zdrowia »
Tekst opublikowany 2006-09-20, opracowanie BOM
W ubiegły weekend odbyła się kolejna edycja Pikniku Zdrowia w Sobótce. - Przyjechałem na rowerze z Wrocławia. W Sobótce zatrzymałem się, aby zmierzyć ciśnienie krwi. Mam wszystko w normie – opowiada Jacek, jeden z uczestników III Pikniku Zdrowia.

Przetargi i adaptacje. Będą mieszkania komunalne w gminie »
Tekst opublikowany 2006-09-20, opracowanie AS
W najbliższym czasie na mieszkania komunalne zaadoptowane zostaną dwa obiekty na terenie gminy. W Kobierzycach po starym ośrodku zdrowia, a w Pustkowie Żurawskim po byłym hotelu robotniczym.

Wybory 12 listopada. Liczba radnych bez zmian »
Tekst opublikowany 2006-09-20, opracowanie AS
Najbliższe wybory samorządowe, które odbędą się 12 listopada, nie przyniosą większych zmian w liczbie radnych, których będziemy wybierali do sejmiku wojewódzkiego, rady powiatu i rad poszczególnych gmin na terenie powiatu wrocławskiego. W tych ostatnich nie zmieni się również ordynacja wyborcza. Według nowej, dopuszczającej tzw. blokowanie list, odbędzie się głosowanie do sejmiku i rady powiatu.

Czteroosobowa rodzina z Małkowic nie ma gdzie się podziać »
Tekst opublikowany 2006-09-18, opracowanie AS
Do jutra, 15 września czteroosobowa rodzina musi się wynieść z mieszkania przy ul. Klasztornej w Małkowicach, należącego do Agencji Nieruchomości Rolnych. Na nic zdały się prośby rodziny Tomasików o przedłużenie umowy najmu. – Zostajemy. Nie mamy dokąd pójść. Niech agencja wyrzuci nas na bruk – mówi Dorota Tomasik.

Dorabiali kradnąc olej »
Tekst opublikowany 2006-09-18, opracowanie BOM
Czterech pracowników Skalimexu przyznało się do kradzieży 2 ton oleju opałowego. Paliwo sprzedawali rolnikom.

Mieszkańcy Radwanic nie chcą krematorium »
Tekst opublikowany 2006-09-18, opracowanie red.
"Akropolis" - tak nazywać się ma Park Pamięci, który powstanie na obrzeżach Radwanic. Umowa w sprawie budowy ma być podpisana niebawem, tymczasem pomysł powstania krematorium nie podoba się mieszkańcom regionu. Inwestor i władze na czwartek (godzina 18.00, świetlica) zapowiedzieli konferencję w tej sprawie.

Tirom mówią stop. Mieszkańcy boją się drgań i hałasu  »
Tekst opublikowany 2006-09-15, opracowanie BOM
Coraz więcej ludzi skarży się na hałas i drgania spowodowane przejazdem przez Sobótkę ciężarówek. Od 20 sierpnia na ulicach Chopina i Mickiewicza w Sobótce wprowadzono ograniczenie szybkości do 40 km na godzinę.

Świat według dzieci. Finał projektu filmowego  »
Tekst opublikowany 2006-09-15, opracowanie Ewa Mastalska
8 września w auli Szkoły Podstawowej w Długołęce odbyła się premiera filmów zrealizowanych w ramach projektu „Zielone kino, czyli świat w dziecięcym obiektywie”. Najmłodsi mieszkańcy mogli zobaczyć rezultaty swoje wakacyjnej zabawy w reżyserów, montażysty i aktorów.

Strażacy usuwają kłopotliwe gniazda »
Tekst opublikowany 2006-09-15, opracowanie BOM
W ostatnim czasie aktywne są szerszenie, które budują gniazda w dziuplach i na strychach budynków mieszkalnych. W tym miesiącu do usuwania gniazd owadów wzywano strażaków aż cztery razy.

Pub ze stodoły. Szansa na nową świetlicę  »
Tekst opublikowany 2006-09-14, opracowanie E.M.
Być może już za parę lat mieszkańcy Biestrzykowa i Radomierzyc będą mogli ponownie spotkać się w wiejskiej świetlicy na zebraniu czy okolicznościowej imprezie.

Nie wszyscy słuchali kapitana »
Tekst opublikowany 2006-09-14, opracowanie BOM
Kapitan Ryszard Pałka z Bractwa Kurkowego miasta Wrocławia salwą z armaty otworzył dożynki gminne w Nadolicach Wielkich w gminie Czernica.

Karawan i rewolucja »
Tekst opublikowany 2006-09-13, opracowanie BOM
Mieszkaniec Górki trzyma w nieczynnej szklarni unikatowy karawan konny. Zabytek pochodzi z 1894 roku. Parę lat wcześniej pojazd kupił od właściciela firmy pogrzebowej w Ogrodzieńcu pod Częstochową.

Brała mała ryba. Walczono o Puchar Burmistrza Kątów Wr. »
Tekst opublikowany 2006-09-13, opracowanie AS
3 września na zbiorniku w Proszkowicach odbyły się zawody o Puchar Burmistrza, zorganizowane przez koło nr 7 Polskiego Związku Wędkarskiego w Kątach Wrocławskich. W zawodach zwyciężyli Michał Stokłosa (juniorzy) i Ireneusz Antosik (seniorzy).

Kredyt na fuszerkę. Wspólnota płaci za spartaczoną robotę »
Tekst opublikowany 2006-09-12, opracowanie Jacek Bomersbach
Budynki przy ulicy Ciasnej są ładne, ale wykonanie dachu, mówiąc językiem budowlańców, to niedbała komunałka. Pokrycie nie tylko przecieka, ale różni się spadzistością.

Tysiąc miejsc pracy w Kobierzycach »
Tekst opublikowany 2006-09-11, opracowanie red.
Powiat wrocławski staje się powoli centrum elektroniki. Po inwestycjach LG Philips LCD i Peter Lacke również koncern Toshiba postanowił ulokować swoją fabrykę w naszym regionie. Inwestycja powstanie w Kobierzycach, fabryka produkować będzie telewizory ciekłokrystaliczne LCD. Producent zapowiada ok. tysiąca miejsc pracy.

Nowa droga w kilka dni »
Tekst opublikowany 2006-09-11, opracowanie AS
Tylko sześć dni, od 17 do 22 sierpnia, trwała odnowa nawierzchni drogi powiatowej nr 1951D w Wysokiej. Było to możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnej metody – recyklingu warstw mineralno-bitumicznych.

Lakier ze Świętej Katarzyny »
Tekst opublikowany 2006-09-08, opracowanie red. / PRW
Inwestycje koncernu LG na Dolnym Śląsku pociągają za sobą kolejnych inwestorów. Już niebawem, na terenie gminy Św. Katarzyna powstanie związana z niemiecką firmą Peter Lackie fabryka lakierów, którymi LG pokrywać będę obudowy produkowanych przez siebie ekranów LCD.

W kolejce na listę. Wyląduje na bruku? »
Tekst opublikowany 2006-09-08, opracowanie AS
Józefa Gumińska z niepełnosprawną wnuczką mieszkające na ternie Spółdzielni Kółek Rolniczych w Kątach Wrocławskich boją się, że znajdą się na bruku, gdy zmieni się właściciel zakładu. Od lat bezskutecznie starają się o wciągnięcie na listę oczekujących na mieszkanie komunalne. – Niestety, ta rodzina nie spełnia kryteriów prawnych. Ale na bruk jej na pewno nikt nie wyrzuci – wyjaśniają w urzędzie miasta i gminy.

Spalona ziemia. Rolnicy poszkodowani przez suszę  »
Tekst opublikowany 2006-09-07, opracowanie Ewa Mastalska
Tegoroczne zbiory będą co najmniej o połowę mniejsze niż w ubiegłych latach. Kilka dni intensywnych opadów nie odwróciło następstw wielotygodniowej suszy.

Krew na kromce chleba . Właściciele nie odbierają pojazdów z parkingu »
Tekst opublikowany 2006-09-07, opracowanie Jacek Bomersbach
Pijani kierowcy zazwyczaj ubliżają pracownikom pomocy drogowej, którzy odholowują ich pojazd na policyjny parking. Kiedy odbierają samochód są malutcy i wstydzą się tego, że jechali po pijaku.

Kopalnia zasponsorowała boisko sportowe  »
Tekst opublikowany 2006-09-06, opracowanie BOM
Przy ulicy Polnej w Sobótce Zachodniej zmodernizowano boisko sportowe. W przyszłości obok stadionu stanąć ma ogródek jordanowski.

Pamięć i plany. Tradycyjne smardzowskie święto  »
Tekst opublikowany 2006-09-06, opracowanie Ewa Mastalska
Przed rokiem w centrum Smardzowa została odsłonięta tablica upamiętniająca osadników przybyłych w 1945 r. z Barysza na Kresach Wschodnich. Rocznica tego wydarzenia była nie mniej uroczysta.

Włamywacz melduje się w komisariacie »
Tekst opublikowany 2006-09-05, opracowanie BOM
Policja złapała mężczyznę, który okradał domki letniskowe. Sprzęt elektroniczny niszczył, a metalowe części sprzedawał na złomie.

Wzmocniona i bezpieczna. Przebudowana droga w Tyńcu Małym oddana do użytku  »
Tekst opublikowany 2006-09-05, opracowanie AS
Na miesiąc przed terminem zakończyła się inwestycja współfinansowana przez Unię Europejską, dotycząca remontu drogi 1971D w miejscowości Tyniec Mały.

Kraty z duszą. Kowal-artysta z Zacharzyc  »
Tekst opublikowany 2006-09-04, opracowanie Ewa Mastalska
Wbrew pozorom zawód kowala wcale nie odszedł w niepamięć. Dzisiaj mistrzowie kuźni zajmują się częściej wyrabianiem ozdobnych bram i balustrad niż podkuwaniem koni.

Śmierć przy śrutowniku »
Tekst opublikowany 2006-09-04, opracowanie BOM
Prawdopodobnie nieszczęśliwy wypadek był przyczyną śmierci 53-letniej mieszkanki Przezdrowic. Martwą kobietę znaleziono w stodole obok maszyny do śrutowania zboża. Obrażenia ciała wskazują, że mogła zostać śmiertelnie porażona prądem lub spadła z wysokości. Dokładną przyczynę ma wyjaśnić sekcja.

Dożynki w Kobierzycach. Nie można złamać ducha rolnika  »
Tekst opublikowany 2006-09-01, opracowanie AS
Uroczysta msza święta, misterium chleba, wręczenie Dolnośląskich Kluczy Sukcesu, występy gwiazd i lokalnych zespołów oraz mnóstwo atrakcji dla przybyłych gości – tradycyjnie już dożynki w Kobierzycach wypadły znakomicie. Ale nie mogło być inaczej skoro było to święto plonów całego Dolnego Śląska.

Popił i połamał. 2000 zł dla anonimowego informatora »
Tekst opublikowany 2006-09-01, opracowanie AS
W nocy z 22 na 23 sierpnia przy ul. 1-go Maja w Kątach Wrocławskich połamanych zostało 12 lip rosnących przy drodze. Sprawca – dwudziestoletni mieszkaniec miasta – zatrzymany zostało 25 sierpnia.

Sahara w kranach. Problemy z zaopatrzeniem w wodę  »
Tekst opublikowany 2006-08-31, opracowanie BOM
Aby rano wypić kawę trzeba w sklepie kupić wodę. Latem nie ma się jak umyć czy zrobić prania. Co roku mieszkańcom Sulistrowiczek wysychają krany w domach. Dotyczy to osiedli położonych w górnej części wsi.

Znaleźć dach nad głową. Gmina potrzebuje mieszkań socjalnych  »
Tekst opublikowany 2006-08-30, opracowanie Ewa Mastalska
W gminie Święta Katarzyna nie ma wielu osób bezdomnych. Coraz bardziej konieczne wydaje się jednak stworzenie zasobu budownictwa socjalnego i komunalnego, gdzie mogliby znaleźć schronienie ludzie pozbawieni własnego domu.

Gmina pomogła starszej kobiecie. Standard życia i robaki  »
Tekst opublikowany 2006-08-30, opracowanie Jacek Bomersbach
Mieszkanka Nadolic Małych od lat gromadziła tony śmieci, aż w domu zalęgły się robaki. W końcu pracownikom gminy udało się przeprowadzić remont w jej mieszkaniu.

Uprowadzony i pobity. Sceny jak z filmu gangsterskiego  »
Tekst opublikowany 2006-08-29, opracowanie AS
Sześciu mieszkańców gminy uprowadziło w biały dzień swojego byłego kolegę z pracy, a następnie wywiozło do lasu i pobiło. Do zajścia doszło pod koniec lipca w Kątach Wrocławskich.

Kobiecym głosem. Forum dyskusyjne w Borowej »
Tekst opublikowany 2006-08-29, opracowanie Ewa Mastalska
Przełamywanie stereotypów dotyczących płci, stwarzania równych szans poprzez edukację i dostęp do informacji – nad tymi kwestiami zastanawiali się uczestnicy konferencji „Rola kobiet w życiu społecznym w Polsce i Niemczech”.

W gminie obyło się bez powodzi  »
Tekst opublikowany 2006-08-28, opracowanie AS
Mimo ulewnych deszczów na terenie gminy nie doszło do powodzi czy większych podtopień. Kulminacyjna fala na Ślęzie przeszła 12 sierpnia.

Przewoźnicy kontra kostka. Nadal nie ma autobusu do Zacharzyc  »
Tekst opublikowany 2006-08-28, opracowanie Ewa Mastalska
Wbrew wcześniejszym ustaleniom mieszkańcy Zacharzyc nie doczekali się upragnionego autobusu. Wieś położona tuż pod Wrocławiem jest nadal odcięta od świata.

Najskuteczniejszy samorządowiec powiatu - wyniki »
Tekst opublikowany 2006-08-28, opracowanie red.
Prezentujemy wyniki trwającego od kilku miesięcy plebiscytu na najlepszego samorządowca powiatu wrocławskiego. Plebiscyt obejmuje samorządowców kadencji z lat 2002 - 2006

Najlepszy samorządowiec gminy Sobótka - wyniki »
Tekst opublikowany 2006-08-28, opracowanie red.
Prezentujemy wyniki trwającego od kilku miesięcy plebiscytu na najlepszego samorządowca gminy Sobótka. Plebiscyt obejmuje samorządowców kadencji z lat 2002 - 2006

Najlepszy samorządowiec gminy Jordanów Śląski - wyniki »
Tekst opublikowany 2006-08-28, opracowanie red.
Prezentujemy wyniki trwającego od kilku miesięcy plebiscytu na najlepszego samorządowca gminy Jordanów Śląski. Plebiscyt obejmuje samorządowców kadencji z lat 2002 - 2006

Najlepszy samorządowiec gminy Św. Katarzyna - wyniki »
Tekst opublikowany 2006-08-28, opracowanie red.
Prezentujemy wyniki trwającego od kilku miesięcy plebiscytu na najlepszego samorządowca gminy Święta Katarzyna. Plebiscyt obejmuje samorządowców kadencji z lat 2002 - 2006

Najlepszy samorządowiec gminy Kąty Wrocławskie - wyniki »
Tekst opublikowany 2006-08-28, opracowanie red.
Prezentujemy wyniki trwającego od kilku miesięcy plebiscytu na najlepszego samorządowca gminy Kąty Wrocławskie. Plebiscyt obejmuje samorządowców kadencji z lat 2002 - 2006

Najlepszy samorządowiec gminy Kobierzyce - wyniki »
Tekst opublikowany 2006-08-28, opracowanie red.
Prezentujemy wyniki trwającego od kilku miesięcy plebiscytu na najlepszego samorządowca gminy Kobierzyce. Plebiscyt obejmuje samorządowców kadencji z lat 2002 - 2006

Najlepszy samorządowiec gminy Długołęka - wyniki »
Tekst opublikowany 2006-08-28, opracowanie red.
Prezentujemy wyniki trwającego od kilku miesięcy plebiscytu na najlepszego samorządowca gminy Długołęka. Plebiscyt obejmuje samorządowców kadencji z lat 2002 - 2006

Najlepszy samorządowiec gminy Czernica - wyniki »
Tekst opublikowany 2006-08-28, opracowanie red.
Prezentujemy wyniki trwającego od kilku miesięcy plebiscytu na najlepszego samorządowca gminy Czernica. Plebiscyt obejmuje samorządowców kadencji z lat 2002 - 2006

Najlepszy samorządowiec gminy Mietków - wyniki »
Tekst opublikowany 2006-08-28, opracowanie red.
Prezentujemy wyniki trwającego od kilku miesięcy plebiscytu na najlepszego samorządowca gminy Mietków. Plebiscyt obejmuje samorządowców kadencji z lat 2002 - 2006

Najlepszy samorządowiec gminy Żórawina - wyniki »
Tekst opublikowany 2006-08-28, opracowanie red.
Prezentujemy wyniki trwającego od kilku miesięcy plebiscytu na najlepszego samorządowca gminy Żórawina. Plebiscyt obejmuje samorządowców kadencji z lat 2002 - 2006

Nasze samorządowe plebiscyty - podsumowanie »
Tekst opublikowany 2006-08-28, opracowanie red.
Od kilku miesięcy zachęcaliśmy Państwa do wzięcia udziału w plebiscytach, w których wybieraliśmy najlepszych i najgorszych samorządowców kończącej się kadencji. Na kilka miesięcy przed wyborami kończymy głosowanie w naszym serwisie zapraszając Państwa do zapoznania się z wynikami (na naszej plebiscytowej stronie - tutaj). Kontynuacja głosowania znajduje się na stronach naszego katalogu wyborczego - www.wroclaw-powiat.wfp.pl/wybory

Bajorko na osiedlu. Utwardzenie drogi poprawi sytuację  »
Tekst opublikowany 2006-08-25, opracowanie BOM
Deszcze spowodowały potopienia dróg w nowej części osiedla domków jednorodzinnych w Wojnowicach. Mieszkańcy skarżą się, że w razie wypadku na czas nie dojadą odpowiednie służby.

Mali pacjenci z Wierzbic czekają na darczyńców »
Tekst opublikowany 2006-08-24, opracowanie Radio Wrocław
Mali pacjenci z zakładu opiekuńczo-leczniczego w Wierzbicach czekają na darczyńców. Ośrodek prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Świętego Józefa rozpoczyna akcję charytatywną, której patronuje marszałek województwa Paweł Wróblewski i wójt gminy Kobierzyce - Ryszard Pacholik.

Weekend w zaprzęgu  »
Tekst opublikowany 2006-08-24, opracowanie Ewa Mastalska
Siedlec w gminie Długołęka to miejsce dobrze znane hodowcom koni i jeźdźcom z całej Polski. Wielu z nich pojawiło się pod koniec lipca podczas Zawodów w Powożeniu Zaprzęgami.

Małe zoo w Sulistrowiczkach. Struś tańczy i kopie  »
Tekst opublikowany 2006-08-23, opracowanie BOM
Żółtko z jaja strusia jest tak wielkie, że nie mieści się do szklanki. Jajecznica ma delikatny smak i danie starczy na 10 osób.

Piekło z deszczu. Mieszkańcy pomstują na gminę i kanalizację  »
Tekst opublikowany 2006-08-23, opracowanie Jacek Bomersbach
Padało całą noc. Małe strumyki zamieniły się w rwące potoki. Nurt wody zniszczył ulicę Miodową i zerwał kilka mostków. Strażacy w Sulistrowiczkach ewakuowali z domów cztery osoby.

Będą nowe miejsca pracy »
Tekst opublikowany 2006-08-22, opracowanie Agnieszka Szymkiewicz, Sylwia Chmielarz
Wśród inwestorów lokujących swój kapitał w Kątach Wrocławskich są już firmy z Danii, Niemiec i Szwajcarii. Dzięki temu stale rośnie liczba miejsc pracy w gminie.

Jubileusz Kopernika – 14 października »
Tekst opublikowany 2006-08-22, opracowanie wfp
W sobotę 14 października br. odbędą się uroczystości 60-lecia Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Środzie Śl. (powiat średzki, dawne woj. wrocławskie).

Letnie warsztaty filmowe. Wakacje za kamerą  »
Tekst opublikowany 2006-08-22, opracowanie E.M.
Tego lata młodzi mieszkańcy gminy Długołęka mieli okazję poznać tajniki pracy reżysera, aktora, montażysty i scenarzysty. W kilku wsiach były prowadzone warsztaty filmowe w ramach projektu „Zielone kino, czyli świat w dziecięcym obiektywie”.

Ciało w samochodzie »
Tekst opublikowany 2006-08-21, opracowanie red.
Pod koniec lipca w Ratowicach, w samochodzie osobowym Volkwagen Passat znaleziono ciało mężczyzny. Przyczyną zgonu było prawdopodobnie samobójstwo. Miejsce zdarzenia zostało zabezpieczone przez policję, pogotowie ratunkowe i oddział straży pożarnej. W serwisie wrócimy niebawem do tej sprawy.

W Żórawinie zawalił się dach budynku »
Tekst opublikowany 2006-08-21, opracowanie red.
7 sierpnia w Żórawinie zawalił się dach budynku gospodarczego przyległego do budynku mieszkalnego. W wyniku zdarzenia groziło zawalenie ścian obiektu na pobliski chodnik.

Lepsze drogi. Inwestycji dalszy ciąg  »
Tekst opublikowany 2006-08-21, opracowanie (FK)
W kilku miejscowościach na terenie gminy Kobierzyce prowadzone są prace związane z budową dróg, parkingu i chodników.

Spotykamy się w poniedziałek »
Tekst opublikowany 2006-08-16, opracowanie Administrator
Redakcja portalu rozpoczęła urlop, który potrwa do najbliżsego poniedziałku - wówczas wrócimy z najnowszymi informacjami dotyczącymi naszego regionu. Prosimy pamiętać o nas - widzimy się 21 sierpnia! :-)

Pociag pod specjalnym nadzorem. Kręcili "Dzieci Wojny" »
Tekst opublikowany 2006-08-11, opracowanie BOM
Na stacji w Sobótce pojawili się Rosjanie z pepeszami, którzy pilnowali ludzi w wagonach wywożonych na zsyłkę. Niemieckim twórcom filmowym przypadł do gustu dworzec PKP w Sobótce.

Mieszkańcy Sobótki mieszkają w ruinie »
Tekst opublikowany 2006-08-11, opracowanie red.
Nasza czytelniczka pisze: Mieszkamy w Sobótce na ulicy św.Jakuba 34/1 już 10 lat. Nasz budynek jest częściowo własnością gminy (dół budynku) częściowo zaś Spółek Wodnych z Wrocławia (góra). Budynek jest w stanie zagrożenia zarówno dla nas, jak i dla innych ludzi, gdyż przy większych wiatrach bądz deszczach dachówki i tynk osuwają się na ziemię.

Dwie klęski po sobie »
Tekst opublikowany 2006-08-10, opracowanie red.
Najpierw susza, potem podtopienia - tak wyglądał ostatni miesiąc na Dolnym Śląsku. Już teraz wiemy - tak dramatycznego dla rolników lata nie było od dawna. W gminie Mietków wylewająca Bystrzyca zalała pola, zniszczony również został ostatni w okolicy młyn. Podobnie w gminie Jordanów Śląski - tutaj mieszkańcy zmuszeni zostali wprowadzić wodę ze Ślęzy na pola tak, aby ratować swoją miejscowość. Załamani rolnicy liczą straty, samorządowcy zaś na razie obiecują umorzenie podatku rolniczego. O sytuacji będziemy informować na bieżąco w naszym serwisie.

Tereny zielone, czyli targowisko. Handlowanie na murawie  »
Tekst opublikowany 2006-08-10, opracowanie BOM
Płacimy za miejsce jak na targowisku, a przecież trawnik nie jest terenem targowiska. Czy opłaty pobierane są zgodnie z prawem?

Bliżej mieszkańców  »
Tekst opublikowany 2006-08-10, opracowanie AS
"Głównym celem, który sobie postawiłem jest wzrost poczucia bezpieczeństwa. Ale nie poprzez statystyki, bo te są coraz lepsze, ale poprzez odbiór ludzi" - rozmawiamy z Grzegorzem Klukiem, nowym komendantem komisariatu policji w Kątach Wrocławskich.

Czekają na parking. Na Jarzębinowej nadal ciasno  »
Tekst opublikowany 2006-08-09, opracowanie E.M.
Opóźnienia przy budowie parkingu przy ul. Jarzębinowej coraz bardziej niepokoją mieszkańców Siechnic. Władze gminy zapewniają, że prace rozpoczną się w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Dyrektorska zmiana  »
Tekst opublikowany 2006-08-09, opracowanie AS
Beata Dobrzańska zastąpiła na stanowisku dyrektora szkoły podstawowej w Gniechowicach wieloletnią dyrektorkę Annę Garbaciak, która przeszła na emeryturę.

Żyrafa na dachu. Młodzi tancerze kręcą teledysk  »
Tekst opublikowany 2006-08-08, opracowanie EM
Rok temu grupa gimnazjalistów z Długołęki zaczęła trenować taniec breakdance. Teraz potrafią już wykonywać tak skomplikowane figury jak piramidy czy obroty na głowie.

Coraz więcej wody w gminie Sobótka »
Tekst opublikowany 2006-08-08, opracowanie red.
Nieustający deszcz powoduje coraz groźniejszą sytuację w powiecie wrocławskim. Najtrudniej jest w gminie Sobótka, szczególnie w Sulistrowiczkach, gdzie ewakuowano już kilka rodzin. Właśnie tam najciężej jest również dojechać - problemy z przebrnięciem przez płynący ulicami potok miały nawet jednostki Straży Pożarnej. O sytuacji w naszym regionie będziemy informować na bieżąco. Prosimy również o kontakt (zdjęcia, relacje) Państwa.

W Siechnicach trzeba uważać na niebezpieczne rośliny »
Tekst opublikowany 2006-08-07, opracowanie Mariusz Różnowicz
Spacer w letni dzień, odpoczynek na trawie, opalanie. Na drugi dzień ciało pokryte bąblami, które swoim wyglądem przypominają oparzenia II i III stopnia, gorączka, opuchlizna. Co może spowodować wszystkie te dolegliwości?

Zmiany przed wyborami. Sejsa w Kobierzycach »
Tekst opublikowany 2006-08-07, opracowanie FK
Na sesji, która odbyła się 29 czerwca radni zajęli się planami zagospodarowania przestrzennego, nadaniem nazw ulicom w Domasławiu, Biskupicach Podgórnych oraz w Żernikach Małych. Podjęli także uchwałę w sprawie zmian w podziale gminy Kobierzyce na okręgi wyborcze.

Solidarność z rolnikami. Dożynek nie będzie »
Tekst opublikowany 2006-08-07, opracowanie ug
24 lipca w Urzędzie Gminy Jordanów Śl. zorganizowano spotkanie Sołtysów. Tematem przewodnim był kwestia organizacji tegorocznych Dożynek. Zdecydowana większość, wobec nieustającej suszy opowiedziała się za rezygnacją z organizowania imprezy dożynkowej. To znak solidarności z rolnikami, którzy z powodu suszy stracili swoje plony.

Wakacje w gminie. Uroki lata  »
Tekst opublikowany 2006-08-04, opracowanie EM
Dla dzieci z gminy Święta Katarzyna najlepszą porą na wakacyjny wyjazd jest sierpień. W lipcu bowiem dzieje się wiele ciekawych rzeczy w placówkach Gminnego Centrum Kultury.

We wrześniu nie będzie już wakatów w kąteckim komisariacie  »
Tekst opublikowany 2006-08-04, opracowanie AS
- 1 sierpnia dojdzie jeden policjant, a we wrześniu następny i tym samym stan osobowy komisariatu w Kątach Wrocławskich będzie pełny – powiedział insp. Wiesław Pałaszewski. Komendant miejski policji we Wrocławiu oraz Grzegorz Kluk, nowy komendant komisariatu policji w Kątach Wrocławskich, byli gośćmi na ostatniej sesji rady miejskiej.

Parking przy stadionie. Trwają inwestycje drogowe  »
Tekst opublikowany 2006-08-04, opracowanie AS
Od kilku miesięcy na terenie gminy trwają nieprzerwanie inwestycje drogowe. W ostatnim czasie rozpoczęły się one w Wysokiej, Księginicach oraz Jaszowicach.

Upał wciąż niebezpieczny »
Tekst opublikowany 2006-08-03, opracowanie red.
Mimo nieco mniejszych upałów sytuacja na polach naszego powiatu wciąż może rodzić niebezpieczeństwo pożarów. Przykładem niech będzie wczorajszy ogień, który strawił kilkanaście hektarów upraw w gminie Kąty Wrocławskie. W akcji gaszenia pożaru udział wzięło dziesięć jednostek straży pożarnej. Na szczęście większość spalonego terenu stanowiły ścierniska, choć tak duży ogień mógł stanowić znacznie większe zagrożenie. Strażacy nie wykluczają podpalenia.

Sentymenty i torebki. Starocie kontra nowoczesna prostota  »
Tekst opublikowany 2006-08-03, opracowanie BOM
W Mirosławicach i Rogowie Sobóckim powstały sklepy ze starociami. Więcej antyków sprzedaje się na bazarach. Tymczasem na Zachodzie ludzie pozbywają się sentymentalnych pamiątek.

Upały i awarie. Dlaczego krany były suche? »
Tekst opublikowany 2006-08-02, opracowanie AS
Awaria na Stacji Uzdatniania Wody w Kątach Wrocławskich oraz panujące upały spowodowały, że na terenie gminy były braki w dostawie wody. Nierozwiązanym problemem są wciąż kradzieże wody.

Sposób na handlarza. Gimnazjum wolne od nałogów  »
Tekst opublikowany 2006-08-02, opracowanie BOM
Uczniowie mówią, że dyrektorka rządzi w szkole mocną ręką. Aby wyeliminować dilerów sprowadziła nawet policjantów z psami.

Fukał i akatował »
Tekst opublikowany 2006-08-01, opracowanie BOM
Węże lubią upały i wodę, dlatego latem możemy częściej spotkać gady wygrzewające się na słońcu w pobliżu jezior i zbiorników wodnych.

Muszla i grobowiec. Co się zmieni w katarzyńskim parku?  »
Tekst opublikowany 2006-08-01, opracowanie Ewa Mastalska
Zadbane, oświetlone alejki, muszla koncertowa, odnowiony grobowiec dawnych właścicieli – tak mieszkańcy Świętej Katarzyny wyobrażają sobie przyszły wygląd parku.

Pozwolenie w drodze  »
Tekst opublikowany 2006-07-31, opracowanie AS
Lada dzień rozpocznie się budowa wodociągu łączącego Mietków z Proszkowicami. W ciągu miesiąca natomiast powinna się rozpocząć modernizacja Stacji Uzdatniania Wody w Mietkowie.

Stacja demontażu obok bloków. Bunt przeciw wrakom  »
Tekst opublikowany 2006-07-31, opracowanie Jacek Bomersbach
- Stacja recyklingu pojazdów pod blokiem? Po naszym trupie! - protestują mieszkańcy z ulicy Wrocławskiej w Sobótce. Swój sprzeciw zamierzają przedstawić na sesji rady gminy.

Jubileusz siechnickich par. Podwójne Złote Gody  »
Tekst opublikowany 2006-07-28, opracowanie E.M.
Państwo Sawiccy i państwo Kaczkowscy od lat mieszkają po sąsiedzku na ulicy Szkolnej w Siechnicach. Niedawno wspólnie świętowali pięćdziesiątą rocznicę ślubu.

II etap konkursu Gmina Fair Play. Będzie statuetka?  »
Tekst opublikowany 2006-07-28, opracowanie AS
13 lipca w Kobierzycach odbył się audyt związany z II etapem konkursu „Gmina Fair Play” – Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji. - W ubiegłym roku dostaliśmy wyróżnienie, teraz chcemy to powtórzyć. A może uda się zdobyć coś więcej? – powiedział zastępca wójta Zygmunt Krajewski.

Lampy i podziały  »
Tekst opublikowany 2006-07-27, opracowanie BOM
Jedenaście nowych latarni ulicznych zamontowano na Rynku w Sobótce. Urząd gminy zapłacił za nie 29 tys. zł. Według niepotwierdzonych informacji za ich montaż energetyka nie wzięła ani złotówki.

Rosyjska ruletka na skrzyżowaniu. Mieszkańcy Zabrodzia obawiają się o swoje życie i zdrowie  »
Tekst opublikowany 2006-07-27, opracowanie AS
Zdesperowani mieszkańcy Zabrodzia wyszli 15 lipca na ulicę, aby głośno powiedzieć, że domagają się przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu ul. Zabrodzkiej i Trasy Przemysłowej. Jak na razie ich apele do Zarządu Dróg i Komunikacji we Wrocławiu nie przynoszą rezultatów. – Czy musi dojść do tragedii, żeby w końcu ktoś się tym zajął? – pytają.

Fundusze unijne szansą dla gminy. Potrzebni eurospecjaliści »
Tekst opublikowany 2006-07-26, opracowanie Ewa Mastalska
W dwa lata po wejściu do Unii Europejskiej przedstawiciele gminy Święta Katarzyna zastanawiali się, jak najlepiej korzystać ze wspólnotowych dotacji.

W stronę korzeni. Wakacyjne warsztaty bębniarskie  »
Tekst opublikowany 2006-07-26, opracowanie Jacek Bomersbach
W Sobótce muzycy z różnych stron Polski uczyli młodzież grać na bębnach i na nietypowych instrumentach muzycznych.

Artyści i kolarze w gminie Czernica. Najazd gwiazd  »
Tekst opublikowany 2006-07-25, opracowanie Jacek Bomersbach
Norbi nosił na plecach jednego z mieszkańców. Andrzej Rosiewicz świetnie zaśpiewał, choć wcześniej na scenie zepsuł się playback. Gwiazdorsko i z dystansem podczas imprezy zachowywał się Krzysztof Krawczyk.

Pirat do potęgi pod Jordanowem »
Tekst opublikowany 2006-07-24, opracowanie red.
Aż 18 punktów karnych dostał za jednym razem kierowca - wariat, który pod Jordanowem Śląskim pędził z prędkością prawie 120 km/h. Co więcej, mężczyzna decydował się na wyprzedzanie w miejscu niedozwolonym - na łuku, gdzie kilka lat temu doszło do wypadku, w którym ucierpiało 25 osób. Kierowca, oprócz punktów, obarczony został również mandatem w wysokości 500zł.

Samochodem przez prerię. Zlot garbusów w Sulistrowiczkach »
Tekst opublikowany 2006-07-24, opracowanie Jacek Bomersbach
Podróżnik i konstruktor Andrzej Sochnacki na stałe mieszka w Arizonie. Volkswagenem garbusem objechał cały świat. Najgorzej wspomina podróż górską kostką w Argentynie, gdy z powodu wibracji jego garbus zaczął tracić kolejne części.

Mało wody w gminach »
Tekst opublikowany 2006-07-21, opracowanie red.
Najgorsza sytuacja panuje w Czernicy, gdzie wody może zabraknąć już za kilka dni. Powód? Przede wszystkim upały, ale również nieprzestrzeganie bezwględnego zakazu podlewania ogródków bądź zmieniania wody w basenach. Jak jednak egzekwować prawo w Czernicy, skoro jest tam tylko jeden policjant?

Rumaki w deszczu. Zawody jeździeckie w Borowej »
Tekst opublikowany 2006-07-21, opracowanie Ewa Mastalska
Zmienna pogoda nie przeszkodziła w Ogólnopolskich Zawodach Konnych w Skokach przez Przeszkody rozegranych 8 lipca na terenie Klubu Jeździeckiego „Borowa”. Pojawiło się na nich około 90 zawodników z całej Polski, w tym kilkoro reprezentantów kadry narodowej.

Śmierć za 700 złotych. Czy prokuratura postawi komuś zarzuty? »
Tekst opublikowany 2006-07-21, opracowanie Jacek Bomersbach
Prokuratura oraz inspekcja pracy próbują ustalić, dlaczego pracownicy zakładu wodociągów w Sobótce prowadzili prace w przepompowni bez masek tlenowych i mierników stężenia gazów. O tragedii pisaliśmy jakiś czas temu w serwisie. Dziś kontynuujemy wątek.

12 tysięcy miejsc pracy »
Tekst opublikowany 2006-07-20, opracowanie red.
Rząd RP może wspierać koreańskie inwestycje w Kobierzycach - tak zadecydowała Komisja Europejska, która zatwierdziła jednocześnie pomoc publicznoą na poziomie ok. 200 mln euro. W fabrykach LG Philips powstanie ok. 12 tysięcy nowych miejsc pracy.

Jadowity pająk na Łące Sulistrowickiej  »
Tekst opublikowany 2006-07-20, opracowanie BOM
- Ogłoście, aby dzieci nie dotykały ślicznych, zielonych pająków, które można spotkać w rejonie Sulistrowiczek. Jeden z nich ugryzł naszego kolonistę! – apeluje jedna z wychowawczyń.

W lasach można się zgubić »
Tekst opublikowany 2006-07-19, opracowanie policja
Wczoraj około godz. 15.30 mieszkaniec jednej z podwrocławskich miejscowości zgłosił dyżurnemu Komisariatu Policji w Kątach Wrocławskich zaginięcie swojego 79-letniego ojca, który około godz. 10.00 wyjechał rowerem w stronę pobliskiego lasu.

Radni podejmowali decyzje. Lodówki nie wyrzucisz »
Tekst opublikowany 2006-07-19, opracowanie BOM
Stop dzikim wysypiskom śmieci! Sołtysi i właściciele posesji otrzymają broszury z regulaminem utrzymania czystości. Na ostatniej sesji radni uchwalili regulamin utrzymania porządku i czystości w gminie.

Decyduje Wrocław »
Tekst opublikowany 2006-07-19, opracowanie BOM
Lekarze z placówek medycznych w Sobótce skarżą się na złą organizację i opóźnienia w dojazdach karetek pogotowia do chorych. Podstacja pogotowia ratunkowego w Gniechowicach, z której do tej wysyłano karetki od 20 czerwca pełni rolę pomocy wyjazdowej. Obecnie dyspozycje wyjazdów wydawane są we Wrocławiu. Zmiany dotknęły głównie ludzi starszych, którzy z powodu upałów musieli trafić do szpitala.

Kąpiele mimo tragedii. 46-letni mężczyzna utonął w gliniance  »
Tekst opublikowany 2006-07-18, opracowanie AS
28 czerwca z glinianki między Domasławiem a Tyńcem Małym wyłowiono ciało mężczyzny, który prawdopodobnie utonął trzy dni wcześniej. Mimo tego nie brakuje chętnych do kąpieli.

Wojewoda zaakceptował plan rozwoju gospodarczego gminy »
Tekst opublikowany 2006-07-18, opracowanie AS
Od 6 lipca do 5 sierpnia w urzędzie miasta będzie wyłożony do publicznego wglądu projekt zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Kąty Wrocławskie

Po wakacjach nie wrócą »
Tekst opublikowany 2006-07-18, opracowanie BOM
Zakończenie roku szkolnego było ostatnim dniem pracy Danuty Rogalskiej, dyrektorki szkoły podstawowej nr 2 w Sobótce Górce i Marii Konopki, nauczycielki matematyki i nauczania zintegrowanego.

Atrakcje lipca w Św. Katarzynie »
Tekst opublikowany 2006-07-18, opracowanie Ewa Mastalska
Podczas pierwszej połowy wakacji w świetlicach i klubach osiedlowych na terenie całej gminy dzieci mogą uczestniczyć w różnorodnych zajęciach.

Pierwszy Bieg o Puchar Wójta Gminy Długołęka »
Tekst opublikowany 2006-07-17, opracowanie Ewa Mastalska
Festyn przy Zespole Szkół w Długołęce był nie tylko przyjemnym początkiem wakacji. W ten sposób zrobiono pierwszy krok do budowy bieżni lekkoatletycznej przy szkole.

Wymiana doświadczeń. Plener artystyczny w Krzyżowicach  »
Tekst opublikowany 2006-07-14, opracowanie AS
W przedostatni tydzień czerwca artyści z powiatu wrocławskiego spotkali się na plenerze w Krzyżowicach. Plener na terenie Centrum Kształcenia Młodzieży w Krzyżowicach odbył się po raz drugi. Zorganizowało go stowarzyszenie „Tęczowisko”, a sfinansowany został przez Powiat Wrocławski.

Akcja przez iskry. Nieprzewidziane sytuacje strażaków »
Tekst opublikowany 2006-07-14, opracowanie Jacek Bomersbach
Strażacy z Kamieńca Wrocławskiego uratowali życie tonącej sarnie i pomogli załodze karetki wydostać z domu kobietę ważącą 250 kg. Niedawno gasili najgroźniejszy pożar.

Tragedia w Rogowie Sobóckim. Nie zdążył wyjść  »
Tekst opublikowany 2006-07-13, opracowanie BOM
36-letni Jacek M. z Kunowa nie żyje. Jego dwaj koledzy tylko cudem uniknęli śmierci. Ofiary zatrucia to pracownicy spółki wodno-ściekowej w Sobótce.

Spiderman ze Stępinia. Gimnazjalista hoduje egzotyczne zwierzęta  »
Tekst opublikowany 2006-07-13, opracowanie Ewa Mastalska
Wiele nastolatków lubi zwierzęta i chętnie się nimi zajmuje. Nie każdy jednak wybiera na swoich pupili gady i pająki, tak jak Darek Szepielak ze Stępinia.

Podsumowanie roku szkolnego. Z optymizmem na wakacje  »
Tekst opublikowany 2006-07-12, opracowanie Ewa Mastalska
Zdaniem dyrektorów i nauczycieli gminnych szkół miniony rok szkolny można zaliczyć do udanych. Nie brakowało nakładów na bieżące potrzeby i inwestycje oświatowe.

Trening w wakacje  »
Tekst opublikowany 2006-07-12, opracowanie BOM
Marta Pal jeździ na koniu i biega. Dawid Szumierz godzinami kopie piłkę. Kasia Szekiełda nie wyobraża sobie życia bez piłki ręcznej.

Ordery za wychowanie »
Tekst opublikowany 2006-07-12, opracowanie red
Sześć wzorowych matek z dwóch Chrząstaw, wójt gminy Stefan Dębski udekorował Orderem Serca Matkom Wsi. Nagrodę przyznał Krajowy Związek Kółek i Organizacji Rolniczych w Warszawie.

Debata na temat działalności bibliotek i czytelnictwa na terenie gminy  »
Tekst opublikowany 2006-07-11, opracowanie AS
Jedynym z głównych punktów sesji rady miejskiej, która odbyła się 22 czerwca, była debata nad działalnością bibliotek i czytelnictwem w gminie. Podczas niej poruszono m.in. problemy braku wystarczających środków na zakup nowości oraz krótkiego czasu otwarcia bibliotek szkolnych.

Nasza rozmowa. Płonące układy Pawła Kwaśniewskiego »
Tekst opublikowany 2006-07-11, opracowanie AS
Rozmowa z Pawłem Kwaśniewskim, uczniem II klasy Technikum Hodowli Koni w Krzyżowicach, który podczas imprez plenerowych na terenie gminy i powiatu prezentuje taniec z ogniem.

Chwiejny trakt. Groźne przejście w Siechnicach »
Tekst opublikowany 2006-07-10, opracowanie E.M.
Przejście przez tory kolejowe na ulicy Stawowej w Siechnicach jest nie tylko uciążliwe, ale naprawdę niebezpieczne. Największe problemy mają rodzice z dziećmi w wózkach.

Pary i układy. Pierwszy ogólnopolski turniej tańca »
Tekst opublikowany 2006-07-10, opracowanie BOM
- Dlaczego tańczę? Bo lubię. To moja pasja, bez tańca życie byłoby trudne do zniesienia – uważa Alicja Kularz, tancerka.

Z wodą nie ma żartów »
Tekst opublikowany 2006-07-10, opracowanie red.
Wakacje to nie tylko czas beztroskiej zabawy i wypoczynku, ale także okres wielu zagrożeń. Pierwsze upalne dni spowodowały, że chętnie korzystamy z każdej nadarzającej się okazji, aby się wykąpać. Często w miejscach niedozwolonych. Dotyczy to zwłaszcza dzieci. Gdy są pozbawione opieki, nie trudno o tragedię.

Młodzież woli flamenco »
Tekst opublikowany 2006-07-07, opracowanie BOM
- 12 lat temu zaśpiewałyśmy na biesiadzie w Świnoujściu. Koncert emitowała telewizja. Potem w Polsce zaczęła się era piosenki biesiadnej – mówi Hanna Raszkiewicz, liderka zespołu Alebabki.

Minister w Św. Katarzynie »
Tekst opublikowany 2006-07-07, opracowanie red.
Na stacji kolejowej w Św. Katarzynie zorganizowano konferencję prasową ministra transportu Jerzego Polaczka. Minister dojechał na miejsce szynobusem i właśnie tutaj obiecał autostradową obwodnicę Wrocławia.

Kwadrans strachu. Żywioł zniszczył uprawy »
Tekst opublikowany 2006-07-07, opracowanie E.M.
Wiele gospodarstw w gminie Długołęka zostało poszkodowanych na skutek burzy z gradem, która przeszła przez tę okolicę 26 czerwca. Zniszczone zostało około 1000 hektarów upraw, głównie ziemniaków i zboża.

Wielki remont Siechnic »
Tekst opublikowany 2006-07-06, opracowanie Mariusz Różnowicz
Lato to tradycyjny czas remontów. W czasie wakacji pojawiają się dwa niezbędne do osiągnięcia sukcesu czynniki: sprzyjająca pogoda i... urlop. Ten ostatni przy odpowiednim rozplanowaniu prac może wystarczyć na krótki odpoczynek po ich zakończeniu.

Odczucia kontra statystyki. Spotkanie w sprawie bezpieczeństwa na terenie gminy  »
Tekst opublikowany 2006-07-05, opracowanie AS
W czerwcu w Urzędzie Gminy Kobierzyce odbyło się spotkanie władz gminy, sołtysów oraz proboszczów z policjantami. Jednym z powodów jego organizacji był list sołtysów do komendanta komisariatu Wrocław-Krzyki, w którym wyrazili zaniepokojenie narastającym poczuciem braku bezpieczeństwa.

Jak było na Creamfields? »
Tekst opublikowany 2006-07-04, opracowanie Jacek Bomersbach
Na festiwalu Creamfields w Mirosławicach policjanci zatrzymali 25 osób posiadających przy sobie narkotyki. Lekarzy wzywano głównie do kilku omdleń i drobnych urazów. Generalnie impreza uznana została za udaną. Prezentujemy naszą relację i galerię zdjęć z Creamfields 2006

Dług przez bioterroryzm. Sensacyjne zeznania pod przysięgą »
Tekst opublikowany 2006-07-03, opracowanie BOM
W sądzie mieszkaniec Sobótki Jan S. oznajmił, że nie wyjawi szczegółów na temat firmy farmaceutycznej, którą prowadził. – Nie chodzi o tajemnicę handlową, ale o walkę ze światowym bioterroryzmem – zeznał pod przysięgą.

Strażacy na start. Powiatowe zawody w Szczodrem »
Tekst opublikowany 2006-07-03, opracowanie E.M.
18 czerwca w parku w Szczodrem odbyły się czwarte Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze. Wzięły w nich udział jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu powiatu wrocławskiego.

Hałaśliwa budowa. Mieszkańcy mają dość »
Tekst opublikowany 2006-07-03, opracowanie Mariusz Różnowicz
Noc z 26 na 27 czerwca dla mieszkańców domów znajdujących się wokół budowy przy ul. Jarzębinowej była koszmarem. Ok. godz. 22 rozpoczęto głośne prace w podziemnym garażu budynku przy użyciu maszyn hałasujących bez przerwy przez kilka godzin w niezwykle dokuczliwy sposób. Ze względu na panujący upał nie można było zamknąć okien, choć z pewnością i takie działanie nie dałoby wystarczającego efektu.

Natężenie ruchu niebezpiecznie wzrasta. Jest źle, będzie gorzej? »
Tekst opublikowany 2006-06-30, opracowanie AS
Coraz mniej bezpiecznie czują się mieszkańcy Pietrzykowic. Wszystko przez narastający ruch, zwłaszcza samochodów ciężarowych, które przez ich miejscowość mają objazd na inwestycję LG.

Szczodre święto. Udane Dni Gminy Długołęka »
Tekst opublikowany 2006-06-30, opracowanie Ewa Mastalska
Na gości przybyłych 11 czerwca do parku w Szczodrem na Dni Gminy Długołęka czekały nie tylko liczne atrakcje, ale i piękna, letnia pogoda. Głównym punktem programu był wieczorny koncert zespołu Golec uOrkiestra.

Koncertów greckich nie będzie »
Tekst opublikowany 2006-06-30, opracowanie BOM
Właściciel kawiarni Chata przy ul. Garncarskiej, zapłaci mandat lub grzywną w sądzie grodzkim. Powód? Zakłócanie ciszy nocnej. Poszło o wieczór z muzyką grecką, który niedawno odbył się przed lokalem.

Nowości i niezwykłości na targach w Sobótce  »
Tekst opublikowany 2006-06-29, opracowanie BOM
Na „Targach Sobótkowych” zagrały kapele folkowe i bębniarze. Gimnazjaliści pokazali widowisko plenerowe. Gości częstowano regionalnym produktem – smalczykiem z czarownic.

Aby nie utonąć. Kurs bezpiecznego zachowania  »
Tekst opublikowany 2006-06-29, opracowanie BOM
Radio „Yoko”, adapter, plastikowy stół i ponad setkę innych przedmiotów znalazła młodzież, która sprzątała teren wokół „Bajkału” w Kamieńcu Wrocławskim.

Małkowicki jarmark na kąteckim rynku »
Tekst opublikowany 2006-06-29, opracowanie AS
W niedzielę 11 czerwca na kąteckim rynku odbył się „Jarmark Małkowicki”. Impreza zorganizowana przez Warsztat Terapii Zajęciowej z Małkowic była okazją do zaprezentowania twórczości jego uczestników oraz integracji z osobami niepełnosprawnymi.

Życie pod napięciem. Topole zagrażają mieszkańcom »
Tekst opublikowany 2006-06-28, opracowanie Ewa Mastalska
Szpaler topoli wzdłuż ulicy Kościuszki w Siechnicach jest powodem licznych obaw mieszkańców. Po latach starań doczekali się częściowego ich wycięcia.

Wmurowanie kamienia węgielnego pod fabrykę LG Philips LCD w Biskupicach Podgórnych »
Tekst opublikowany 2006-06-28, opracowanie AS
14 czerwca wmurowany został kamień węgielny pod fabrykę LG Philips LCD w Biskupicach Podgórnych. - Sukces tej fabryki jest gwarantowany. Ze strony polskiego rządu i wszystkich instytucji gwarantuje, że nie tylko będziemy wspomagać powstawanie tej inwestycji zgodnie z podpisaną umowę, ale będziemy starali się stworzyć jak najlepsze warunki do pracy i rozwoju - powiedział premier Kazimierz Marcinkiewicz.

Zderzenie ciężarówek, ruch zablokowany »
Tekst opublikowany 2006-06-28, opracowanie red.
Dziś rano, na drodze między Kostomłotami a Kątami Wrocławskimi doszło do zderzenia dwóch ciężarówek. Na feralnym odcinku policja wprowadziła ruch wahadłowy, co spowodowało gigantyczne, sięgające dwóch kilometrów korki. Kierowcy mogą wybrać objazd przez Kostomłoty bądź Kąty Wrocławskie.

Rzucać każdy może. Bule coraz popularniejsze  »
Tekst opublikowany 2006-06-27, opracowanie Ewa Mastalska
Drogowskaz kierujący do bulodromu nie dziwi już mieszkańców Radwanic. Gra rodem z Francji staje się tu coraz popularniejsza.

Quiz o Europie. Uczniowie prezentowali swoje kraje  »
Tekst opublikowany 2006-06-27, opracowanie BOM
Przez trzy dni uczniowie z Polski, Rosji i Niemiec zwiedzali ciekawe miejsca w naszym kraju. Finałem wizyty zagranicznych gości był 4-godzinny talk - show.

Sala w Gniechowicach dofinansowana  »
Tekst opublikowany 2006-06-26, opracowanie AS
Kąty Wrocławskie, jak jeden z dwunastu dolnośląskich samorządów, otrzymały środki z Ministerstwa Sportu na inwestycje sportowe. 490 tys. zł zostanie przeznaczonych na dokończenie budowy sali sportowej w Gniechowicach.

Strongmeni na Dniach Siechnic - nasza relacja »
Tekst opublikowany 2006-06-26, opracowanie Ewa Mastalska
Potężni mężczyźni przypominający legendarnych olbrzymów podnoszący około 200 kilogramowe ciężary i tylko trochę ustępująca im siłą kobieta byli główną atrakcją tegorocznych Dni Siechnic, które odbyły się 18 czerwca. Przedstawiamy zapowiadaną relację z imprezy.

Bliżej świata. W lipcu będzie autobus do Zacharzyc »
Tekst opublikowany 2006-06-23, opracowanie Ewa Mastalska
Przez kilkadziesiąt lat mieszkańcy Zacharzyc nie mieli żadnego środka komunikacji. Niedługo prawdopodobnie doczekają się jednak wymarzonego autobusu.

Elektronicznie w Mirosławicach »
Tekst opublikowany 2006-06-23, opracowanie BOM
W poniedziałek w Mirosławicach ruszy budowa 6 scen koncertowych. 1 lipca na lotnisku rozpocznie się największa impreza nowej muzyki elektronicznej w Polsce. Koncerty na lotnisku trwać mają 18 godzin. Szacuje się, że imprezę obejrzy od 10 do 30 tys. ludzi. MPK uruchomi specjalne autobusy, które będą dowozić fanów z wrocławskiego dworca PKP na lotnisko.

Kwiaty we włosach. Wspomnienia ze szkolnej ławki  »
Tekst opublikowany 2006-06-22, opracowanie BOM
- W zespole szkolnym „Jagódki” grałam na mandolinie. Do dziś pamiętam strój i czerwone wstążki w białe grochy – śmieje się Alina Foltyn – Dominas ze Świdnicy, która przyjechała na zjazd absolwentów do Świątnik.

I Przegląd Małych Form Teatralnych  »
Tekst opublikowany 2006-06-22, opracowanie BOM
Inspiracją do wystawy prac plastycznych i przeglądu małych form teatralnych była książka „Legendy Ślężańskie” Mirosława Kremera.

Lekcja historii. Jubileusz szkoły w Brzeziej Łące  »
Tekst opublikowany 2006-06-22, opracowanie Ewa Mastalska
Sześćdziesiąt lat temu dobiegał końca pierwszy powojenny rok szkolny w Brzeziej Łące, zwanej jeszcze wtedy Konradowem. 150 uczniów kształciło się tam pod kierunkiem dwojga nauczycieli.

Kolorowe popołudnie. Rodzinny festyn w Gminnym Ośrodku Kultury  »
Tekst opublikowany 2006-06-22, opracowanie Ewa Mastalska
28 maja przed budynkiem Gminnego Ośrodka Kultury w Długołęce było bardzo barwnie i gwarno. Z okazji Dnia Matki i Dnia Dziecka odbył się festyn z mnóstwem atrakcji.

Czy jest szansa na obsługę bezrobotnych w Kątach Wr.?  »
Tekst opublikowany 2006-06-22, opracowanie AS
Wciąż niewiele się dzieje w sprawie ponownego otwarcia w Kątach Wrocławskich punktu obsługi bezrobotnych, zlikwidowanego z początkiem roku.

Mieszkańcy Kobierzyc poznali plany rewaloryzacji ich miejscowości »
Tekst opublikowany 2006-06-22, opracowanie AS
Mieszkańcy Kobierzyc, podczas spotkania 25 maja w sali GCKiS, poznali założenia projektu rewaloryzacji ich miejscowości. Jak przyznał jednak wójt Ryszard Pacholik, zmiany zostaną wprowadzone tylko za ich zgodą.

Wizyta samorządowców z partnerskiego Powiatu Borken w powiecie wrocławskim »
Tekst opublikowany 2006-06-22, opracowanie AS
Uroczysta, nadzwyczajna sesja Rady Powiatu Wrocławskiego 26 maja była głównym punktem wizyty delegacji z partnerskiego powiatu Borken. Ponadto goście z Niemiec zwiedzili najciekawsze miejsca w powiecie.

VI Festiwal Ludowy w Radwanicach. W godzinę dookoła świata  »
Tekst opublikowany 2006-06-21, opracowanie Ewa Mastalska
Pomysłowość nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej w Radwanicach pozwoliła zwiedzić w wyobraźni odlegle kraje. Do podróży za jeden uśmiech zostali zaproszeni przedstawiciele władz gminy, senator Maria Berny i działacze Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Meksykańskiej.

Magia w Gniechowicach. Święto szkoły i Dzień Dziecka  »
Tekst opublikowany 2006-06-21, opracowanie AS
2 czerwca w szkole podstawowej w Gniechowicach był gwarniej niż zwykle. Tego dnia nie było bowiem lekcji, tylko imprezy i zabawy związane ze świętem szkoły i Dniem Dziecka.

Mini mundial 2006 »
Tekst opublikowany 2006-06-21, opracowanie red.
Dokładnie w ostatnim dniu Mistrzostw Świata w piłce nożnej, 9 lipca w Jordanowie Śląskim odbędzie się dziewiąta edycja Mini Mundialu.

Zmiana telefonów pogotowia ratunkowego »
Tekst opublikowany 2006-06-21, opracowanie red.
Wczoraj nastąpiła zmiana kierowania wezwań Pogotowia Ratunkowego z telefonicznego numeru alarmowego „999”. Zamiast – jak dotychczasowego do Gniechowic – wezwania te będą kierowane do Wrocławia.

Mieszkanie chronione dla pełnoletnich wychowanków domów dziecka otwarte »
Tekst opublikowany 2006-06-20, opracowanie AS
31 maja w Kątach Wrocławskich uroczyście zostało otwarte mieszkanie chronione dla pełnoletnich wychowanków domów dziecka i rodzin zastępczych z terenu powiatu wrocławskiego. Zamieszkało już w nim dwóch pierwszych lokatorów, którzy rozpoczęli tym samym naukę samodzielnego życia.

Selektywna zbiórka baterii i zużytego sprzętu elektronicznego »
Tekst opublikowany 2006-06-20, opracowanie AS
"Selektywna zbiórka baterii i zużytego sprzętu elektronicznego – wsparcie nowych elementów w gospodarce odpadami". Pod takim tytułem odbyło się 24 maja w Starostwie seminarium zorganizowane przez Powiat Wrocławski i Dolnośląską Fundację Ekorozwoju.

Niedobory wody. Zakaz podlewania do końca września »
Tekst opublikowany 2006-06-19, opracowanie EM
Przedsiębiorstwo Exprim Sp. z o.o. wprowadziło zakaz używania wody do celów innych niż socjalne. Obowiązuje on do 30 września br.

Mijanie wózka. Problemy ludzi niepełnosprawnych »
Tekst opublikowany 2006-06-19, opracowanie BOM
Bronisław Nowicki musi narażać się jeżdżąc wózkiem inwalidzkim ruchliwą ulicą Mickiewicza. Razem z niepełnosprawnym przemierzyliśmy drogę do Rynku.

Mistrzostwa Europy w tańcu nowoczesnym. Sukcesy w Espoo  »
Tekst opublikowany 2006-06-16, opracowanie AS
Z bardzo dobrej strony zaprezentowała się grupa taneczna Jast Cargill Kobierzyce podczas mistrzostw Europy w tańcu nowoczesnym, które odbyły się pod koniec maja w dzielnicy Helsinek – Espoo. Największy sukces - 3. miejsce – odniósł duet Zbigniew Zasada i Olaf Zieliński w electric boogi dorosłych.

Sporna krata i skwer. Co dalej z zagospodarowaniem placu? »
Tekst opublikowany 2006-06-16, opracowanie Jacek Bomersbach
Teren z oazą zieleni, fontanną i ławkami, przy którym stoi pomnik papieża miał zostać nazwany skwerem Jana Pawła II. Dlaczego plany pomysłodawców odwlekają się w czasie.

Policjanci poszukiwani. Ocena stanu bezpieczeństwa na terenie gminy  »
Tekst opublikowany 2006-06-14, opracowanie AS
Dyskusja na temat stanu bezpieczeństwa publicznego oraz współpracy policji z mieszkańcami podczas sesji rady miejskiej 30 maja zbiegła się z odejściem podisnp. Marka Kędzi, komendanta komisariatu policji w Kątach Wrocławskich. Jego następca powinien być znany do końca czerwca.

Nasza rozmowa. Żal odchodzić  »
Tekst opublikowany 2006-06-14, opracowanie Rozmawiał: AS
Generalnie dominują u nas kradzieże i kradzieże z włamaniami. Prawie nie ma przestępstw przeciwko zdrowiu i życiu. Zdarzają się pojedyncze przypadki - rozmawiamy z podisnp. Markiem Kędzią

SMS-owy żartowniś zatrzymany »
Tekst opublikowany 2006-06-13, opracowanie kom. Krzysztof Zaporowski
Policjanci z Komisariatu Policji w Długołęce zatrzymali 17-letniego mężczyznę, który za pomocą specjalnej linii telefonicznej dla osób głuchoniemych, wzywał pomocy, której nikt nie potrzebował.

"Rentgen" vs "Bez Cenzury". Konkurencja wymusza poziom »
Tekst opublikowany 2006-06-13, opracowanie BOM
Licealistę Kamila Kaczyńskiego do tego stopnia drażniły tematy poruszane w szkolnej gazetce, że postanowił założyć własne pismo, które nazwał „Bez Cenzury”.

Walka z niechlujstwem. Czy potrzebna jest straż gminna?  »
Tekst opublikowany 2006-06-12, opracowanie E.M.
Szybki rozwój Siechnic ma też swoje złe strony. Coraz bardziej uciążliwe stają się typowo miejskie bolączki: śmieci w miejscach publicznych, źle zaparkowane samochody, nieczystości pozostawione przez psy. Wielu mieszkańców uważa, że potrzebne byłoby powołanie straży gminnej.

Za dużo ciężarówek w gminach? »
Tekst opublikowany 2006-06-12, opracowanie red.
Mieszkańcy gminy Kobierzyce i Żórawina coraz ostrzej protestują przeciwko wzmożonemu ruchowi ciężarówek, który pojawił się z chwilą rozpoczęcia remontu Placu Grunwaldzkiego we Wrocławiu. Drogowcy zaplanowali swoistą "obwodnicę" dla kierowców ciężarówek, którzy mogą od jakiegoś czasu omijać Wrocław przejeżdżając przez gminy położone na wschód od miasta.

Dni Siechnic już niedługo! »
Tekst opublikowany 2006-06-12, opracowanie red.
Już 17 czerwca rozpoczną się Dziewiąte Dni Siechnic, które potrwają dwa dni. Organizatorzy zaplanowali sporo atrakcji, wśród których znajdziemy m.in. zawody koszykarskie Snc BattleGround, zawody StrongMan, spływ kajakowy oraz koncerty zespołów "Stonehenge" i "740 Milionów Oddechów". Usłyszymy również chór "Jubilat". Nasz serwis będzie na tej imprezie, zaprezentujemy Państwu relację i zdjęcia. Tymczasem prezentujemy pełny program Dziewiątych Dni Siechnic.

Wzruszone mamy. Dzień Matki w Rogowie Sobóckim »
Tekst opublikowany 2006-06-09, opracowanie BOM
Łzy w oczach kręciły się mamom, którym ich dzieci śpiewały piosenki i deklamowały wiersze. Bohaterkom spotkania dzieci wręczyły również laurki i słodkości.

Prace w toku. Remonty gminnych dróg »
Tekst opublikowany 2006-06-09, opracowanie EM
Z nadejściem wiosny w gminie Długołęka wznowiono prace budowlane. Niedawno ruszyła długo oczekiwana budowa drogi Pruszowice – Domaszczyn, na odcinku 1100 metrów. Przewidywany koszt wyniesie 2 mln 274 tys. zł.

Kwitnące partnerstwa. Niemcy i Francuzi w Kobierzycach »
Tekst opublikowany 2006-06-09, opracowanie AS
W ostatnim czasie doszło do kilku wizyt i spotkań z przedstawicielami partnerskich gmin Kobierzyc. A już niedługo przyjedzie tutaj młodzież z Francji.

Wymiana praw jazdy wydanych do 30 czerwca 1999! »
Tekst opublikowany 2006-06-08, opracowanie AS
Do końca czerwca 2006 roku muszą być wymienione prawa jazdy wydane do dnia 30 czerwca 1999 roku, a nie 1997 roku, jak podaliśmy w "Expressie Wrocławskim". W związku z tym obowiązkiem jak również ze względu na zmianę przepisów wprowadzających nową, niższą opłatę za wydanie karty pojazdu, już od jakiegoś czasu w Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego tworzą się kolejki.

Szaleniec uciekł z karetki »
Tekst opublikowany 2006-06-08, opracowanie inf.
5 czerwca 2006r. około godz. 11.20 dyżurny Komisariatu Policji w Długołęce powiadomiony został przez dyspozytora pogotowia ratunkowego o ucieczce z karetki pogotowia mężczyzny z zaburzeniami psychicznymi. W rozmowie z lekarzem ustalono, że 47-letni uciekinier może stwarzać zagrożenie dla siebie i innych.

Do Jelcza co godzinę. Szansa na kolej aglomeracyjną  »
Tekst opublikowany 2006-06-08, opracowanie EM
Po wprowadzeniu nowych linii autobusowych coraz mniej osób dojeżdża do Wrocławia koleją. Może to się zmienić, gdy na torach pojawią się nowoczesne szynobusy.

Groźny wypadek w Jordanowie »
Tekst opublikowany 2006-06-07, opracowanie red.
Jedenaścioro dzieci ucierpiało w karambolu, do jakiego doszło w Jordanowie Śląskim na trasie Wrocław - Kłodzko. W wypadku brały udział cztery pojazdy - dwa przewożące dzieci autobusy, ciężarówka oraz samochód osobowy. To kolejny groźny wypadek w Jordanowie, które mieszkańcy od dawna skarżą się na zbyt szybko przejeżdżających przez miejscowość kierowców.

Przedmioty w muzeum osobliwości. Chemiczna pamiątka »
Tekst opublikowany 2006-06-07, opracowanie BOM
Nie wiadomo, czy armatnia łuska nie pochodzi od amunicji chemicznej, którą pierwszy raz na skalę masową użyto w 1916 roku. Na spodzie łuski widnieją jedynie numery wytwórni.

Książka od podszewki »
Tekst opublikowany 2006-06-06, opracowanie BOM
Ilustratorka książek Joanna Zagner – Kołat opowiadała dzieciom skąd czerpie pomysły do bajek, kolorowaniu komiksów i długiej drodze książki zanim trafi w ręce czytelnika.

Budowałem stadion »
Tekst opublikowany 2006-06-05, opracowanie BOM
Za posiadanie pistoletu maszynowego i przynależność do WiN siedział 8 lat. Po osiedleniu się w Sobótce zainicjował budowę stadionu. W latach 90-tych doprowadził do zmiany nazwy jednej z ulic.

Płocie, leszcze i… pieczone kiełbaski. Zawody Wędkarskie z okazji Dnia Dziecka »
Tekst opublikowany 2006-06-05, opracowanie inf.
3 czerwca nad stawem „Gimnazjalnym” w Siechnicach, koła wędkarskie: „Zacisze” z Siechnic i „Harpun” ze Św. Katarzyny zorganizowały zawody wędkarskie z okazji Dnia Dziecka.

Telefon zaufania w Długołęce »
Tekst opublikowany 2006-06-05, opracowanie inf.
Na terenie Gminy Długołęka uruchomiony został Telefon Zaufania dotyczący problemów alkoholowych, narkomanii i przemocy w rodzinie. Darmowy numer 0 800 204 304 czynny jest w każdy poniedziałek w godzinach 9.00 - 11.00 oraz w każdą środę w godzinach 19.00 - 21.00. Gmina Długołęka serdecznie zaprasza wszystkich, którzy szukają pomocy, a nie wiedzą gdzie się po nią udać.

Tysiące lat historii. Ukazał się przewodnik po gminie Kobierzyce »
Tekst opublikowany 2006-06-05, opracowanie AS
„Kobierzyce. Przewodnik po gminie” – pod takim tytułem ukazała się publikacja wydana przez Towarzystwo Przyjaciół Gminy Kobierzyce. Każdy czytelnik znajdzie w niej wiele ciekawych rzeczy, zarówno o prehistorii tych terenów, jak i najnowszych wydarzeniach.

Sposób na kostkę. Mały Wyścig Pokoju  »
Tekst opublikowany 2006-06-02, opracowanie BOM
126 osób wzięło udział w Wyścigu Kolarskim o Puchar Wójta Gminy Czernica. Po raz pierwszy nagrodami były słynne kostki brukowe z 500-metrowego odcinka pętli w Ratowicach.

Złodziej z zasadami »
Tekst opublikowany 2006-06-02, opracowanie BOM
Miękkie serce mieli sprawcy kradzieży BMW należącego do obywatelki Niemiec. Złodzieje odjeżdżając z posesji pozostawili na miejscu wózek inwalidzki, który był w samochodzie. Właścicielka wyceniła straty na sumę 240 tys. zł. Auto skradziono 30 maja z terenu gospodarstwa przy ulicy Kryształowickiej w Mirosławiczkach.

Wzory godne naśladowania. Wizyta delegacji Powiatu Wrocławskiego w partnerskim Powiecie Borken  »
Tekst opublikowany 2006-06-01, opracowanie AS
Działania samorządu na rzecz młodzieży oraz przedsiębiorców – to tylko niektóre z tematów, jakie poruszono podczas wizyty delegacji Powiatu Wrocławskiego w partnerskim, niemieckim Powiecie Borken.

Będzie czysta woda. Modernizacja Stacji Uzdatniania Wody i budowa wodociągu »
Tekst opublikowany 2006-06-01, opracowanie AS
Ponad 1 mln zł będzie kosztować modernizacja Stacji Uzdatniania Wody w Mietkowie oraz połączenie wodociągu proszkowickiego z wodociągiem mietkowskim.

Pijany na przesłuchanie »
Tekst opublikowany 2006-06-01, opracowanie red,
Po raz kolejny policyjny patrol z Sobótki przyłapał pijanego mieszkańca Strzeblowa, który jechał rowerem. Mężczyzna oznajmił funkcjonariuszom, że właśnie podąża na komisariat, gdzie ma złożyć wyjaśnienia w związku z ostatnią sprawą, kiedy jeździł pijany.

Oceń logo Św. Katarzyny »
Tekst opublikowany 2006-06-01, opracowanie red.
Prace nad nowym Systemem Identyfikacji Wizualnej gminy Święta Katarzyna, prowadzone przez firmę Halo, zbliżają się ku końcowi. Zatwierdzono już nowe logo gminy, który prezentujemy w naszym serwisie.

Czas na Osiedle Kwiatowe. Inwestycja warta ponad 1,5 mln zł  »
Tekst opublikowany 2006-05-31, opracowanie AS
Już niedługo, po rozstrzygnięciu postępowania przetargowego i wyłonieniu wykonawcy, rozpocznie się pierwszy etap budowy dróg na Osiedlu Kwiatowym.

Podróż w przeszłość. Historia oczami gimnazjalistów  »
Tekst opublikowany 2006-05-31, opracowanie Ewa Mastalska
Od września uczniowie klasy Ib gimnazjum w Długołęce zgłębiali dzieje zabytkowych miejsc w swojej okolicy. Wyniki ich pracy zostały zaprezentowane w Gminnym Ośrodku Kultury

Apacze z globalnej wioski. Kraje świata na stadionie sportowym »
Tekst opublikowany 2006-05-30, opracowanie BOM
Ponad 700 złotych zebrała szkoła podstawowa z Sobótki na festynie podczas licytacji przedmiotów. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu do pracowni językowej.

Wiosenny biwak harcerski »
Tekst opublikowany 2006-05-30, opracowanie Małgorzata Cholewa
W dwudniowym biwaku wiosennym ( 20-21 maja 2006) wzięło udział ponad 80 uczestników. Byli to harcerze z Hufca Łagiewniki oraz stowarzyszeni z ZHP uczniowie Publicznego Gimnazjum w Jordanowie Śląskim.

Dzień Dziecka w Siechnicah »
Tekst opublikowany 2006-05-30, opracowanie red.
Gminne Gimnazjum w Siechnicach przygotowało specjalny festyn z okazji dnia dziecka. Impreza odbędzie się oczywiście 1 czerwca, oranizatorzy przewidzieli dla naszych pociech sporo prawdziwych atrakcji. Prezentujemy dokładny program festynu.

Miejsca pracy i technologie. Nowa firma na terenie gminy oficjalnie otwarta »
Tekst opublikowany 2006-05-30, opracowanie AS
19 maja w Nowej Wsi Wrocławskiej oficjalnie otwarta została nowa siedziba hiszpańskich firm Area Traders i Cooling Solutions. Rozwój tej drugiej w niedalekiej przyszłości zaowocuje powstaniem nowych miejsc pracy.

Polak - Niemiec? Dwa bratanki! »
Tekst opublikowany 2006-05-30, opracowanie Marcin Robak / red
W dniach 13 – 20 maja młodzież z LO w Sobótce przebywała w Niemczech i Holandii, gdzie realizowany był program „Polak – Niemiec dwa bratanki...”, sfinansowany z funduszy Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Cała akcja przeprowadzona została przy udziale szkoły partnerskiej sobóckiego LO - Geschwister-Scholl-Gymnasium ze Stadtlohn w Niemczech, prezentujemy wspomnienia i wrażenia licealistów.

Mieszkanka gminy Długołęka uratowana »
Tekst opublikowany 2006-05-29, opracowanie red.
25 maja 2006 roku około godz. 20.00 oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu został powiadomiony telefonicznie, że w okolicach Mostu Warszawskiego w Odrze topi się kobieta.

Morderstwo w Żórawinie »
Tekst opublikowany 2006-05-29, opracowanie red.
Do fatalnej w skutkach libacji alkoholowej doszło w piątkowe popołudnie w Żórawinie. 48-letnia kobieta dźgnęła dożem 34-letniego mężczyznę, który chwilę potem zmarł. Kobieta miała we krwi ponad 2 promile alkoholu.

Akwen dla ryb. Kąpielisko to przeszłość  »
Tekst opublikowany 2006-05-26, opracowanie BOM
Trzydzieści lat temu zamknięto basen w Sobótce. Najbliższym terenem, gdzie można popływać jest dzikie kąpielisko, zwane kantyną.

Szczekający strach. Samotne psy plagą Siechnic  »
Tekst opublikowany 2006-05-25, opracowanie Ewa Mastalska
Biegające swobodnie psy to częsty widok w Siechnicach. Część zwierząt zachowuje się agresywnie, atakuje ludzi i inne czworonogi.

Małe Hollywood. Pielgrzymki kinomanów do Dobrzykowic »
Tekst opublikowany 2006-05-24, opracowanie Jacek Bomersbach
90 procent ujęć do najbardziej znanej polskiej komedii „Sami swoi” powstało w Dobrzykowicach. Czasem zagraniczne wycieczki przyjeżdżają zwiedzić domy Karguli i Pawlaków o trzeciej w nocy.

Rada Miejska udzieliła burmistrzowi Antoniemu Kopciowi absolutorium za wykonanie budżetu za 2005 rok »
Tekst opublikowany 2006-05-24, opracowanie AS
Rozmowa z burmistrzem Antonim Kopciem o absolutorium za wykonanie budżetu za 2005 rok, jednogłośnie przegłosowanym na sesji rady miejskiej 25 kwietnia.

Mniej dziur. Dalsze remonty dróg  »
Tekst opublikowany 2006-05-23, opracowanie EM
Z nadejściem wiosny na terenie gminy Długołęka zostały wznowione remonty i modernizacje dróg.

Uwaga na silny wiatr i burze! »
Tekst opublikowany 2006-05-23, opracowanie red.
Nawet do 75 km na godzinę może wzrosnąć siła wiatru dziś na terenie Dolnego Śląska. Synoptycy ostrzegają również przed możliwymi burzami, które nawiedzić mogą nasz region. Wieczorem siła wiatru powinna słabnąć.

Joanna Zagner – Kołat opowie o ilustracjach w książkach dla dzieci  »
Tekst opublikowany 2006-05-22, opracowanie AS
2 czerwca w bibliotece Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Katach Wrocławskich odbędzie się spotkanie z Joanna Zagner – Kołat, ilustratorką książek dla dzieci. Początek o godz. 9.00

Golec uOrkiestra w Długołęce »
Tekst opublikowany 2006-05-22, opracowanie red.
11 czerwca w parku w Szczodrem odbędzie się tegoroczna edycja "Dni Gminy Długołęka", podczas której zaprezentuje się doskonale znany w całym kraju zespół Golec uOrkiestra. Oprócz największej gwiazdy imprezy organizatorzy przygotowali jeszcze sporo innych atrakcji. W naszym portalu prezentujemy dokładny program imprezy.

Plotki tworzą psychozę. Za komuny straszyła nas czarna wołga. Dziś - biały bus »
Tekst opublikowany 2006-05-22, opracowanie Jacek Bomersbach, AS
Zbiorowa histeria po rzekomych tajemniczych mordach i zwłokach z wyciętymi nerkami ogarnęła cały powiat. Policja dementuje pogłoski. Paradoksalnie cała sprawa ma też pozytywny aspekt.

Dzielnicowy z Derby. Dla Anglików polskie drogi są very good »
Tekst opublikowany 2006-05-19, opracowanie BOM
Podczas wizyty w Sobótce brytyjscy policjanci opowiadali, dlaczego angielscy kibice nie lubią Margaret Thatcher.

Groźny tylko hałas. Specjalna sesja na temat wpływu wielkich inwestycji na środowisko  »
Tekst opublikowany 2006-05-18, opracowanie AS
Koreańskie inwestycje w Biskupicach Podgórnych nie zagrażają bezpieczeństwu mieszkańców ani środowisku naturalnemu. Największą uciążliwością, przynajmniej do czasu wybudowania obwodnic Małuszowa i Tyńca Małego, będzie hałas powodowany przez samochody.

Długołęka się doskonali »
Tekst opublikowany 2006-05-18, opracowanie red.
Specjalne Karty Usług przygotował Urząd Gminy Długołęka - wszystko aby usprawnić działanie instytucji i uczynić ją bardziej przyjazną dla klientów i współpracowników.

Historia pewnej miłości. Dobre wspomnienia starej szkoły  »
Tekst opublikowany 2006-05-18, opracowanie Jacek Bomersbach
Mało brakowało, a szkoła w Świątnikach stałaby się ośrodkiem wczasowym dla górników. Później o pałacyk starali się studenci i pewnie by go dostali, ale zgubiło ich pijaństwo.

Zabójcy skazani »
Tekst opublikowany 2006-05-17, opracowanie red.
Piętnaście i dziesięć lat więzienia - takie wyroki usłyszeli wczoraj Zdzisław T. i Grzegorz M., skazani za zabójstwo mieszkańca Sobótki. Jeden ze sprawców "cieszył się" wolnością stosunkowo krótko - wyszedł z więzienia cztery miesiące przed zbrodnią...

Szaber w lesie. Kłopoty leśników z gruzem i złodziejami  »
Tekst opublikowany 2006-05-17, opracowanie Jacek Bomersbach
Z lasu między Chwałkowem i Górką zniknęło ponad tysiąc dwieście sadzonek jodły. Pracownicy nadleśnictwa kręcą głowami, bo takiej kradzieży jeszcze nie było, choć w kwietniu szkółkę okradano dwukrotnie.

Działania duże i małe. Wielki sukces kobierzyckiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Chorych  »
Tekst opublikowany 2006-05-16, opracowanie AS
Zwycięstwo drużynowe oraz wiele pierwszych miejsc w poszczególnych konkurencjach przypadło członkom kobierzyckiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Chorych na X Abilimpiadzie – Ogólnopolskiej Olimpiadzie Umiejętności Osób Niepełnosprawnych, która odbyła się w Koninie.

Majówka w ostrogach. VI Święto Konia w Siedlcu »
Tekst opublikowany 2006-05-16, opracowanie Ewa Mastalska
Siedlec Trzebnicki to miejscowość znana większości polskich hodowców koni. Kolejna edycja Święta Konia przyciągnęła wielu miłośników rumaków z całego kraju.

Skazani na wodę. Kiedy będzie regulacja rzeki Oławy? »
Tekst opublikowany 2006-05-15, opracowanie Ewa Mastalska
Życie i dobytek mieszkańców wsi z gminy Święta Katarzyna nie były zagrożone podczas wiosennych roztopów, ale zawsze na przedwiośniu ich zmorą jest zalewanie pól uprawnych. Czy nie można nic na to poradzić?

Z piłką i harmonią. Obchody Święta Konstytucji w Siechnicach »
Tekst opublikowany 2006-05-15, opracowanie Ewa Mastalska
3 maja minął w Siechnicach na rodzinnym pikniku i nastrojowej staropolskiej biesiadzie.

Niepokonana Ślęża »
Tekst opublikowany 2006-05-15, opracowanie red.
Co prawda w pojedynku z wrocławskim Parasolem Ślęża przystępowała w roli faworyta, wszyscy jednak zastanawiali się czy zespół Piotra Araszczuka zdoła podstrzymać passę kilku kolejnych spotkań bez porażki. Udało się - ślężanie wygrali 2:1, dwie bramki strzelił Kamil Lupa. To już trzecia z rzędu wygrana Ślęży, która zajmuje obecnie 5 miejsce w tabeli Klasy A.

Socjalny mobbing. Sprawa kierowniczki GOPS-u w prokuraturze  »
Tekst opublikowany 2006-05-12, opracowanie red.
Zarzuty wysuwane przeciw Elżbiecie S. kierowniczce Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej są bardzo konkretne, ale stanowią zaskoczenie dla wielu osób. Czy istotnie wobec pracowników socjalnych stosowała ona mobbing?

Doda i lokalni artyści. Tysiące ludzi bawiło się na majówce w Kobierzycach »
Tekst opublikowany 2006-05-12, opracowanie AS
Podczas długiego, majowego weekendu Kobierzyce znów stały się centrum rozrywki nie tylko gminy, ale całego powiatu. Tradycyjnie już Dni Kobierzyc przyciągnęły na stadion sportowy tysiące ludzi, którzy chcieli miło, często całymi rodzinami, spędzić czas.

Sezon na leszcza. Rozpoczęcie sezonu wędkarskiego  »
Tekst opublikowany 2006-05-11, opracowanie Jacek Bomersbach
Największą rybą złowioną w zbiorniku koło Miłoszyc, który należy do gminy Czernica, był 24-kilogramowy karp królewski. Olbrzym miał metr długości. Rok temu na zawodach schwytano o połowę mniejszego leszcza.

Święto w deszczu . Dni Kątów Wrocławskich udane, ale bez dobrej pogody »
Tekst opublikowany 2006-05-11, opracowanie AS
O prawdziwym pechu mogą mówić wszyscy, którzy postanowili początek długiego weekendu spędzić podczas Dni Kątów Wrocławskich. Mimo wielu atrakcji nie dopisała pogoda, która załamała się właśnie podczas święta. - Ale i tak było fajnie – zgodnie przyznają mieszkańcy gminy.

Walka i wiara. Poezja Karola Wojtyły w ośrodku wychowawczym  »
Tekst opublikowany 2006-05-10, opracowanie BOM
Kamila i Justyna mają po 18 lat. Trafiły do ośrodka przez narkotyki. Wierzą, że sztuka odmieni ich los. Ostatnio recytowały wiersze Karola Wojtyły.

Szkoła trzech pokoleń. Przygotowania do jubileuszu  »
Tekst opublikowany 2006-05-09, opracowanie Ewa Mastalska
20 maja Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Siechnicach będzie obchodzić 60-lecie istnienia. Do tej uroczystości przygotowują się trzy pokolenia mieszkańców.

Modlitwa przy lodówce. Pogrzeb oburzył rodzinę i gości z Norwegii  »
Tekst opublikowany 2006-05-08, opracowanie Jacek Bomersbach
Ceremonia pogrzebowa Norwega mieszkającego w Sobótce, zamiast w kaplicy głównej, odbyła się w niewielkim pomieszczeniu obok. Rodzina zmarłego musiała oglądać chłodnię do przechowywania zwłok. W tym czasie kaplica stała pusta.

Socjal w pleśni. Rodzina mieszka w fatalnych warunkach »
Tekst opublikowany 2006-05-05, opracowanie Jacek Bomersbach
Dzieci Państwa Kurantowczów mogą zachorować nawet na sepsę. Ściany baraku socjalnego, w którym mieszkają, pokrywa nieznana pleśń.

Fatalny początek weekendu w Kątach Wr. »
Tekst opublikowany 2006-05-04, opracowanie red.
Tragicznie rozpoczął się długi weekend w Kątach Wrocławskich. W sobotę, 29 kwietnia samochód dostawczy potrącił 80-letnią kobietę, która przechodziła przez jezdnię w niedozwolonym miejscu - miejscem zdarzenia była ulica 1 Maja (róg Daszyńskiego). W wyniku wypadku kobieta zmarła.

Niestety, nie żyje! W rzece znaleziono zwłoki 18-letniej Kasi z Gniechowic  »
Tekst opublikowany 2006-05-04, opracowanie AS
W piątek, 21 kwietnia znaleziono zwłoki 18-letniej Kasi z Gniechowic. Z Czarnej Wody, między Gniechowicami a Krobielowicami, wyłowił je ojciec dziewczyny. Miejsce wskazała wróżka. Tym samym zakończyły się niemal czterotygodniowe poszukiwania dziewczyny. Niestety, sprawdził się najgorszy scenariusz.

Zemsta z zazdrości. Porwana znalazła pomoc u sołtysa  »
Tekst opublikowany 2006-05-04, opracowanie BOM
Bogusława Misiak, żona sołtysa z Wojnowic, jako jedyna pomogła uprowadzonej dziewiętnastolatce i być może uratowała jej życie.

Objazdowa rekrutacja. W Volvo brakuje rąk do pracy  »
Tekst opublikowany 2006-05-04, opracowanie BOM
Ponad 100 osób z Sobótki zgłosiło chęć pracy we wrocławskim oddziale Volvo. Rekrutację pracowników zorganizowano w Rynku.

Pijany zastępca wójta spowodował wypadek »
Tekst opublikowany 2006-05-04, opracowanie red.
Ponad dwa promile alkoholu miał we krwi zastępca wójta gminy Święta Katarzyna, który we wtorek, 3 maja, wpadł swoim golfem na dwa zaparkowane na poboczu samochody. Do incydentu doszło w Siechnicach, Edward B próbował uciec z miejsca wypadku. Po zatrzymaniu przyznał się do winy i zadeklarował poddanie się karze. Samorządowcowi grozi rok więzienia w zawieszeniu, zakaz prowadzenia samochodu na tzy lata oraz 3 tysiące zł grzywny.

Wiwat maj! 1 maj! »
Tekst opublikowany 2006-05-02, opracowanie j.l.
Wprawdzie młode pokolenie nie wie z doświadczenia, czym był 1 maja przed rokiem 1990. Minęły te czasy, ustrój jakby inny. Jednak, kiedy się wspomni ten szczególny, jak by nie było, czas i ówczesny majowy klimat, refleksje nasuwają się same.

Mieszkanka gminy cudem uniknęła napaści pod wiaduktem »
Tekst opublikowany 2006-04-28, opracowanie AS
Pani Bożena, mieszkanka gminy Kobierzyce, cudem uniknęła napaści, bowiem mężczyzna który chciał zaatakować ją i jej koleżankę potknął się i przewrócił. Wszystko działo się w okolicach wiaduktu między Centrum Bielany i Auchan

Zaniedbane owczarki z Kębłowic trafiły do tymczasowych hodowców »
Tekst opublikowany 2006-04-27, opracowanie AS
Po wielu tygodniach w końcu skończył się dramat psów z hodowli w Kębłowicach. Do czasu rozwiązania sytuacji pozostaną one u innych hodowców. Ostatecznie o ich przyszłości prawdopodobnie zdecyduje sąd.

Młodzież chce odrestaurować ruiny zamku i stworzyć park w Smolcu  »
Tekst opublikowany 2006-04-26, opracowanie AS
Grupa zapaleńców ze Smolca chce odrestaurować ruiny średniowiecznego zamku, a dookoła stworzyć park. - Wszystko zaczęło się od przedwojennego zdjęcia zamku z parkiem – mówi Grzegorz Stasik, pokazując czarno-białą fotografię.

Potrzebna krew! »
Tekst opublikowany 2006-04-26, opracowanie red.
Otrzymaliśmy wiadomość od jednego z naszych czytelników: potrzebna jest krew grupy "A-Rh-" dla umierajacego dziecka. Wszystkim, którzy mogą pomóc podajemy nr telefonu: 604-947-367

Pracuj w Volvo »
Tekst opublikowany 2006-04-24, opracowanie E.M.
Już jutro, 25 kwietnia przedstawiciele Volvo będą udzielali na terenie gminy informacji o aktualnych ofertach zatrudnienia. Pracowników koncernu można spotkać pomiędzy godziną 13 a 17 koło budynku poczty przy ul. Kościelnej w Siechnicach. Planowane jest także podobne spotkanie z kadrą firmy LG Phillips.

Cztery inwestycje w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. »
Tekst opublikowany 2006-04-24, opracowanie AS
Na terenie powiatu rozpoczęły się cztery inwestycje współfinansowane przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżet państwa w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.

Udane wędkowanie w Siechnicach. 40 kg ryb w 4 godziny!  »
Tekst opublikowany 2006-04-24, opracowanie E.R i M.R
23 kwietnia odbyły się nad stawem przy Gimnazjum w Siechnicach zawody w wędkarstwie spławikowym koła "Zacisze". Były to pierwsze w tym sezonie zawody otwierające cykl tegorocznych imprez.

Zmieniać świadomość. Problem czystości na ulicach i skwerach powrócił »
Tekst opublikowany 2006-04-21, opracowanie AS
Wiosna to czas, kiedy powraca problem porządków wokół gospodarstw domowych, a także sprzątania po psach, z którymi wychodzimy na spacer. - Co prawda wiele zmienia się na lepsze, ale wciąż jest dużo do zrobienia – przyznaje burmistrz Antoni Kopeć.

Nowa Baza »
Tekst opublikowany 2006-04-21, opracowanie red.
Gminne Centrum Informacji aktualizuje bazę osób poszukujących pracy. W związku z tym wszyscy zainteresowani zachowaniem swoich danych w bazie proszeni są o kontakt z GCI do końca kwietnia w jego siedzibie przy ul. Wiosennej 7 w Siechnicach, tel. 390 20 31.

Wiosna w bibliotece »
Tekst opublikowany 2006-04-21, opracowanie red.
23 kwietnia Gminna Biblioteka Publiczna w Świętej Katarzynie i Klub Osiedlowy „Tęcza” zapraszają około godziny 15 na szukanie wielkanocnych jajeczek.

Atrakcyjne dni »
Tekst opublikowany 2006-04-21, opracowanie red.
W tym roku Dni Kątów Wrocławskich (28-30 kwietnia) zapowiadają się wyjątkowo ciekawie. A to za sprawą gwiazd, które nas odwiedzą.

Potrzebny wózek »
Tekst opublikowany 2006-04-21, opracowanie red.
Pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Siechnicach oraz pełniący obowiązki kierownika Sławomir Małecki zwracają się do mieszkańców gminy z prośbą o pomoc w znalezieniu wózka inwalidzkiego bardzo potrzebnego dla jednego z podopiecznych.

Przedszkole czeka »
Tekst opublikowany 2006-04-21, opracowanie red.
Do 28 kwietnia trwają zapisy do Przedszkola Publicznego w Siechnicach na rok szkolny 2006/2007. Do przedszkola zostaną przyjęte dzieci z roczników 2000-2003. Zapisu można dokonać w godzinach 9-17 w przedszkolu przy ul. Osiedlowej 23 a. Wymagane jest podanie numeru PESEL dziecka.

Międzynarodowy Dzień Teatru w Długołęce. Od Pinokia do Czechowa »
Tekst opublikowany 2006-04-20, opracowanie Ewa Mastalska
Przypadający na 27 marca Międzynarodowy Dzień Teatru był obchodzony w Gminnym Centrum Kultury w Długołęce nieco później. 4 kwietnia trzy grupy młodych artystów zaprezentowały tam owoce swojej pracy.

Po naszej interwencji zabezpieczono teren »
Tekst opublikowany 2006-04-19, opracowanie Jacek Bomersbach
Etykietki i opakowania po plastiku, zapalnikach górniczych i innych materiałach wybuchowych znaleźliśmy na terenie dawnej bazy Explominexu przy ulicy Chopina w Sobótce.

Brak wyobraźni. Kolejny wypadek na skrzyżowaniu  »
Tekst opublikowany 2006-04-18, opracowanie AS
25 marca na skrzyżowaniu drogi nr 8 i droga do Sobótki w Jordanowie Śląskim doszło do groźnego wypadku. Prezentujemy zdjęcia dokumentujące to wydarzenie.

Woda ujarzmiona. Udało się zapobiec powodzi »
Tekst opublikowany 2006-04-15, opracowanie Ewa Mastalska
Wiele osób z gminy Święta Katarzyna obawiało się roztopów po długiej zimie, ich skutki nie okazały się jednak aż tak groźne.

Disco dla dorosłych. Rodzice uczniów wprowadzili obostrzenia  »
Tekst opublikowany 2006-04-14, opracowanie Jacek Bomersbach
Nieletni nie będą wpuszczani do dyskoteki w Jordanowie Śląskim. Dodatkowo ulice miejscowości mają patrolować mieszkańcy razem z policją.

Wernisaż z Barką. Wieczór poezji i koncert poświęcony papieżowi  »
Tekst opublikowany 2006-04-13, opracowanie BOM
Kilkaset zdjęć, widokówek i materiałów prasowych poświęconych Janowi Pawłowi II można oglądać w kościele w Kamieńcu Wrocławskim.

Korzystne kryterium. O 40 złotych wzrosły diety sołtysów  »
Tekst opublikowany 2006-04-12, opracowanie AS
Znaczna część obrad ostatniej sesji rady gminy, poświęcona była sprawom związanym z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Kobierzycach.

Szkoła pięknieje »
Tekst opublikowany 2006-04-11, opracowanie E.M.
Powoli zbliża się do końca budowa nowej szkoły podstawowej w Żernikach Wrocławskich. Budynek jest już z zewnątrz gotowy, a obecnie rozstrzygane są procedury przetargowe na wyposażenie wnętrza. Odbiór techniczny inwestycji jest planowany na koniec kwietnia.

Reżyser "Wiedźmina" kręcił w Sobótce. Stacja i okupacja »
Tekst opublikowany 2006-04-10, opracowanie BOM
25 maja 1916 roku. Transport wjeżdża na mały dworzec w okupowanej Francji. Pociąg zatrzymuje się. Niemiecki żołnierz otwiera drzwi wagonu – Wysiadać! Wszyscy opuszczają wagony!

Dzieci lubią misie »
Tekst opublikowany 2006-04-07, opracowanie BOM
Pluszowe misie, lizaki i naklejane tatuaże otrzymują mali pacjenci w przychodni przy placu Wolności w Sobótce.

Czas się poznać. Spotkanie sołtysów z nowym komendantem »
Tekst opublikowany 2006-04-06, opracowanie E.M.
28 marca sołtysi z terenu gminy Długołęka po raz pierwszy mieli okazję porozmawiać dłużej z nowym komendantem Komisariatu Policji w Długołęce. W spotkaniu wzięła udział także pani wójt Iwona Agnieszka Łebek, zastępca wójta Mariusz Fedzin oraz dzielnicowi z terenu gminy.

Kanalizacja najważniejsza »
Tekst opublikowany 2006-04-06, opracowanie AS
Powstaje wstępny projekt nowej siedziby urzędu gminy wraz z ośrodkiem zdrowia. Według radnych budowę należałoby rozpocząć jeszcze w tym roku, ale nie wiadomo czy się tak stanie.

Poziom strachu »
Tekst opublikowany 2006-04-05, opracowanie red.
W Czernicy Odra wylała na pola i ogródki działkowe. Chwile grozy przeżyli mieszkańcy ulicy Odrzańskiej, którzy mieszkają w bloku.

Pod znakiem martyniczki. Siechnickie powitanie wiosny  »
Tekst opublikowany 2006-04-05, opracowanie Ewa Mastalska
Uczestnicy tradycyjnej parady przechodzącej 21 marca ulicami Siechnic w tym roku szczególnie starali się przywołać długo wyczekiwaną wiosnę.

Znikające lustro. Utrudniony wjazd z Rynku  »
Tekst opublikowany 2006-04-04, opracowanie AS
Co jakiś czas w Kątach Wrocławskich powraca problem wandali, który niszczą różne urządzenia użyteczności publicznej. Jednym z nich jest lustro przy skrzyżowaniu ulic Mireckiego, Wrocławskiej i 1-go Maja.

Nowości z komputera. Kątecka biblioteka powiększyła swoją ofertę  »
Tekst opublikowany 2006-04-03, opracowanie AS
Coraz więcej czytelników biblioteki Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kątach Wrocławskich korzysta z komputerów i Internetu, pozyskanych w ramach programu "Ikonka".

Echa naszej publikacji. Zabrakło "Expressu" »
Tekst opublikowany 2006-03-31, opracowanie Red.
Po ostatnim wydaniu "Expressu Wrocławskiego" jego dziennikarze otrzymali wiele telefonów i maili od poirytowanych Czytelników z terenu Sobótki. Spowodowały je kłopoty z kupieniem dwutygodnika. Wszystko za sprawą artykułu "Skandal w Sobótce. Tajna Pasławskiej promocja"

Po paczkę do Sobótki. Poczta poszukuje ajenta–zarządcy »
Tekst opublikowany 2006-03-31, opracowanie BOM
Pocztę w Rogowie Sobóckim zamknięto z powodów oszczędnościowych. Koszty tego ponoszą mieszkańcy, którzy od ponad roku dojeżdżają do urzędu w Sobótce.

Gratulacje za odwagę »
Tekst opublikowany 2006-03-31, opracowanie red.
Jak pamiętamy, 13 grudnia 2005 roku w domu przy ul. Sportowej w Kobierzycach wybuchł pożar. Jeden z mieszkańców, Sylwester Wiewiura, poczuł dym i poinformował pozostałych lokatorów o niebezpieczeństwie.

Katowali za szkołą. Policja nie wyklucza kolejnych zatrzymań  »
Tekst opublikowany 2006-03-30, opracowanie Jacek Bomersbach
Nadal nie wiadomo, dlaczego Marcin S. został zakatowany. Sprawcy nie potrafią wyjaśnić przyczyn pobicia 26-latka. Mieszkańcy Jordanowa są w szoku, bo wszyscy znali oprawców.

Czechnicka enklawa. Życie tętni w zabytkowym osiedlu »
Tekst opublikowany 2006-03-29, opracowanie Ewa Mastalska
Osiedle mieszkaniowe wokół Elektrowni Czechnica przypomina dekorację z przedwojennego filmu, toczy się tam jednak codzienne życie.

Polonez z Unią w tle. III etap przeglądu kultury państw Unii  »
Tekst opublikowany 2006-03-29, opracowanie BOM
Uczniowie ze szkoły w Rogowie Sobóckim przygotowali przegląd kultury krajów europejskich. Po prezentacji odbyła się degustacja 40 potraw.

Jan Brzechwa patronem radwanickiej szkoły. Kochany za wiersze »
Tekst opublikowany 2006-03-29, opracowanie E.M.
Spośród sześciu wybitnych postaci rywalizujących o tytuł patrona szkoły podstawowej w Radwanicach zwycięzcą został Jan Brzechwa.

Obrzyn zamiast kosiarki. Przypadkowe „znalezisko” w Strzegomianach  »
Tekst opublikowany 2006-03-28, opracowanie BOM
Karabin własnej produkcji i kilkanaście sztuk amunicji myśliwskiej znaleźli policjanci u mieszkańca Strzegomian. Broń znaleziono przypadkowo.

Przeciwko powodzi - program małej retencji w województwie dolnośląskim »
Tekst opublikowany 2006-03-28, opracowanie AS
W marcu odbyły się w siedzibie Starostwa Powiatowego we Wrocławiu dwa spotkania, które można określić jako jedne z ważniejszych w ostatnich latach dotyczących spraw ochrony przeciwpowodziowej.

Zmiana komendanta. Zjazd sprawozdawczo-wyborczy hufca ZHP  »
Tekst opublikowany 2006-03-28, opracowanie AS
10 marca odbył się zjazd sprawozdawczo-wyborczy hufca ZHP Kąty Wrocławskie, na którym udzielono absolutorium dotychczasowym władzom oraz wybrano nowe.

Powstrzymać wodę. Brak pieniędzy opóźnia modernizację wałów  »
Tekst opublikowany 2006-03-28, opracowanie Ewa Mastalska
Od 1997 roku na terenie gminy Święta Katarzyna realizowane są zadania dotyczące ochrony przeciwpowodziowej w ramach Programu dla Odry 2006. Czy jednak bezpieczeństwo rzeczywiście wzrosło?

Korn i romantyzm. Pokażą dramat o miłości i śmierci »
Tekst opublikowany 2006-03-28, opracowanie BOM
Uczniowie z Sobótki pokażą pod Paryżem spektakl odwołujący się do narodowych wartości. Pantomimę zobaczy młodzież z 5 krajów Europy.

"Noc z Andersem" w Kobierzycach »
Tekst opublikowany 2006-03-28, opracowanie inf.
W nocy z 31 marca na 1 kwietnia w kobierzyckim Gminny Centrum Kultury odbędzie się „Noc z Andersem”, czyli międzynarodowa impreza czytelnicza realizowana w ramach ogólnopolskiej akcji „Cała Polsca Czyta Dzieciom”. Początek tej niezwykłej nocy zaplanowano na godzinę 20.00

Święte słowo przewodnika. VI „Zimowy Właz na Śnieżkę” kąteckich harcerzy »
Tekst opublikowany 2006-03-28, opracowanie AS
5 marca harcerze z hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Kątach Wrocławskich po raz szósty zorganizowali „Zimowy Właz na Śnieżkę”. Tym razem nie udało się zdobyć szczytu, ale ważniejsze było bezpieczeństwo uczestników wyprawy.

Osiedle na finiszu  »
Tekst opublikowany 2006-03-27, opracowanie E.M.
W ciągu najbliższych tygodni zakończy się budowa ostatnich bloków na nowym osiedlu mieszkaniowym w Radwanicach. - Ogółem będzie tutaj 128 mieszkań – opowiada kierownik budowy Ryszard Doliński.

Jak tylko pozwoli pogoda ruszy wiele inwestycji na terenie miasta i gminy.  »
Tekst opublikowany 2006-03-27, opracowanie AS
Choć zima nie daje za wygraną, to władze gminy Kąty Wrocławskie myślą już o nadchodzących cieplejszych dniach, które umożliwią rozpoczęcie zadań inwestycyjnych.

Projekt tylko w marzeniach. Wielka niewiadoma w sprawie największej atrakcji Sobótki  »
Tekst opublikowany 2006-03-27, opracowanie Jacek Bomersbach
Pod podłogą kościoła na Ślęży archeolodzy znaleźli średniowieczny szyb górniczy. Mówi się o udostępnieniu go turystom, ale nie sporządzono jeszcze planów. Nie widać też końca remontu świątyni.

Zgoda kuratorium. Filia szkoły w Domanicach zostanie zlikwidowana »
Tekst opublikowany 2006-03-24, opracowanie AS
Stało się. To, do czego nie doszło rok temu, jest już przesądzone – filia szkoły podstawowej w Domanicach została zlikwidowana. Od nowego roku szkolnego najmłodsi uczniowie z Domanic i Chwałowa będą chodzić do placówki w Mietkowie.

Miejsce dla setki aut. Powstanie parking w Siechnicach »
Tekst opublikowany 2006-03-21, opracowanie E.M.
Wszystko wskazuje na to, że niedługo zostanie, choć częściowo, rozwiązany problem z miejscami parkingowymi w obrębie ulicy Jarzębinowej w Siechnicach.

Razem przeciw zagrożeniom. Konferencja „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży wspólną troską”  »
Tekst opublikowany 2006-03-21, opracowanie AS
8 marca Zespół Szkół w Bielanach Wrocławskich wypełnił się nauczycielami, pedagogami, samorządowcami, przedstawicielami policji i różnych organizacji, a także rodzicami i uczniami, którzy wspólnie zastanawiali się co zrobić, aby szkoły były bardziej bezpieczne.

Pechowy piec węglowy. Zostały tylko ślady »
Tekst opublikowany 2006-03-21, opracowanie BOM
Z podwórza przy ul. św. Jakuba po raz trzeci skradziono piec żeliwny. Za każdym razem policja odnajdywała urządzenie na złomowisku.

Święto tabliczki. Czekoladowy Dzień Kobiet »
Tekst opublikowany 2006-03-21, opracowanie BOM
Agata Mikołajek kolekcjonuje opakowania po czekoladach. W domu ma ich ponad 10 tys. Zbiór zajmuje 23 pudełka po butach, cztery kartony i 3 segregatory.

Czary w „Szczerym Polu” »
Tekst opublikowany 2006-03-21, opracowanie BOM
Właściciele restauracji „Szczere Pole” w Sobótce, chcą organizować imprezy m.in. poszukiwanie kwiatu paproci, dzień wagarowicza czy pierwszomajowy czyn społeczny. Według zapewnień, latem obok lokalu wyrośnie poletko kukurydzy z placem zabaw dla dzieci.

Stop pijanym kierowcom. Sołtysi pomogą zwiększyć bezpieczeństwo »
Tekst opublikowany 2006-03-20, opracowanie AS
Nie ptasia grypa czy terroryzm, tylko kradzieże i pijani kierowcy są największymi zagrożeniami, przynajmniej na razie, na terenie gminy Kobierzyce. Do takich wniosków można było dojść po spotkaniu policjantów z sołtysami, które odbyło się 2 marca w urzędzie gminy.

Z obrad Rady Gminy Kobierzyce. Dostosowali plany do potrzeb »
Tekst opublikowany 2006-03-20, opracowanie AS
Podzielona na dwa posiedzenia – 23 lutego i 1 marca - sesja Rady Gminy Kobierzyce w głównej mierze poświęcona była miejscowym planom zagospodarowania przestrzennego. W sumie podjęto 19 uchwał, głównie w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany w poszczególnych planach.

Dyskusja na temat ochrony przeciwpowodziowej. Nie ma zagrożenia »
Tekst opublikowany 2006-03-20, opracowanie AS
Nie ma zagrożenia powodziowego - to najważniejsza informacja z dyskusji na temat ochrony przeciwpowodziowej i przeciwpożarowej na terenie gminy.

Biznes i jego przyjaciele. Nagrody dla najlepszych przedsiębiorców i urzędników przyznane  »
Tekst opublikowany 2006-03-20, opracowanie AS
Już po raz ósmy kapituła urzędu miasta i gminy Kąty Wr. przyznała lokalne nagrody gospodarcze, a Stowarzyszenie Przedsiębiorców Kąteckich wyróżnienia w plebiscycie „Przyjaciel lokalnej przedsiębiorczości” oraz dla swoich członków. Ogłoszenie wyników nastąpiło na corocznym balu, który odbył się 25 lutego.

Debata nad problemem narkotyków na terenie gminy. Test dla każdego  »
Tekst opublikowany 2006-03-20, opracowanie AS
Na ostatniej sesji rady miejskiej został przyjęty Gminny Program Przeciwdziałania Narkomanii w 2006 roku. Przy okazji debatowano nad skutecznymi metodami zwalczania problemu narkotyków, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży.

Radni podzielili nadwyżkę budżetową. Na zadania duże i małe  »
Tekst opublikowany 2006-03-20, opracowanie AS
2.409.000 zł – taka kwota w tym roku była do podziału w ramach nadwyżki budżetowej. Dzięki niej uda się zrealizować wiele zadań nowych, a na niektóre, szczególnie ważne, zwiększone zostały nakłady. Tym samym wydatki z budżetu gminy przekroczyły, po raz pierwszy w historii, 60 mln zł i wyniosły dokładnie 61.984.000 zł.

Pat w sprawie Dworca »
Tekst opublikowany 2006-03-20, opracowanie AS
Wciąż nie ma porozumienia w sprawie przejęcia przez gminę dworca PKP. - PKP stoją na stanowisku, że jest to majątek państwowy i są zainteresowane rekompensowaniem za zaległe podatki.

I Gminne Forum Oświatowe. Dla dobra dziecka  »
Tekst opublikowany 2006-03-20, opracowanie AS
6 marca z inicjatywy Rady Rodziców ze Szkoły Podstawowej w Kobierzycach zorganizowano I Gminne Forum Oświatowe.

Nowa siła gospodarcza. Federacja Przedsiębiorców Powiatu Wrocławskiego chce współpracować z LG  »
Tekst opublikowany 2006-03-20, opracowanie Artur Szkudlarek
Rozmowa z członkami ścisłego zarządu Federacji Przedsiębiorców Powiatu Wrocławskiego: prezesem Sławomirem Hryniewiczem i wiceprezesami Wiesławem Gaczyńskim i Sławomirem Kot-Zaniewskim.

Kurczak nie taki straszny. Nasze miejscowości bez ptasiej grypy  »
Tekst opublikowany 2006-03-20, opracowanie E.M.
Służby weterynaryjne i sanitarne Dolnego Śląska oraz poszczególnych powiatów na bieżąco monitorują sytuację w związku z zagrożeniem wystąpienia ptasiej grypy. Informacje dla mieszkańców są przekazywane w ogólnie dostępnych miejscach, uruchomione zostały także specjalne telefony alarmowe do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii i powiatowego lekarza weterynarii we Wrocławiu.

XXXI sesja Rady Powiatu Wrocławskiego. Za i przeciw przekształceniom »
Tekst opublikowany 2006-03-20, opracowanie AS
Zmiany w budżecie na 2006 rok oraz opiniowanie przekształcania niektórych placówek służby zdrowia we Wrocławiu - m.in. te kwestie były poruszane na ostatniej sesji Rady Powiatu Wrocławskiego, która obyła się 27 lutego.

Beztroska czy choroba? Dzieci już wypoczęte i czyste »
Tekst opublikowany 2006-03-20, opracowanie BOM
9-letni Krzyś chodził zaniedbany i żebrał. 5-letnia Ewelinka nosiła niezmieniane od kilku dni papmersy. Dzieci trafiły do domu dziecka. Matkę poznali mieszkańcy Sobótki.

Na kolejowym szlaku. Zatrzymani złodziej i właściciel skupu  »
Tekst opublikowany 2006-03-20, opracowanie red.
Policjanci ze Środy Śl. zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 31 i 39 lat, podejrzanych o kradzież elementów trakcji linii kolejowej na szlaku kolejowym Malczyce – Mazurowice.

Wkrótce ruszą prace przy budowie kanalizacji w północnej części gminy »
Tekst opublikowany 2006-03-16, opracowanie AS
Umowy na kanalizację Smolca, a także Pietrzykowic i Rybnicy podpisane. Prace powinny skończyć się do końca czerwca 2007 roku.

Przejrzysta gmina. Wyróżnienie dla Długołęki. »
Tekst opublikowany 2006-03-09, opracowanie E.M.
4 marca w Warszawie przedstawiciele gminy Długołęka odebrali wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Przejrzysta Polska”.

Szekspir po latynosku. Artystyczne inspiracje radwaniczan »
Tekst opublikowany 2006-03-09, opracowanie E.M.
Mieszkańcy Radwanic przyzwyczaili się już do ciekawych i pełnych humoru przedstawień walentynkowych przygotowywanych przez młodzież. W tym roku mogli obejrzeć „Romea i Julię na Manhattanie”.

Wehikuły ze świetlicy »
Tekst opublikowany 2006-03-09, opracowanie BOM
Damian Rudyk i Szymon Sznurowski marzą o szybowaniu w przestworzach. Aby urzeczywistnić swoje fantazje z tektury wykonali prototypy maszyn. – To „Świetlicokopter”.

Wyzwania XXI wieku. Dyskusja nad przyszłością Siechnic »
Tekst opublikowany 2006-03-09, opracowanie Ewa Mastalska
Obecna strategia rozwoju Siechnic powstała w latach 1997-98, w sytuacji ogromnych zniszczeń po powodzi i wielkich wyzwań związanych ze zmieniającym się obliczem miasta. Teraz przyszedł czas podsumowań i nowych planów.

Coraz bardziej zielono. Przybędzie drzew i krzewów »
Tekst opublikowany 2006-03-09, opracowanie Ewa Mastalska
Gdy tylko puszczą mrozy i roztopią się śniegi, na terenie gminy Święta Katarzyna rozpocznie się sadzenie 800 nowych drzew i ponad 7300 krzewów ozdobnych.

Zakończenie drugiej edycji programu dla niepełnosprawnych. Do zobaczenia jesienią!  »
Tekst opublikowany 2006-03-09, opracowanie Ewa Mastalska
Kilkadziesiąt osób, nie zważając ma swoje dolegliwości i ułomności, wspaniale bawiło się 22 lutego na karnawałowej zabawie w auli Zespołu Szkół w Długołęce.

Siechniczanie preferują pączki z marmoladą. Nie tylko od święta  »
Tekst opublikowany 2006-03-09, opracowanie E.M.
Jadwiga Tusk, właścicielka cukierni „Szarlotka” w Siechnicach przygotowała na tłusty czwartek kilka tysięcy pączków, których większość została wykupiona przed południem.

Gminny etap konkursu strażackiego. Test z labradorami  »
Tekst opublikowany 2006-03-09, opracowanie E.M.
Uczestnicy gminnego etapu Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom” zdziwili się nieco, że podczas sprawdzianu wiedzy będą im towarzyszyć dwa labradory.

Okolica pięknieje. Konkurs wójta gminy »
Tekst opublikowany 2006-03-09, opracowanie E.M.
Po raz drugi wójt gminy Długołęka Iwona Agnieszka Łebek ogłasza konkurs na najładniejszy nieruchomość gminy.

Wizyta portugalskiej młodzieży w gminie Długołęka. Żeglarze wśród śniegu  »
Tekst opublikowany 2006-03-09, opracowanie E.M.
Młodzi Portugalczycy z organizacji Associacao Juvenil de Peniche odwiedzili swoich przyjaciół ze stowarzyszenia Semper Avanti Długołęka i przez kilkanaście dni poznawali uroki polskiej zimy. Największą atrakcją był dla nich śnieg, który wielu widziało po raz pierwszy w życiu.

Uczeń i procesor »
Tekst opublikowany 2006-03-09, opracowanie BOM
Sześć nowych komputerów połączonych ze sobą bezprzewodowo otrzymała szkoła podstawowa w Sobótce.

Zakleszczony problem. Czy ZUS wypłaci strażnikowi odszkodowanie? »
Tekst opublikowany 2006-03-09, opracowanie BOM
Marian Pazgan pracował jako strażnik leśny. Dwa lata temu ugryzł go kleszcz, lecz objawy choroby ujawniły się po kilku miesiącach. Teraz mężczyzna walczy o odszkodowanie.

Skandal w Sobótce. Tajna Pasławskiej promocja »
Tekst opublikowany 2006-03-09, opracowanie Jacek Bomersbach
Dziennikarz „Expressu” nie został wpuszczony na spotkanie poświęcone promocji Sobótki. Wejście uniemożliwiła mu Elżbieta Pasławska, urzędniczka odpowiedzialna przed mieszkańcami za promowanie ich gminy.

Działać wspólnie. Powstała Federacja Przedsiębiorców Powiatu Wrocławskiego »
Tekst opublikowany 2006-02-26, opracowanie AS
Przedsiębiorcy z pięciu organizacji gospodarczych działających na terenie powiatu powołali do życia Federację Przedsiębiorców Powiatu Wrocławskiego. Celem numer jeden związku jest nawiązanie współpracy z LG Philips.

Internet w bibliotece. Sześć komputerów w ramach programu „Ikonka” »
Tekst opublikowany 2006-02-25, opracowanie AS
Dwa zestawy, po trzy komputery w każdym, z pełnym oprogramowaniem i dostępem do Internetu otrzymały biblioteki w Mietkowie i Domanicach w ramach programu „Ikonka” - Niedawno zabezpieczyliśmy pomieszczenie wstawiając kraty w okna i już praktycznie można korzystać z tego sprzętu. Będzie on dostępny dla wszystkich chętnych, choć z pewnością najczęściej będzie z niego korzystała młodzież i dzieci. Na początek komputery będą dostępne w godzinach 12 – 18, ale być może z czasem dostosujemy je do wymagań korzystających z tego sprzętu. Zobaczymy jak to będzie działać na początku – powiedział Stanisław Susło, wójt gminy Mietków.

Pozostały tylko zdjęcia i bilet. Mieszkańcy Strzegomian przeżyli katastrofę w Chorzowie »
Tekst opublikowany 2006-02-19, opracowanie Jacek Bomersbach
Na pięć minut przed tragedią Wiesław Bartkowski zrobił zdjęcia w hali. Na jednym z nich widać ludzi siedzących przy stolikach. To właśnie stoliki uratowały życie dwóm mieszkańcom Strzegomian pod Sobótką.

Rozwój kontra bezrobocie. Rozmowa ze starostą Andrzejem Wąsikiem i wicestarostą Ireneuszem Słomą. »
Tekst opublikowany 2006-02-18, opracowanie Rozmawia Jacek Bomersbach
Starosta Andrzej Wąsik i wicestarosta Ireneusz Słoma opowiadają o kulisach negocjacji z LG Philips oraz o nadziejach związanych z inwestycją koreańskiego koncernu.

Trwają kontrole dachów na terenie powiatu. Nie ma zagrożenia. »
Tekst opublikowany 2006-02-16, opracowanie AS
W powiecie wrocławskim nie ma zagrożenia w związku z zalegającym śniegiem na dachach. Kontrole przeprowadzone przez zespół powołany przez starostę, a wcześniej także przez policję, nie wykazały żadnych zaniedbań.

Aby nie zabłądzić. Nowe tablice i rozkłady jazdy. »
Tekst opublikowany 2006-02-13, opracowanie Jacek Bomersbach
Zwiększono ilość kursów autobusów między Wrocławiem i gminą Czernica. Zamontowano również tablice, które ułatwią ludziom orientację w terenie.

Mistyka w świetlicy. Ewangelizacja i nowe doświadczenie. »
Tekst opublikowany 2006-02-10, opracowanie Jacek Bomersbach
"Papież aktor" – to hasło tegorocznego przeglądu jasełek w Gajkowie. Liczyła się aranżacja, opracowanie muzyczne i talent. Konkurs zorganizowano po raz trzeci. Wzięli w nim udział uczniowie szkół podstawowych z gminy Czernica. O tym, ile pracy włożyli w przygotowanie spektaklu świadczyła ocena jurorów i brawa publiczności.

Zmienione oblicze. »
Tekst opublikowany 2006-02-09, opracowanie AS
Już niedługo stali bywalcy sali widowiskowo-kinowej w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Kobierzycach nie poznają tego pomieszczenia. Zakrojony na szeroką skalę remont powoli dobiega końca.

Czekając na rury. Kanalizacja położy szamba. »
Tekst opublikowany 2006-01-04, opracowanie Jacek Bomersbach
Wybrano firmę, która zaprojektuje kanalizację dla sześciu miejscowości w gminie Czernica. Sporządzenie planu jest warunkiem otrzymania unijnych pieniędzy.

O strategii rozwoju. Spotkanie Lokalnej Grupy Działania »
Tekst opublikowany 2006-01-04, opracowanie AS
16 grudnia w Mietkowie odbyło się spotkanie Lokalnej Grupy Działania, powołanej w ramach projektu "Ślężańska Odyseja". Lokalni liderzy dyskutowali o rozwoju gminy Mietków.

Stypendium za pasję. Nagrody dla najbardziej utalentowanych »
Tekst opublikowany 2006-01-04, opracowanie BOM
11 uzdolnionych uczniów otrzymało stypendia za wybitne osiągnięcia naukowe, sportowe i artystyczne. Po raz szósty przyznała je Rada Powiatu Wrocławskiego.

Francuskie doświadczenia. Spotkanie w sprawach pomocy społecznej »
Tekst opublikowany 2006-01-04, opracowanie JB
Współpraca Powiatu Wrocławskiego z Departamentem Górnego Renu nabiera tempa. Po intensywnych kontaktach w zakresie ochrony środowiska i turystyki przyszedł czas na wymianę doświadczeń w polityce społecznej.

Spełnił groźbę? Szybka akcja strażaków zapobiegła tragedii »
Tekst opublikowany 2006-01-04, opracowanie AS
Pięć osób zaczadzonych i hospitalizowanych, dwa spalone mieszkania - to efekt pożaru, który wybuchł w nocy 13 grudnia. Część mieszkańców jako sprawcę wskazuje sąsiada, który podobno już dwa razy groził pożarem. Śledztwo trwa.

Skwalen dla każdego. Chleb dla serca. »
Tekst opublikowany 2006-01-04, opracowanie AS
Piekarnia Grabarczyk z Kątów Wrocławskich, jako jedna z czterech na Dolnym Śląsku, produkuje "Chleb dla serca". To wyjątkowe pieczywo zawiera skwalen, substancję odgrywającą ważną rolę w wielu procesach życiowych człowieka.

Dzisiaj
Niedziela 2 października 2022
Imieniny
Racheli, Sławy, Teofila

tel. 660 725 808
tel. 512 745 851
reklama@otomedia.pl

Kazo.pl
Ogłoszenia i oferty nieruchomości

OtoWroclawPowiat.pl © 2007 - 2022 Otomedia sp. z o.o.
Redakcja  |   Reklama  |   Otomedia.pl