
Od wielu lat Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Kąckiej przyczynia się do gromadzenia materiałów przez Ośrodek, dzieląc się czy wypożyczając na wystawy swoje eksponaty będące na stanie Regionalnej Izby Pamięci.
W głównym holu „Centrum Historii Zajezdnia” na ścianie w pozycji „Partnerzy projektu” jest wpisane m.in. nasze Stowarzyszenie. Dodatkowo też w pozycjach: „Zabytki na wystawę w Zajezdni przekazali” czy „Osoby, które szczególnie przyczyniły się do powstania wystawy” też są nasi.
Dobra współpraca zaowocowała podpisaniem porozumienia pomiędzy Ośrodkiem a SMZK, w ramach programu „Dolnośląskie Izby Pamięci”, który obejmuje opieką regionalne Izby Pamięci udzielając wsparcia w zakresie przechowywania i udostępniania zbiorów. Bardzo się cieszymy, bo brakowało nam fachowej opieki, oraz wiedzy o zabezpieczaniu zgromadzonych zbiorów. Członkowie stowarzyszenia to często jedynie amatorzy - pasjonaci historii, mają różne zawody, niezwiązane z gromadzeniem i zabezpieczaniem zbiorów. Ratujemy dla przyszłych pokoleń wszystko co związane z ziemią kącką. Ofiarność mieszkańców gminy nas zaskoczyła, nie ma tygodnia, by nie dostarczono nowych unikatowych pamiątek historycznych. Są tu też dobre relacje z Urzędem Gminy, jak też Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu.
Przedmiotem porozumienia podpisanego pomiędzy dyrektorem Ośrodka Markiem Mutorem a prezesem SMZK Andrzejem Cicheckim jest objęcie przez Ośrodek patronackiej opieki nad Regionalną Izbą Pamięci w Kątach Wrocławskich oraz Stowarzyszeniem Pierwszych Osadników Ziemi Dolnobrzeskiej z Brzegu Dolnego. Ośrodek udzieli bieżącego wsparcia merytorycznego i technicznego w zakresie zabezpieczania i eksponowania zbiorów RIP.
Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” w ramach długofalowego planu praktyk/stażów archiwalnych realizowanych w Regionalnej Izbie Pamięci zapewni przeszkolenia i nadzorowanie praktykantów/stażystów opracowujących i zabezpieczających zbiory RIP.
Ośrodek udzieli pełnego wsparcia w zabezpieczeniu unikalnych materiałów, jak też zajmie się opracowywaniem, digitalizacją, czy też konserwacją. My będziemy udostępniać do wystaw i opracowywania przez fachowców zgromadzone w RIP materiały.
Krótko mówiąc, fachowcy historycy przejmą opiekę nad zbiorami, by nie ulegały dalszej degradacji. Nasze zbiory posłużą im też do dalszych opracowań, do których będzie szerszy dostęp. Na terenie obecnej wystawy w Centrum Historii Zajezdnia też jest wiele zabytków z zasobu RIP w Kątach Wrocławskich.
Kazimierz Wóycicki przed laty na spotkaniu historyków lokalnych w Krzyżowej, gdzie prezentowaliśmy swój dorobek, powiedział, „…u nich jest wiele materiałów do prac dyplomowych, byłem i widziałem”.
W porozumieniu zapisano:
„…Pamiątki gromadzone w lokalnych Izbach Pamięci są nośnikami pamięci o przeszłości i posiadają nieocenioną wartość źródłową i historyczną, a jako takie powinny podlegać szczególnej ochronie.”