Grupa Oto:     Bolesławiec Brzeg Dzierzoniów Głogów Góra Śl. Jawor Jelenia Góra Kamienna Góra Kłodzko Legnica Lubań Lubin Lwówek Milicz Nowogrodziec Nysa Oława Oleśnica Paczków Polkowice
Środa Śl. Strzelin Świdnica Trzebnica Wałbrzych WielkaWyspa Wołów Wrocław Powiat Wrocławski Ząbkowice Śl. Zgorzelec Ziębice Złotoryja Nieruchomości Ogłoszenia Dobre Miejsca Dolny Śląsk

Powiat Wrocławski
Zaufanie bardzo ograniczone

     autor:
Share on Facebook   Share on Google+   Tweet about this on Twitter   Share on LinkedIn  
Zimowa aura jest w tym roku wyjątkowo kapryśna, przez co na drogach bywa bardzo niebezpiecznie. Opady śniegu, deszcz, chwilowa odwilż i nagłe ochłodzenia powodujące szybkie oblodzenie jezdni - to teraz częste przyczyny zdarzeń drogowych.

Praktycznie każdego dnia dochodzi na drogach do, niegroźnych na szczęście, zdarzeń, których skutkami są drobne uszkodzenia pojazdów. W większości przypadków kierowcy nie wzywają nawet policji. Jednak, jak wynika ze statystyk, drastycznie rośnie również w całym kraju liczba wypadków. Uczestnikami tych najtragiczniejszych są bardzo często piesi, a nawet rowerzyści, którzy nie zważając na ośnieżone i oblodzone jezdnie nadal poruszają się po drogach.

Wystarczy przez chwilę obserwować zachowanie pieszych na ulicach, by od razu wiedzieć kto z nich ma prawo jazdy lub orientuje się w podstawowych zasadach fizyki. Tylko oni bowiem wchodzą na przejście upewniwszy się, że jest to bezpieczne. Inni, tak jak latem, wchodzą wprost przed nadjeżdżające uważając, że kierowcy natychmiast się zatrzymają. Zapominają jednak, że na śliskiej jezdni znacznie wydłuża się droga hamowania, a w skrajnych przypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Oczywiście obowiązkiem kierowcy jest dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, jednak często nawet niewielka prędkość nie zapewnia bezpieczeństwa, podobnie jak najnowocześniejsze systemy elektroniczne czy napęd na cztery koła. W zderzeniu z jadącym nawet 40 km/h pojazdem, pieszy ma niewielkie szanse na wyjście z tego bez obrażeń.

Wielu kierowców również bagatelizuje zagrożenie zbytnio ufając własnym umiejętnościom i możliwościom ich pojazdów, czego przykładem jest nagminne skracanie dystansu za jadącym przed nimi pojazdem i znaczne przekraczanie bezpiecznej prędkości. Tu warto podkreślić, że nie chodzi o prędkość dopuszczalną, ale bezpieczną, bo ta jest zimą zawsze znacznie niższa. Co ciekawe najszybciej jeżdżą w tych warunkach właściciele najtańszych i technicznie najgorszych aut, zresztą dysponujący też najgorszymi oponami – często letnimi.

Pamiętajmy zatem, że nie przestrzegając przepisów ruchu drogowego, nie stosując zasad zdrowego rozsądku i wyobraźni oraz postępując wbrew prawom fizyki narażamy na niebezpieczeństwo nie tylko siebie, ale również innych użytkowników dróg. Do zasad tych dołóżmy jeszcze jedną, chyba najważniejszą na drogach i to nie tylko zimą, ale przez cały rok. Kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania, która niejednej już osobie uratowała życie.

Więcej informacji znajdziesz w gazecie powiatu wrocławskiego
Express Wrocławski


RHo © 2007 - 2024 Otomedia sp. z o.o.
Redakcja  |   Reklama  |   Otomedia.pl
Dzisiaj
Niedziela 25 lutego 2024
Imieniny
Almy, Cezarego, Jarosława

tel. 660 725 808
tel. 512 745 851
reklama@otomedia.pl