Grupa Oto:     Bolesławiec Legnica Środa Śl. WielkaWyspa Wrocław Powiat Wrocławski Nieruchomości Dobre Miejsca Dolny Śląsk

Kobierzyce
Bielany Wrocławskie na zielono

     autor:
Share on Facebook   Share on Google+   Tweet about this on Twitter   Share on LinkedIn  
W Bielanach Wrocławskich ekologia stała się pretekstem do wspólnego świętowania i integracji mieszkańców. Warsztaty zero waste, gry terenowe oraz ekologiczne atrakcje przyciągnęły wiele osób podczas Ekopikniku Europejskiego.
 Bielany Wrocławskie na zielono

 Bielany Wrocławskie na zielono
kliknij na zdjęcie, aby powiększyć. Bielany Wrocławskie na zielono
kliknij na zdjęcie, aby powiększyć. Bielany Wrocławskie na zielono
kliknij na zdjęcie, aby powiększyć. Bielany Wrocławskie na zielono
kliknij na zdjęcie, aby powiększyć.

Wydarzenie było nie tylko okazją do wspólnej zabawy i edukacji, lecz także symbolicznym otwarciem Meandrów Bielańskich - nowej zielonej przestrzeni, stworzonej z myślą o mieszkańcach regionu.

W pikniku uczestniczyli również przedstawiciele Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Gminy w Kobierzycach.

- Jesteśmy twarzą ekologii i chcemy zarazić wszystkich mieszkańców dobrą energią. Nasz zespół prowadzi dziś lekcję szeroko pojętej edukacji ekologicznej, jednak wszystko odbywa się w formie zabawy, w przyjaznej rodzinnej atmosferze. Przygotowaliśmy quizy, gry, krzyżówki i atrakcyjne nagrody - mówi Hanna Żurawska - kierownik Referatu Ochrony Środowiska w Urzędzie Gminy Kobierzyce.

Jak podkreśla Hanna Żurawska, mieszkańcy mogli zdobyć wiele praktycznych informacji dotyczących ochrony środowiska i zdrowia. Dowiedzieli się między innymi jak poprawić jakość powietrza oraz jakie kroki należy podjąć, aby wymienić tzw. „kopciucha”.

Ekopiknik był jednak tylko częścią większego projektu ekologicznego. Bardzo ważnym punktem wydarzenia była oficjalna inauguracja Meandrów Bielańskich - nowej zielonej przestrzeni rekreacyjnej stworzonej z myślą o mieszkańcach gminy i ich kontakcie z naturą. Podczas otwarcia, o znaczeniu inwestycji mówili przedstawiciele samorządu, wykonawcy oraz osoby odpowiedzialne za realizację projektu.

- To część gminy, w której zieleni wciąż brakuje, dlatego każda taka inwestycja cieszy nas podwójnie. Powstał piękny teren z wijącą się ścieżką spacerową, od której wywodzi się nazwa Meandry Bielańskie. Zostało tu posadzonych sto drzew i blisko dwa tysiące krzewów. Już teraz miejsce prezentuje się pięknie, a z czasem będzie jeszcze piękniejsze - podkreśla Anna Dudarska, zastępca wójta gminy Kobierzyce.

Jak zaznacza samorząd, Referat Ochrony Środowiska odpowiadał za merytoryczną realizację tego projektu - od pozyskania środków finansowych po współpracę z wykonawcą.

- Dofinansowanie miało ogromne znaczenie. Wartość inwestycji przekroczyła milion złotych, z czego ponad osiemset tysięcy stanowiły środki unijne. Bardzo się z tego cieszymy, bo to kolejna inwestycja w tereny zielone na obszarze gminy Kobierzyce, którą udało się zrealizować przy udziale funduszy zewnętrznych - wyjaśnia Anna Dudarska.

Prace nad inwestycją rozpoczęły się w czerwcu 2025 i zakończyły pod koniec grudnia. Największym wyzwaniem okazały się warunki pogodowe.

- Susza i niespodziewane opady śniegu pod koniec listopada pokrzyżowały nasze plany i wymusiły zmianę harmonogramu. Na szczęście grudzień okazał się jednym z cieplejszych miesięcy w historii, dzięki czemu do końca roku udało się posadzić wszystkie drzewa i krzewy oraz założyć trawniki - mówi Piotr Szuman z Przedsiębiorstwa Kształtowania Zieleni.

Jak dodaje wykonawca, najbardziej wymagającym etapem prac było usypanie górek i odpowiednie zagospodarowanie skarp.

- Pracowaliśmy wiosną, latem, jesienią i zimę również. Przez wszystkie pory roku, dlatego nasadzenie wszystkich roślin na tych skarpach było dużym wyzwaniem. Obecnie widoczne są jeszcze maty, jednak z czasem, w kolejnych latach, znikną pod roślinnością. Posadziliśmy jałowce, tuje, irgi, lipy oraz klony - mówi Marzena Szuman z Przedsiębiorstwa Kształtowania Zieleni.

Ekopiknik Europejski w Bielanach Wrocławskich pokazał, że ekologia może skutecznie łączyć mieszkańców i inspirować ich do wspólnego działania na rzecz środowiska.

Więcej informacji znajdziesz w gazecie powiatu wrocławskiego
Express Wrocławski


Tomsz Nykiel/ zdj Maciej Wełyczko



o © 2007 - 2026 Otomedia sp. z o.o.
Redakcja  |   Reklama  |   Otomedia.pl
Dzisiaj
Wtorek 16 czerwca 2026
Imieniny
Aliny, Anety, Benona

tel. 575 878 589
tel. 512 745 851
redakcja@otomedia.pl