
W wydarzeniu wzięły udział także osoby, dla których odbudowa mostu w Wawrzeńczycach od chwili powodzi była priorytetem. Osoby, które od początku zabiegały o utworzenie tymczasowej przeprawy, a teraz mostu docelowego – Anna Sobolak, posłanka na Sejm RP, która w czasie powodzi aktywnie działała w powiecie wrocławskim i była pomysłodawczynią utworzenia między innymi aglomeracyjnego sztabu kryzysowego, Robert Leszczyński – pełnomocnik Wojewody Dolnośląskiej do spraw usuwania skutków powodzi w województwie, Tomasz Sakuta – wójt gminy Mietków, w której to zerwana przeprawa na rzece Strzegomka tak bardzo utrudniła życie mieszkańców między innymi Wawrzeńczyc i Stróży.
Podpisanie umowy na projekt to pierwszy etap na drodze do wybudowania nowego mostu.
- Wszyscy wiemy, że jest to niezwykle ważna inwestycja dla mieszkańców gminy Mietków i wszystkich użytkowników drogi. Zależy nam na czasie, dlatego wybraliśmy procedurę zaprojektuj, aby przyspieszyć i zoptymalizować proces budowy - mówi Włodzimierz Chlebosz, starosta powiatu wrocławskiego.
Poprzedni most zniszczyła wrześniowa powódź. Na drogach w całym powiecie powódź w sumie wyrządziła straty szacowane na ponad 130 milionów złotych. Most w Wawrzeńczycach od początku był wpisany jako inwestycja priorytetowa. Ministerstwo finansów przeznaczyło na budowę tej konkretnej przeprawy 20 mln. zł.
Projekt obejmuje zaprojektowanie około 500 metrów drogi szerokości 7 metrów jezdni i obustronne chodniki, w tym jeden pełniący funkcję drogi dla pieszych i rowerów wraz z budową mostu o długości około 40 metrów, z zachowaniem wszelkich wymaganych standardów technicznych i uzgodnień hydrologicznych. W zakres zamówienia wchodzi wykonanie wszystkich niezbędnych prac projektowych uwzględniający obowiązujące przepisy prawa wraz z koniecznymi opiniami, uzgodnieniami i decyzjami.
- To duża inwestycja, która przyczyni się do poprawy infrastruktury i komfortu podróżowania w regionie. Docelowo nowy most na rzece Strzegomce pod Mietkowem powstanie w innym miejscu niż most tymczasowy - tłumaczy Marcin Korytko, wicestarosta powiatu wrocławskiego.
Zmiana przebiegu trasy pozwoli na poprawę geometrii dotychczasowej drogi oraz zwiększy widoczność, co znacząco wpłynie na bezpieczeństwo użytkowników. Nowy przebieg drogi dojazdowej zostanie wytyczony przez las, a przeprawa powstanie w górze rzek w odniesieniu do mostu tymczasowego. To umożliwi korzystanie z tymczasowej przeprawy przez cały czas budowy nowej inwestycji