Niewiele wiemy o tym, jak wyglądały pierwsze, po wojnie, święta w gminie Kąty Wrocławskie, ale staramy się odtworzyć dawne zwyczaje ze wspomnień mieszkańców . Tym razem próbowaliśmy teksty wspomnieniowe opracować w formie odgrywanych przez uczestników warsztatów – scenek zaimprowizowanych w pomieszczeniach wystawy „Wspólne dziedzictwo. Od Kanth do Kątów Wrocławskich”.
Za całokształt warsztatów odpowiadała Magdalena Swoboda z grupy teatralnej Po/między. Młodzi aktorzy uczestniczyli w ćwiczeniach ruchowych, ale również pracowali nad dykcją oraz sposobem wypowiadania się.
W pomieszczeniach wystawy można było w tym dniu zakupić sianko na wigilijny stół, przygotować w warsztacie szewskim buty na pasterkę, usiąść przy świątecznym stole albo zrobić przedświąteczne zakupy u przemiłych pań w małym sklepiku. U fotografa można było wykonać sobie piękne zdjęcie, w kasie zakupić bilet kolejowy, by pojechać w nieznane, a w aptece kupić ziółka na lepsze trawienie po świątecznym obżarstwie.
Warsztaty teatralne są świetnym pomysłem i sposobem na interpretację lokalnego dziedzictwa. Młodzi adepci aktorstwa bardzo wczuli się w rolę i fantastycznie wywiązali się z otrzymanych zadań. W tym dniu ożyła nie tylko izba pamięci, ale także lokalna historia.