W poprzedniej edycji zorganizowano m.in. wystawę „Wczoraj i dziś”, rowerowy spacer badawczy z Filipem Springerem, prelekcję o klimacie socjologa Krzysztofa Jodłowskiego oraz wykład o ekopoetyce Julii Fiedorczuk. Posiano łąkę kwietną i rozdawano jej nasiona tworzącym się ekoBRYGADOM dla bioróżnorodności.
Projekt zyskał uznanie Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI), dlatego Biblioteka bierze udział w drugiej edycji. 21 października przeprowadzono warsztaty generowania inicjatywy lokalnej dla klimatu. Najczęściej pojawiającymi się pomysłami były: parki kieszonkowe, zacienione miejsca spotkań oraz drzewa (zarówno troska o istniejące, jak i dosadzanie nowych).
Uwzględniając potrzeby społeczności oraz możliwości Biblioteki, po uzgodnieniach z wójtem Gminy Czernica - Jarosławem Jagielskim, podjęto działania mające na celu zrewitalizowanie części działki nr 111 przy ulicy Stawowej. Rosną tam trzy dęby, które najprawdopodobniej mają ponad 100 lat i dużą wartość sentymentalną. Jak głosi wieść, zostały posadzone, aby upamiętnić ofiary pierwszej wojny światowej. Z pomocą partnerów: Gminy Czernica, Sołectwa w Nadolicach Wielkich i Instytutu Drzewa we Wrocławiu oraz mieszkańców, Biblioteka zaopiekuje się dębami i uporządkuje teren wokół nich.
Dzięki wsparciu Urzędu Gminy oraz Dariusza Dębickiego – mieszkańca Nadolic Wielkich, korzenie drzew zostały już częściowo uwolnione spod pokrywy ciężkiego materiału. Drzewa zostaną dokładnie zbadane, opisane i zaopiekowane pod kierunkiem pasjonata drzew i arborysty z Instytutu Drzewa we Wrocławiu - dr inż. Piotra Tyszko-Chmielowca. Dokonano już wstępnych oględzin i wydano pierwsze zalecenia.
Wkrótce zostanie ogłoszony konkurs na imiona dla trzech dębów, które zostaną nadane podczas uroczystości podsumowującej działania na rzecz klimatu. W trakcie wydarzenia będzie można wysłuchać prelekcji na temat drzew, ich pielęgnacji oraz znaczenia dla klimatu. Biblioteka zachęca do aktywnego udziału na każdym etapie.
Działanie odbywa się w ramach projektu "Biblioteki dla klimatu" realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego FRSI.