- Pomysł utworzenia zespołu przyszedł w czasie, gdy byłam sołtyską i chciałam zaktywizować seniorów. Zauważyłam, że przy spotkaniach bardzo chętnie śpiewają i znają wiele melodii i piosenek, ale nie do końca teksty. Kupiłam śpiewniki i zaczęliśmy wspólnie podśpiewywać. Żeby miał nam kto przygrywać, mąż nauczył się grać na akordeonie, później doszedł o tego akordeon. Jak już mieliśmy instrumenty i pracownicy GOKu zobaczyli, że radzimy sobie w tym śpiewaniu, to zaprosili nas na Jarmark Wielkanocny. To nas zmobilizowało, zakupiliśmy jednakowe chustki, ustaliliśmy repertuar i zaczęliśmy występować na gminnych wydarzeniach – wspomina początki funkcjonowania zespołu jego założycielka, Elżbieta Świerczyńska, radna gminy Długołęka.
W spotkaniu wziął udział m.in. wójt gminy Długołęka - Wojciech Błoński, który wraz z żoną Beatą, radną powiatu wrocławskiego, pogratulował pięknej rocznicy, życzył dużo zdrowia oraz kolejnych lat prężnej działalności zespołu i krzewienia tradycji ludowych.
W świetlicy wiejskiej w Brzeziej Łące pojawili się również radna gminy Agnieszki Kaczor-Tykierko, przedstawicielki Rady Seniora Gminy Długołęka, sołtys Paweł Serafin, KGW Brzeziołączanki oraz zaprzyjaźniony zespół Lejwoda z Pasikurowic, który był inspiracją do założenia „Kultywatora”.