
Jak przystało na listopad, pogoda była nieco kapryśna, nie zniechęciło to jednak miłośników lokalnej historii do spędzenia z nami niedzieli.
Nasz spacer rozpoczęliśmy od cmentarza żołnierzy Armii Czerwonej, na którym pochowani są nie tylko żołnierze sowieccy, lecz również ofiary marszu śmierci. Warto jednak dodać, że teren ten to w części dawny cmentarz ewangelicki. Odwiedziliśmy również najstarszy cmentarz – przykościelny, na którym do dziś istnieją jeszcze ślady przeszłości w postaci tablic nagrobnych. Dowiedzieliśmy się również, gdzie dawniej był cmentarz dla ubogich oraz dawny kirkut.
Spacer zakończyliśmy na ul. Mireckiego, gdzie obecnie zlokalizowany jest cmentarz komunalny, a wcześniej oddzielone murem istniały dwa miejsca pochówku – ewangelickie i katolickie. Na obu z nich odnajdujemy nagrobki wielu znaczących obywateli ziemi kąckiej – to między innymi Stanisław Cisło, Bronisław Rutkowski, Jan Remlinger, rodzina Wickelhaus i Walkhoff.
Podczas spaceru staraliśmy się odtworzyć skomplikowaną historię ziemi kąckiej – tę przed- i powojenną. Kolejne edycje naszych izbowych spacerów – już na wiosnę!