
I dla naszej społeczności przyszedł ten dzień kiedy wspólnie zebraliśmy się, aby świętować dobry koniec, czyli podziękować za zbiory i prosić o dobry początek czyli o obfitość plonów w przyszłym roku. Tegoroczne Dożynki Gminne, jakie odbyły się w niedzielę 28 sierpnia, mimo kapryśnej deszczowej aury przyciągnęły naszych mieszkańców, jak i gości.
Naszą uroczystość otworzył barwny korowód, który wyruszył spod siedziby Urzędu Gminy na miejsce uroczystości czyli boisko sportowe. W rytm melodii granych przez niezawodny „Listek Koniczyny” kroczyli Starostowie Dożynek – Małgorzata i Józef Kapinos, przedstawiciele władz samorządowych i poszczególnych sołectw niosący nieodzowne atrybuty dożynek, jakim są wieńce dożynkowe. Misterne, przepiękne wieńce, zgodnie z wielowiekową tradycją, nawiązywały do regaliów królewskich – zwłaszcza korony. Po raz kolejny jesteśmy pod wielkim wrażeniem kunsztu i pomysłowości w wykonywaniu wieńców. Nie wiemy jak to się dzieje – ale z roku na rok, są coraz piękniejsze!
Po przywitaniu wszystkich uczestników korowodu przez p.o. dyrektora GOK-u w Mietkowie, p. Annę Górniak, rozpoczęła się uroczysta msza święta, którą koncelebrowali: ks. Robert Zapotoczny – proboszcz parafii w Manowie Wielki, ks. Andrzej Delwo – proboszcz parafii w Wawrzeńczycach oraz ks. Mariusz Walas proboszcz parafii w Bukowie. Piękną muzyczną oprawę mszy zapewnił Chór GOK na czele z maestro Wojciechem Magnuckim. Asystę liturgiczną tworzyli kleryk Martin Niżyński ze Stróży oraz ministranci Bartosz Susło, Szymon Malkowski oraz Patryk Kubicki.
Po zakończonej mszy, Starostowie Dożynek przekazali na ręce wójta gminy Mietków Adama Kozarowicza oraz przewodniczącej Rady Gminy Heleny Artymowicz chleb – symbol dostatku i sytości - prosząc by dzielili go sprawiedliwie. Jak zaznaczył wójt: – Dożynki to z najpiękniejszych świąt nie tylko dla rolników, ale także dla każdego mieszkańca wsi. Wyrażamy w ten dzień radość z zebranych po ciężkiej pracy plonów. Podziękował jednocześnie wszystkim za zaangażowanie w organizację tegorocznego święta i wraz ze starostami i przewodniczącą Rady Gminy, podzielił wśród uczestników chleb wypieczony z tegorocznego ziarna.
Stoły zapełnione były różnego rodzaju daniami, przekąskami i słodkościami, a pomysłowość naszych sołectw w ich przygotowaniu była naprawdę nieograniczona. Wszystkie ekipy zadbały o to, by ich dania nie tylko pysznie smakowały, ale również stoiska zachwycały swoimi aranżacjami. Nie zabrakło atrybutów w postaci starodawnych urządzeń rolniczych oraz sprzętów gospodarstwa domowego. Można było spróbować m.in pierogów, gołąbków, flaczków, bigosu, wyszukanych ciast i deserów, a także przepysznych nalewek i swojskiej lemoniady. Miłośnicy rękodzieła mogli się zaopatrzyć w bransoletki, makramy, czy lawendowe poduszeczki. Wszystkie stoiska bez wyjątku zachwyciły naszych gości – w tym roku swoją obecnością zaszczyli nas minister cyfryzacji Janusz Cieszyński oraz poseł na Sejm RP Michał Jaros. Dziękujemy za przybycie i uświetnienie naszej uroczystości!
Oczywiście nie zabrakło także prezentacji artystycznych wsi oraz występów zespołu „Listek Koniczny” i Chóru GOK. Animacje dla dzieci zapewniła Małgorzata Makuch – Mielcarska z „Kinder Studio” oraz panie Maja i Ola z GOK-u. Tegoroczne Dożynki zakończyła zabawa taneczna, którą poprowadził DJ – Kudłaty.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tegorocznego święta plonów – niezawodnej załodze GOK-u na czele z dyrektor Anią Górniak, wszystkim ekipom sołectw – za Wasz trud i pomysłowość w przygotowywaniu wieńców i stoisk. Dziękujemy także sołectwu Proszkowice, które w tym roku wykonało przepiękny dożynkowy witacz. Dziękujemy „Listkowi Koniczyny” i Chórowi GOK za muzyczne wrażenia, a Wam drodzy mieszkańcy za przybycie i wspaniałą zabawę. Do zobaczenia za rok!