
Budownictwo przemysłowe musi się dostosowywać do potrzeb rynku i do zmieniających się trendów. Jednym z nowszych trendów jest tworzenie takich hal stalowych, które umożliwiają maksymalne oszczędzanie energii w trakcie ich użytkowania. W zależności od tego, do jakich wartości się dąży, mówimy o obiektach energooszczędnych ze średniorocznym zapotrzebowaniem na jednostkę powierzchni na poziomie 40 kWh oraz obiektach pasywnych, w których średnioroczne zużycie wynosi poniżej 15 kWh na metr kwadratowy. Hale przemysłowe, hale magazynowe i obiekty logistyczne pasywne wymagają odpowiedniego podejścia już na etapie projektowania. Trzeba bowiem nie tylko uwzględnić takie rozwiązania, które pozwolą zminimalizować utratę energii cieplnej z budynku, lecz także zaproponować te umożliwiające jej pozyskiwanie.
Minimalizowanie strat energii elektrycznej w halach pasywnych
W celu minimalizowania strat energii wykorzystuje się hale stalowe obudowane płytami warstwowymi, czyli inaczej mówiąc hale panelowe. W tego typu konstrukcjach stosowany jest rdzeń izolacyjny o odpowiedniej grubości, a co za tym idzie, izolacyjności termicznej. Gdy planuje się budowę hal pasywnych, grubość rdzenia należy zwiększyć w stosunku do tego, który wykorzystałoby się w halach energooszczędnych. Ważne będzie również dobranie drzwi, okien i pasm świetlnych o jak największej izolacyjności cieplnej. W ten sposób zmniejsza się straty energii i jednocześnie redukuje ilość tej potrzebnej do ogrzania obiektu.
Jeżeli szukasz wykonawcy, który buduje hale stalowe – konstrukcje stalowe i hybrydowe – zwracając uwagę na maksymalne zmniejszenie ubytku energii w budynku, sprawdź ofertę Commercecon: https://commercecon.pl
Dobór źródła pozyskiwania energii
Druga kwestia to dobór źródła pozyskiwania ciepła. W obiektach przemysłowych powinno być ono jak najbardziej ekologiczne, dlatego zazwyczaj stosuje się rozwiązania pozwalające na jak największy udział energii grzewczej z odnawialnych źródeł energii (OZE). Do OZE zalicza się energię słoneczną, wiatrową i geotermalną. Hala przemysłowa wykorzystuje zazwyczaj moduły fotowoltaiczne, które dzięki panelom solarnym są w stanie pozyskiwać energię ze światła słonecznego. Ich zaletą jest to, że nie generują zanieczyszczeń i hałasu. Można je zamontować na dachu obiektu, unikając tym samym konieczności wydzielania dodatkowego miejsca na placu wokół hali.
Poza tym na etapie projektowania obiektów w standardzie pasywnym przy wyliczaniu średniorocznego bilansu energetycznego powinno się uwzględniać zyski cieplne wynikające z użytkowania obiektu – zdarza się, że procesy produkcyjne generują znaczną energię – oraz z wnikania światła słonecznego do budynku – dzięki przeziernym lub półprzeziernym przegrodom.