
Szelki bezpieczeństwa – normy
Szelki bezpieczeństwa należy stosować przy pracy na płaskich dachach bez zabezpieczeń, dachach pochyłych, wchodzeniu po drabinie, wchodzeniu na różne wysokie konstrukcje oraz przy pracy na podnośnikach. Szelki powinny być zgodne z normą PN-EN 361 oraz posiadać certyfikat CE. Tylko takie szelki gwarantują Ci bezpieczeństwo podczas pracy na wysokościach.
Typowe szelki bezpieczeństwa stworzone są z zszytych mocnych pasów z poliamidu i poliestru. Do ich zapinania służy klamra lub dwie klamry. Klamry mogą być wykonane ze stali lub też znacznie lżejszego aluminium. Szelki, w zależności od swojej budowy i liczby dodatkowych elementów, mogą ważyć od trochę ponad pół kilograma do nawet trzech kilogramów.
Szelki bezpieczeństwa – rozmiar
Szelki bezpieczeństwa są dostępne w rozmiarach od M do XXL. Choć zazwyczaj są to dwa rozmiary, które można dopasować do każdego użytkownika. Każdy sklep podaje tabele służące do doboru odpowiedniego rozmiaru. Należy też sprawdzić wagę, jaką można obciążyć szelki, może to być 120 czy 140 kg. To ważne, gdy pracownik używa wisząc, ciężkich narzędzi lub mocuje albo usuwa dużo ważące elementy.
Produkty tego typu znajdziesz na https://www.bricoman.pl/
Szelki bezpieczeństwa – rodzaj wykonywanych prac
W przypadku wykonywania krótkotrwałych i prostych prac na wysokościach, w zupełności pracownikowi wystarczy podstawowy model szelek bezpieczeństwa. Są to szelki wyposażone w jedną klamrę zaczepową, która bywa określana również jako klamra grzbietowa.
W przypadku prac bardziej skomplikowanych i dłużej trwających warto pomyśleć o bardziej rozbudowanym modelu szelek. W takich modelach występuje druga klamra umieszczona na piersiach. Można do niej przyczepiać na przykład elementy asekuracji pionowej.
Warto tutaj również wspomnieć o dodatkowych pasach biodrowych, podkładkach pod uda, które wspomagają pracę i zapewniają większy komfort użytkownikowi. To bardzo ważne w przypadku, gdy szelki nie stanowią tylko zabezpieczenia przy wchodzeniu lub poruszaniu się po niezabezpieczonych dachach, ale służą do pracy w zawieszeniu czy podparciu.
W szczególnych warunkach pracy, na przykład wysoka temperatura czy agresywne chemicznie środowisko, należy dokładnie sprawdzić odporność danego modelu szelek.
W takich rodzajach prac zajmujących więcej czasu przydaje się także wiele rozwiązań ułatwiających działanie. Są to między innymi automatyczne klamry oferowane w wielu droższych modelach. Dodatkowe uchwyty do mocowania narzędzi lub worków określanych jako szpejarki, również są znacznym ułatwieniem przy pracy na wysokościach.
Pamiętaj również o tym, żeby wszystkie elementy, z którymi współpracują szelki, czyli liny, bloczki, karabińczyk i tym podobne, także posiadały odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa.
Ważny jest okres użytkowania, jaki dla szelek określił ich producent. Może to być 5 lat czasami nawet 10 lat, ale często wymagane są dodatkowe przeglądy wykonywane u producenta lub autoryzowanego sprzedawcy.