
Czym jest pompa ciepła?
Pompa ciepła to maszyna, która wtłacza ciepło pobrane i odciągnięte z zewnętrznego powietrza do wewnątrz. Proces ten tylko z pozoru wydaje się mało logiczny – w końcu jak można ogrzać wnętrze domu, wykorzystując w tym celu chłodne powietrze zimowe? Jak się okazuje – bez większego problemu. Warto jednak poznać wcześniej dwa najważniejsze pojęcia, którymi opisuje się zalety pomp ciepła:
- Źródło dolne – podobnie jak w przypadku standardowej pompy cieczy, źródłem dolnym nazywamy miejsce, skąd zasysane jest dane medium, w tym przypadku ciepło. Źródłem tym może być gleba, powietrze lub woda – zależnie od rodzaju konkretnego urządzenia i jego instalacji.
- Źródło górne – to miejsce, do którego wtłaczane jest ciepło pozyskane ze źródła dolnego. Może to być wnętrze domu, obiektu firmowego, warsztatu czy też pomieszczeń gospodarczych.
Proces przetłaczania ciepła z zewnątrz do wewnątrz przebiega dzięki zastosowaniu energii elektrycznej lub cieplnej i jest w zasadzie odwrotnością obiegu realizowanego w lodówce. Polega na wtłoczeniu zewnętrznego powietrza i odzyskania z niego ciepła poprzez podniesienie temperatury czynnika znajdującego się w obiegu.
Pompa ciepła – rodzaje
Na rynku znajduje się kilka rodzajów pomp ciepła, różniących się przede wszystkim źródłem dolnym. Są to pompy powietrzne, gruntowe oraz wodne, które cechują się wysokim stopniem zaawansowania oraz ponadprzeciętnymi właściwościami. Wszystkie są co prawda stosunkowo efektywne, lecz różnice między nimi sprawiają, że w niektórych przypadkach będzie można zainstalować tylko jedną wersję – głównie z uwagi np. na konstrukcję terenu oraz jego charakterystykę.
Jak przeprowadzić montaż pompy ciepła?
Dla wielu inwestorów z całą pewnością najważniejsza jest odpowiedź na pytanie – pompa ciepła – koszty instalacji. Jak się okazuje, cena stworzenia dobrego systemu wcale nie jest już zaporowa. Mnóstwo dostępnych wariantów oraz ich zalety sprawiają, że zakup pompy ciepła nie powinien nadwyrężyć napiętego budżetu firmowego lub prywatnego inwestora. Z całą pewnością pomaga w tym także dostęp do wyspecjalizowanych instalatorów, którzy gwarantują możliwość stworzenia spersonalizowanej instalacji w bardzo krótkim czasie i przy niewielkich nakładach finansowych.
źródło zdjęć: freepik.com