To właśnie członkowie RBPW, podczas cyklu trzech spotkań, dzielą się z młodzieżą swoją wiedzą i doświadczeniami w prowadzeniu działalności gospodarczej. W roli mentorów i nauczycieli biznesu wystąpiło trzech przedsiębiorców: Sławomir Hryniewicz, właściciel firmy EKO-MIX Company i przewodniczący RBPW, Tadeusz Kołacz – właściciel Muzeum Powozów Konnych w Galowicach i przewodniczący Fundacji GALLEN oraz Janusz Kozyrski, prezes Zarządu Strzeblowskich Kopalni Surowców Mineralnych w Sobótce.
Dzięki życzliwości i gościnności prezesa Janusza Kozyrskiego drugie spotkanie odbyło się na terenie Strzeblowskich Kopalni Surowców Mineralnych S.A. w Sobótce. Wizyta w firmie, która jest największym pracodawcą w gminie Sobótka, była dla młodzieży okazją do zapoznania się z działalnością spółki, pracą tutejszego laboratorium oraz zwiedzenia terenu kopalni w towarzystwie samego prezesa Janusza Kozyrskiego w roli przewodnika.
Po krótkiej prezentacji SKSM, uczniowie udali się do jednej z sal, aby wziąć udział w nietypowej lekcji przedsiębiorczości, z udziałem doświadczonych przedsiębiorców, którzy o biznesie wiedzą wszystko. Uczestników spotkania powitał wicestarosta Andrzej Szawan.
- Bardzo cieszę się, że działalność Rady Biznesu Powiatu Wrocławskiego, która jest organem doradczo-konsultacyjnym Zarządu Powiatu Wrocławskiego, przynosi tak cenne owoce jak projekt Klub Młodego Przedsiębiorcy. Jestem przekonany, że dzięki obecnym tu dzisiaj przedsiębiorcom, wyniesiecie z tych spotkań mnóstwo praktycznej wiedzy o prowadzeniu biznesu – powiedział podczas powitania wicestarosta Andrzej Szawan.
Uczestnicy podjęli wspólnie z przedsiębiorcami próbę stworzenia wizerunku idealnego przedsiębiorcy, wraz z całym katalogiem cech i predyspozycji, które przydają się w prowadzeniu biznesu. Ponadto młodzież zgłębiła podstawowe tajniki prowadzenia działalności gospodarczej, zapoznając się m.in. z różnymi formami i możliwościami jej finansowania. Przedsiębiorcy, na podstawie własnych doświadczeń, opowiadali o wadach i zaletach poszczególnych form działalności, zachęcając jednocześnie uczniów do korzystania w przyszłości z dostępnych dotacji i grantów na założenie działalności gospodarczej.
Podobnym zainteresowaniem cieszył się temat, nawiązujący do teorii zarządzania biznesem. Punktem wyjścia do dyskusji w tym obszarze była prezentacja 12 zasad zarządzania wg japońskiego przedsiębiorcy dr Kazuo Inamori, przygotowana przez Joannę Brodowską, zastępcę dyrektora w Wydziale Organizacyjno-Prawnym Starostwa. Ostatnim tematem poruszonym podczas spotkania była tzw. Społeczna Odpowiedzialność Biznesu (z ang. CSR) - jak się okazało praktyki szeroko stosowane przez przedsiębiorców w takich obszarach jak: miejsce pracy, rynek, społeczeństwo czy wreszcie środowisko.
W ramach projektu pn. Klub Młodego przedsiębiorcy zaplanowano jeszcze jedno spotkanie, podczas którego uczniowie poznają techniki dobrej autoprezentacji, a w uroczystej części spotkania nastąpi wręczenie nagród dla najbardziej aktywnych uczestników spotkań, ufundowanych przez starostę Romana Potockiego i przewodniczącego RBPW Sławomira Hryniewicza.
Chociaż nagrody przypadną tylko wybranym, wszyscy uczestnicy projektu wyniosą z niego to, co najcenniejsze – know-how i praktyczną wiedzę przekazaną przez najlepszych praktyków biznesu. Kto wie, może pozyskany w ten sposób kapitał wiedzy pomoże niektórym z nich w zrobieniu przyszłej kariery w biznesie, na przykład takiej na miarę sukcesu Steve’a Jobs’a? Wszak jak mawiał ten słynny wizjoner biznesu „Cały świat usuwa się z drogi człowiekowi, który wie, dokąd zmierza…”.