
Zmiany, które wprowadza Polski Ład
Nowy Ład wchodzi w życie na początku 2022 roku. Zakłada między innymi zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych. Jednakże, stracą na tym opodatkowani podatkiem liniowym. Granica opłacalności oscyluje pomiędzy kwotą 4-5 tys. złotych. Przedsiębiorcy o dochodzie ok. 4 tys. zł na Nowym Ładzie zyskają, ale Ci którzy uzyskują dochody na poziomie 5 tys. zł i więcej - stracą.
Dodatkowo, Ład zakłada wprowadzenie składki zdrowotnej na poziomie 9% dochodu, z czego składki nie można w żaden sposób odliczyć. Oznacza to wzrost opodatkowania dochodu o dodatkowe 9%, a podatek po Nowym Ładzie będzie wynosić aż 28% dochodu.
Po wprowadzeniu Nowego Polskiego Ładu opodatkowanie liniowe będzie bardziej opłacalne dopiero przy progu ok. 180 tys. złotych. Jeśli nie posiadasz dochodów na tym poziomie, warto zmienić formę opodatkowania z liniowej na skalę podatkową. Można też rozważyć zmianę rodzaju prowadzonej działalności - z jednoosobowej na spółkę z o.o. lub komandytową.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jako alternatywa
Po nadejściu Nowego Ładu, spółka z o. o. należy do najlepszych alternatyw dla jednoosobowej działalności gospodarczej. Nowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a także spółki z o.o. o rocznych przychodach do 2 mln euro płacą CIT na poziomie 9%. Wspólnicy, którzy decydują się na wypłacenie dywidendy płacą dodatkowo 19% podatku dochodowego od osób fizycznych. Ostatecznie całość wypada na poziomie 26,29%.
Jest to jednak jedynie wierzchołek góry lodowej w temacie przekształcania firmy w spółkę z o.o. oraz korzyści podatkowych. Jeśli zastanawiasz się nad tym krokiem - skieruj się do doradcy finansowego, który przeanalizuje sytuację Twojej firmy i zaproponuje najlepsze rozwiązanie.
Autor: