Grupa Oto:     Bolesławiec Brzeg Dzierzoniów Głogów Góra Śl. Jawor Jelenia Góra Kamienna Góra Kłodzko Legnica Lubań Lubin Lwówek Milicz Nowogrodziec Nysa Oława Oleśnica Paczków Polkowice
Środa Śl. Strzelin Świdnica Trzebnica Wałbrzych WielkaWyspa Wołów Wrocław Powiat Wrocławski Ząbkowice Śl. Zgorzelec Ziębice Złotoryja Nieruchomości Ogłoszenia Dobre Miejsca Dolny Śląsk

Powiat Wrocławski
Cienkie czy grube?

     autor:
Share on Facebook   Share on Google+   Tweet about this on Twitter   Share on LinkedIn  
Jest to pytanie, które najczęściej pada w pizzeri przy zamawianiu dania, które w ciągu roku zjadane jest aż pięć miliardów razy! A najczęściej wybierana jest, o dziwo, przez norwegów, a nie włochów skąd się wywodzi. To oni zajmują pierwsze miejsce w jedzeniu pizzy. Prześcigają w tym kraj, który także z tym daniem nie jest zbyt często kojarzony, czyli Niemcy.
Cienkie czy grube?

Na pytanie zadane w tytule odpowiedzi jest wiele, ale dość rozległym tematem jest to, co na ciasto od pizzy kładzie się w różnych zakątkach świata.

 Jej nazwa wzięła się od składników, które na niej występują. Połączenie szynki i sera z ananasem miał być podobno eksperymentem kucharza greckiego pochodzenia, który prowadził swoją pizzerię w Kanadzie. Dlatego hawajska nie jest tak hawajska jak mogłoby się nam wydawać. Dla włochów ananas na pizzy jest czymś nie do przyjęcia, ale w innych zakątkach świata taka wersja pizzy znalazła wielu fanów.

 

W Polsce ananas jest częstym dodatkiem, wybiera go 26 procent rodaków. Sam Ponopoulos, czyli człowiek, który wymyślił pizzę hawajską zrobił to w formie eksperymentu, który jak widać w menu wszystkich polskich pizzerii, przyjął się doskonale, ale nie jesteśmy jedyni! Wersję z ananasem dostaniemy wszędzie.

 

  • Pizza neapolitańska

Jest to pizza, która może pochwalić się tym, że jej skład został zastrzeżony przez Komisję Europejską certyfikatem TSG i aby nazwać pizzę tak zaszczytnym mianem trzeba użyć składników godnych znalezienia się na niej. W skład tej odmiany pizzy wchodzą między innymi pomidory San Marzano, które rosną na polach wulkanicznych znajdujących się na południe od Wezuwiusza, oraz ser mozzarella z bawolic, a dokładnie mozzarella di bufala campana.

 

  • Pizza japońska

Wiele osób porównuje danie kuchni japońskiej - okonomiyaki do pizzy. Japońska wersja tego tego dania może przypomina wyglądem pizzę, lecz co do smaku można by się sprzeczać. Wykonana jest bowiem z takich składników jak: posiekana kapusta lub por na placku wykonanym z wody, jajka i mąki. Sama nazwa w tłumaczeniu brzmi “smaż co chcesz”, dlatego trudno jest doszukiwać się konkretnych składników tej pizzy. Występuje ona w wielu wariantach na przykład z owocami morza lub mięsem, lecz nieodłącznym składnikiem powinna być kapusta i por.

 

Pizza na początku jej powstania przeznaczona była dla uboższego społeczeństwa włoskiego, dlatego można myśleć, że pieczony placek z dodatkami nie jest czymś zaskakującym. Tak samo pizza jako okonomiyaki powstała w Japonii. Jest to danie, na które mógł pozwolić sobie niemal każdy. Jednak dziś pizza postrzegana jest inaczej. Nie jest to danie, które świadczy o naszym zasobie portfela, a smakuje pewnie podobnie jak na początku jej historii.

Więcej informacji znajdziesz w gazecie powiatu wrocławskiego
Express Wrocławski


MR



o © 2007 - 2024 Otomedia sp. z o.o.
Redakcja  |   Reklama  |   Otomedia.pl
Dzisiaj
Wtorek 23 kwietnia 2024
Imieniny
Ilony, Jerzego, Wojciecha

tel. 660 725 808
tel. 512 745 851
reklama@otomedia.pl